Судове рішення #116578
АС-13/271-06

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,  

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

_________________________________________________________________________


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


 "31" серпня 2006 р.                Справа № АС-13/271-06

вх. № 7124/1-13


Колегія суддів господарського суду у складі:

головуючий колегії суддя Водолажська Н.С.

суддя  Мамалуй О.О.

суддя  Мінаєва О.М.

за участю секретаря судового засідання Водолажська Н.С.

представників сторін

по справі за позовом  Селянське господарство "Світанок", с. Лукашівка   

до  Лозівська ОДПІ, м. Лозова  

про визнання протиправними дій та списання безнадійного податкового боргу  


ВСТАНОВИЛИ:


Позивач, Селянське господарство "Світанок", звернувся до суду з позовом про визнання протиправною відмову Лозівської ОДПІ Харківської області про списання безнадійного податкового боргу та про зобов’язання списати безнадійну податкову заборгованість в загальній сумі 49181,72 грн. Після уточнення позовних вимог, які прийняті судом, позивач просить зобов’язати Лозівську ОДПІ Харківської області списати безнадійний податковий борг в загальній сумі 34917,29 грн., яка складається з: фіксованого сільськогосподарський податку в сумі 12151,32 грн., яка виникла за період з 23.06.04 р. по 01.02.05 р. та пені в сумі 9,54 грн.; пені по прибутковому податку в сумі 0,44 грн., штрафних санкції, застосованих податковими повідомленнями-рішеннями від 26.04.06 р. за № 0001281500/0, № 0001261500/0, № 0001271500/0 в сумі 13782,36., посилаючись на положення законів України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, „Про державний бюджет України на 2006 рік”, Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом ДПА України № 103 від 14.03.01 р., Бюджетний Кодекс України.

Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на положення Закону України „Про систему оподаткування” та інші обставини, викладені у відзиві на позов.

Справа розглядається в порядку КАС України.

Надані документи свідчать, що позивачем до Лозівської ОДПІ Харківської області була направлена заява № 117 від 17.04.06 р. про списання в порядку п. 18.2 ст. 18 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” недоїмки по податкам в сумі 49181,72 грн., оскільки у позивача у 2004 р. внаслідок несприятливих метеорологічних умов були ушкоджені та загинули сільськогосподарські культури, вирощування та реалізація яких є основним видом господарської діяльності позивача. Торгово-промислова Палата України визнала обставини, які призвели до загибелі посівів форс-мажорними, про що свідчить висновок № 2805-04 від 05.01.05 р.  

Про результати розгляду заяви Лозівською ОДПІ була направлена відповідь від 26.04.06 р., в якій відповідачу відмовлено у списанні безнадійного податкового боргу, так як згідно вимог п. 6 ст. 77 Закону України „Про Державний бюджет України на 2006 рік” з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим законом зупинено на 2006 рік дію п.п. „в” і „г” п. 18.2.1 ст. 18 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Стосовно зв’язку між несплатою податкового боргу та форс мажорними обставинами, суд зазначає, що ТПП України засвідчені форс-мажорні обставини, які спричинили загибель посівів сільськогосподарських культур, вирощування та продаж врожаю яких фактично є єдиним видом господарської діяльності позивача. За таких обставин, позивач не лише не зміг отримати запланованих доходів від продажу врожаю загиблих сільськогосподарських культур, але й було змушено залучити додаткові фінансові ресурси для усунення наслідків дії форс-мажорних обставин. Таким чином, лише внаслідок форс-мажорних позивач не мав можливості за 2004 рік повністю здолати пагубний вплив форс-мажорних обставин на результати фінансово-господарської діяльності товариства. Результати фінансової кризи, яка виникла у результаті загибелі посівів у 2004 році вплинули на результати господарської діяльності позивача у 2004 р. та 2005 р.

Суд вважає необхідним відмітити, що згідно п. 18.2.1 „г” ст. 18 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” підлягає списанню безнадійний податковий борг, у тому числі пеня, нарахована на такий податковий борг, а також штрафні санкції. Під терміном „безнадійний” слід розуміти, зокрема, податковий борг юридичних або фізичних осіб, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

В п. 18.2 ст. 18 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” не міститься яких-небудь особливих критеріїв визначення форс-мажорних обставин у контексті саме цього закону.

Відповідно до п. 3.4 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого Наказом ДПА України № 103 від 14.03.01 р. податковий борг юридичних або фізичних осіб, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорні обставини, наприклад стихія, дія суспільного ворога, оголошена та неоголошена війна, загроза війни, терористичний акт, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, громадська демонстрація, блискавка, пожежа, буря, повінь, землетрус, нагромадження снігу або ожеледь, вибух тощо), тобто не з вини платника податків, які неможливо попередити своїми заходами за умови, що дані обставини безпосередньо   вплинули на своєчасне виконання податкових зобов’язань.

Такий факт непереборної сили підтверджується:

- Торгово-промисловою палатою України - про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України;

- уповноваженими органами  іншої  держави,  які  легалізовані консульськими установами  України,  -  у  разі  настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території такої держави;

- рішеннями Президента України про запровадження надзвичайної екологічної ситуації в окремих місцевостях України,  затвердженими Верховною Радою України, або рішеннями Кабінету Міністрів України про визнання окремих місцевостей України потерпілими  від  повені, посухи, пожежі та інших видів стихійного лиха;

- висновками   інших   органів,   уповноважених   згідно   із законодавством засвідчувати обставини форс-мажору.

Обставини нездоланної сили (форс-мажор) - надзвичайна і нездоланна в даних умовах сила, дії якої неможливо запобігти застосуванням високопрофесійної практики персоналу юридичної чи фізичної особи і яка є обставиною, яка звільняє фізичну особу чи персонал юридичної особи від відповідальності за невиконання своїх обов'язків, передбачених податковим законодавством (п. 1.7 Порядку застосування норм п. 15.4 ст. 15 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, затвердженого Наказом ДПА України № 113 від 19.03.01р.).

В п. 2.3 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого Наказом ДПАУ № 103 від 14.03.01 р., вказано, що відсутність можливості виконати податкове зобов'язання може бути зв'язано, серед інших зазначених там же причин, з обставинами нездоланної сили.

В п. 1.7 Порядку застосування норм п. 15.4 ст. 15 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, міститься визначення того, що розуміється під обставинами нездоланної сили (форсом-мажором) виходячи зі змісту п. 18.2 ст. 18 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами”. В пункті 2.3.7 даного  Порядку вказано, що Торгово-промислова палата України має право підтвердити факт настання обставин нездоланної сили на території України.

Відповідно до п. 5.1 Порядку у випадках, передбачених п. 3.3 та п. 3.4  платник податків звертається до контролюючого органу за місцем обліку безнадійного податкового боргу або за місцем своєї реєстрації (якщо  контролюючим є податковий орган) з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків, зборів, інших платежів, які просить списати. До заяви обов'язково  додається будь-який з документів, зазначених у п. 3 цього Порядку, який  підтверджує, що податковий борг вважається безнадійним.

Однак суд зазначає, що Законом України „Про Державний бюджет України на 2006 рік” п. 6 ст. 77 зупинено на 2006 рік дію п. „в” і „г” п. 18.2.1 ст. 18 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" , тому зазначений позивачем борг на теперішній час не підлягає списанню.

Посилання позивача на те, що відповідно до  ст. 1 Закону України „Про систему оподаткування" №1251-XII від 25.06.1991р. згідно якого, як зазначено в позовній заяві, зміни та доповнення до цього Закону, інші закони України щодо оподаткування в частині надання пільг, зміни податків, зборів (обов'язкових платежів) механізму їх сплати вносяться не пізніше, як за 6 місяців до початку нового бюджетного року і набирають чинність з нового бюджетного року, а  Закон України "Про державний бюджет України на 2006р." не є Законом України про оподаткування у зв’язку з чим не може застосуватись при розгляді питання стосовно списання боргу за форс-мажорними обставинами, судом не приймаються, оскільки списання податкового боргу не відноситься до надання пільг, зміни податків, зборів (обов'язкових платежів) механізму їх сплати.

До позову включені вимоги про списання податкового боргу в загальній сумі 49181,72 грн. В ході  розгляду даної справи позивачем надані уточнення позовних вимог, які прийняті судом, в яких позивач просить зобов’язати Лозівську ОДПІ Харківської області списати безнадійний податковий борг в загальній сумі  34917,29 грн., яка складається з фіксованого сільськогосподарський податку в сумі  12 151,32 грн., яка виникла за період з 23.06.04р. по 01.02.05р. та пеня в сумі 9,54 грн.; пені по прибутковому податку в сумі 0,44 грн., штрафні санкції, нараховані податковими повідомленнями-рішеннями від 26.04.06р. №№ 0001281500/0, 0001261500/0, 0001271500/0 в сумі 13782,36. грн.

Таким чином, суд розцінює уточнення позовних вимог, як відмову від позову в частині визнання протиправною відмову Лозівської ОДПІ Харківської області про списання безнадійного податкового боргу та про зобов’язання відповідача списати безнадійну податкову заборгованість в сумі 14264,43 грн.  

Враховуючи вищевикладене позовні вимоги в частині зобов’язання відповідача списати безнадійну податкову заборгованість в сумі 34917,29 грн. задоволенню не підлягає.

В частині визнання протиправною відмову Лозівської ОДПІ Харківської області про списання безнадійного податкового боргу  та про зобов’язання відповідача списати безнадійну податкову заборгованість в сумі 14264,43 грн. суд на підставі п.2 ч.1 ст. 157  КАС України закриває провадження у справі  .




Керуючись статтями    163  Кодексу адміністративного судочинства України , суд


ПОСТАНОВИЛИ:


В задоволенні позовних вимог в частині зобов’язання відповідача списати безнадійну податкову заборгованість в сумі 34917,29 грн.  відмовити.

В  частині  визнання протиправною відмову Лозівської ОДПІ Харківської області про списання безнадійного податкового боргу  та зобов’язання відповідача списати безнадійну податкову заборгованість в сумі 14264,43 грн.  закрити провадження у справі  .

Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи,  які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права,  свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в  апеляційному  порядку  постанову суду першої інстанції повністю або частково.

На постанову через суд першої інстанції може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.

Апеляційна скарга може бути  подана через суд першої інстанції протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанови набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлений 01.09.06р. о 14 год 00 хвил.


Головуючий колегії суддя                                                       Водолажська Н.С.

суддя                                                                                            Мамалуй О.О.

суддя                                                                                            Мінаєва О.М.   

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація