Справа № 2-635/2007 рік
РІШЕННЯ
Іменем України
02 квітня 2007 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:
головуючого судді КашперськоїТ.Ц.,
при секретарі Коноваленко Т.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду Київської області справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2до ОСОБА_3, третя особа: Ірпінська міська державна нотаріальна контора, про визнання права на спадкове майно в порядку спадкування за законом, -
встановив:
Позивачі в лютому 2007 р. звернулися до суду із позовом про визнання права на спадкове майно в порядку спадкування за законом. Заявлені позовні вимоги обґрунтовували тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1. в смт. Буча померла їх мати ОСОБА_4, після її смерті відкрилася спадщина на АДРЕСА_1, яке їй належало на праві власності згідно рішення Ірпінського міського суду від 03.10.2001 р. Зазначають, що ОСОБА_4 не встигла зареєструвати право власності в Ірпінському БТІ. Вказують, що вони фактично прийняли спадщину шляхом вступу в право володіння та користування майном померлої, оскільки після смерті матері продовжували проживати в будинку, обслуговувати його, користуватися майном. Батько позивачів - відповідач ОСОБА_3. перебував в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_4, але фактично з 1986 р. з нею не проживав і з 1986 р. по теперішній час проживає в м. Києві. Вважають, що відповідач не має права на спадкове майно після смерті ОСОБА_4 оскільки відповідач тільки проживав в ньому і навіть не був зареєстрований, ремонту, добудови і інших поліпшень в будинку не проводив. Також ОСОБА_3 з моменту смерті ОСОБА_4 фактично не вступав в управління та володіння спадковим майном і в шестимісячний строк з моменту відкриття спадщини до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини не звертався, після смерті ОСОБА_4 спадковим майном не користувався. Восени 2006 р. позивачі звернулися до нотаріальної контори, щоб оформити спадкове майно після смерті ОСОБА_4 але їм було повідомлено, що в 2004 р. в нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 звернувся ОСОБА_3, тому вони вимушені звернутися до суду. В зв'язку із викладеним просили визнати за ними право власності за кожним на ½ г частину АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1
В судовому засіданні представник позивачів позов підтримала, підтвердила обставини, викладені в позовній заяві, просила задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений, надав суду заяву від 02.04.2007 р., в якій визнав позовні вимоги, та вказав, що спадщину в установлені законом строки він не прийняв, за продовженням цього строку до суду звертатися не буде і не має претензій до того, щоб свідоцтво про право на спадщину було видано на ім'я дітей ОСОБА_4 - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в рівних долях. Крім того, відповідач надав суду заяву від 02.04.2007 р., в якій просив розглядати справу у його відсутність, підтвердив, що визнає позовні вимоги в повному обсязі (а. с. 45-46).
Третя особа - Ірпінська міська державна нотаріальна контора - направила до суду листа про розгляд справи у відсутності представника третьої особи.
Суд, заслухавши пояснення представника позивачів, вивчивши письмові докази по справі, вважає заявлений позов таким, що підлягає до задоволення, виходячи із наступного.
Так, у судовому засіданні було встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1. в смт. Буча померла ОСОБА_4, що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а. с. 21).
Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина на АДРЕСА_1 яке їй належало на праві власності на підставі рішення Ірпінського міського суду від 03.10.2001 р. Наведені обставини стверджуються копією рішення Ірпінського міського суду від 03.10.2001 р. та копією витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно (а. с. 12, 13-17).
Судом також встановлено, що позивачі є спадкоємцями першої черги до майна померлої ОСОБА_4 та фактично прийняли спадщину шляхом вступу в право володіння та користування майном померлої, оскільки після смерті матері продовжували проживати в АДРЕСА_1, обслуговувати його. Наведене підтверджується копіями свідоцтв про народження позивачів (а. с. 20 - 21), копіями паспортів позивачів з відміткою про реєстрацію, копіями довідок БУЖКГ № 2256, 2257 про місце проживання і реєстрації, листом Ірпінської міської державної нотаріальної контори від 23.03.2007 р. № 774 і витягами зі Спадкового реєстру (а. с. 18-19, 24-25, 41-43).
Також в судовому засіданні беззаперечно було встановлено, що батько позивачів -відповідач ОСОБА_3. перебував в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_4 із 21.08.1982 року, є спадкоємцем першої черги майна померлої ОСОБА_4 але спадщину в передбаченому законом порядку не прийняв та на спадкове майно не претендує, про що відповідач направив до суду відповідні заяви (а. с. 45 - 46).
Дані правовідносини регулюються ст. 549 ЦК УРСР 1963 року, що був чинним на час відкриття спадщини, відповідно до якої визнається, що спадкодавець прийняв спадщину, якщо він протягом шести місяців з дня відкриття спадщини фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або в цей же строк подав до державної нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Відповідно до ст. 529 ЦК УРСР 1963 року при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є в рівних частках діти померлого.
Оскільки позивачі є спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_4 прийняли спадщину шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном відповідно до вимог ст. 549 ЦК України, суд визнає за позивачами право власності в рівних частках на спадкове майно - АДРЕСА_1 - в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1оку.
Таким чином, визнання відповідачем заявленого позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
За таких обставин суд задовольняє позовні вимоги в повному обсязі.
Оскільки заявлені позовні вимоги задовольняються судом в повному обсязі, суд стягує із відповідача на користь позивачів в рівних частках понесені судові витрати в розмірі 207 грн. по 103,50 грн. кожному позивачеві.
На підставі ст. ст. 1268, 1278 ЦК України, ст. ст. 529, 549 ЦК УРСР 1963, керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 212 - 215 ЦПК України, суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2про визнання права на спадкове майно в порядку спадкування за законом задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1право власності на ½ частину АДРЕСА_1в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1оку.
Визнати за ОСОБА_2право власності на ½ частину АДРЕСА_1в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1оку.
Копію рішення направити для відома відповідачу та третій особі.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Київської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.