Судове рішення #1164884534


Справа № 2-а-11493/11

 

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


"08" грудня 2011 р.                                                                                                                                           м. Одеса


Суддя Суворовського районного суду міста Одеси Бабаков В.П., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в Суворовському районі м.Одеси про зобов`язання вчинити певні дії,


  ВСТАНОВИВ:


Позивач звернувся до суду з вказаним позовом посилаючись на те, що при перерахунку його пенсії відповідач неправомірно застосував показник середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік, а не за попередній 2008 рік, тому він просить суд визнати такі дії відповідача неправомірними, зобов`язати відповідача здійснити виплату пенсії із застосування показника середньої заробітної плати на одну особу по Україні за 2008 рік.

Відповідач надав письмові заперечення на позов.

Суддя вивчивши матеріали справи прийшов до наступного висновку.

З матеріалів справи вбачається, що позивач відповідно до вимог Закону України “Про пенсійне забезпечення” є пенсіонером та перебуваючи на обліку в УПФ в Суворовському районі м. Одеси отримує пенсію.

Перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам, у зв`язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється пунктом 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”від 9 липня 2003 року № 1058-IV (з наступними змінами та доповненнями) (далі по тексту –Закон № 1058-ІУ). Дана норма закону передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.

Наведена редакція зазначених вище норм існує після визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 змін, внесених підпунктом “б”підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”від 28 грудня 2007 року № 107-6.

Скасовані зміни надавали можливість позивачу перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Проте, виходячи з відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону № 1058-ІУ, перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Частина перша статті 40 Закону № 1058-ІУ передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Відповідно до частини 2 статті 40 Закону № 1058 одним з показників, який враховується в формулі визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії є середня  заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення не за перерахунком, а за призначенням пенсії.  При цьому суд вважає, що термін “обчислення пенсії”у правовому розумінні тотожний терміну “призначення пенсії”, а не перерахунку.

Виходячи з наведеного при перерахунку пенсії не підлягає врахуванню показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для призначення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, у зв`язку з визнанням даних змін до Закону неконституційними, оскільки приписами Закону №1058-ІУ в редакції чинній з 22 травня 2008 року, застосування такого показника при перерахунку пенсії не передбачене.

Правове розуміння понять “середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України”та “показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії”є різними правовими поняттями.

Згідно змісту вищенаведених норм законів правила частини першої статті 40 Закону № 1058-ІУ при перерахунку пенсії застосовуються з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід), а частина 2 цієї ж статті передбачає формулу для обчислення, а не перерахунку пенсії з застосуванням показника  середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України.

Виходячи з наведеного середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до ч.2 ст.40 Закону 1058-ІУ і є величиною постійною не змінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії. Тобто, під час перерахунку  пенсії величина середньої заробітної плати (доходи) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії.

Враховуючи наведене, правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2009 р. відсутні, вказаний показник середньої заробітної плати застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку є безпідставним.

На підставі викладеного суд вважає, що в задоволенні позовних вимог слідує відмовити в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 76, 79, 122, 160, 161, 163 КАС України, суддя,-


  ПОСТАНОВИВ:


В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Суворовському районі м. Одеси про зобов`язання вчинити певні дії відмовити.


Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Суворовський районний суд м. Одеси протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.


Суддя




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація