- відповідач: Гречішкіна Олена Миколаївна
- позивач: Акціонерне товариство Комерційний банк «ПриватБанк»
- Представник позивача: Ляр Дмитро Юрійович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Єдиний унікальний номер: 379/526/24
Провадження № 2/379/222/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 липня 2024 рокум.Тараща
Таращанський районний суд Київської області в складі
головуючої судді - Музиченко О. О.,
за участю:
секретаря судового засідання - Бакал O.A.,
представника позивача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 3 в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін справу за позовною заявою акціонерного товариства комерційний банк «ПриватБанк» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором,
У С Т А Н О В И В :
Позивач АТ КБ «ПриватБанк» в особі представника за довіреністю Ляра Д.Ю. звернувся до суду з позовною заявою до відповідачки ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором, посилаючись на те, що 15.09.2020 ОСОБА_2 ознайомилася з умовами кредитування та підписала Паспорт кредиту. Того ж дня, 15.09.2020, відповідачка власноручно підписала Заяву про приєднання до умов та правил надання банківських послуг та погодила наступні умови: Тип кредиту та розмір кредитного ліміту: відновлювана кредитна лінія до 50 000 грн.; Тип кредитної карти: картка «Універсальна»; Строк кредитування: 12 місяців з пролонгацією; Процентна ставка, відсотків річних: 42,0% ; Кількість та розмір платежів, періодичність: сплата мінімального обов`язкового платежу на поточний рахунок, для якого відкрито кредитну картку, до останнього календарного числа (включно) місяця, наступного за місяцем, у якому було здійснено витрати за рахунок кредитного ліміту; Розмір мінімального обов`язкового платежу: - 5% від заборгованості, але не менше ніж 100 грн., щомісячно, або 10% від заборгованості, але не менше 100 грн., щомісячно - у разі прострочки, починаючи з другого місяця прострочення; Проценти від суми неповернутого в строк кредиту, які у відповідності до ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України встановлюються за домовленістю Сторін у процентах від простроченої суми заборгованості в розмірі: 60,00%. Заяву про приєднання до умов та правил надання банківських послуг відповідачкою підписано власноруч на планшеті. На підставі укладеного Договору відповідачка ОСОБА_2 отримала платіжний інструмент - кредитну картку № НОМЕР_1 , строк дії - 07/24, тип - картка Універсальна. Відповідачка користувалася кредитним лімітом, відповідно до виписки по рахунку, вчиняла операції, тому, відповідно до Положення про порядок емісії та еквайрінгу платіжних інструментів, відповідачка є власником рахунку та держателем платіжного інструменту для здійснення операцій за рахунком. Відповідачка користувалася кредитним лімітом, повертала використану суму кредитного ліміту та сплачувала відсотки за користування кредитним лімітом, але припинила надавати своєчасно позивачу грошові кошти для погашення заборгованості за кредитом, відсотками, а також іншими витратами відповідно до умов Договору. У зв`язку із зазначеними порушеннями зобов`язань за кредитним договором та з урахуванням внесених коштів на погашення заборгованості відповідачка ОСОБА_2 станом на 30.04.2024 року має заборгованість перед банком у розмірі – 68 649,81 грн., з яких: 57 617,38 грн. – заборгованість за тілом кредиту; 11 032,43 грн. – заборгованість за простроченими відсотками. На підставі наведеного позивач просить суд стягнути з ОСОБА_2 на користь АТ КБ «ПриватБанк» заборгованість за кредитним договором № б/н від 15.09.2020 у розмірі 68 649,81 грн. та судові витрати в сумі 2 422,40 грн.
20.05.2024 суд постановив ухвалу, якою прийняв указану позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначив судове засідання на 07.06.2024 (а.с.77, 78).
Того ж дня, 20.05.2024 суд постановив ухвалу, якою клопотання ОСОБА_3 про розгляд справи за відсутності позивача та про дослідження доказів, подані представником АТ КБ «ПриватБанк» Ляром Д.Ю. у цій справі повернув заявнику без розгляду відповідно до положень ч. 4 ст. 183 ЦПК України (а.с.79, 80).
03.06.2024 справу було знято з розгляду у зв`язку із перебуванням судді на лікарняному з подальшим призначенням судового засідання на 02.07.2024, яке через неявку відповідачки було відкладено на 25.07.2024 (а.с.87).
В судовому засіданні представник позивача АТ КБ «ПриватБанк» Назаренко М.В. позов підтримала з наведених у ньому підстав, просила повністю задовольнити заявлені позовні вимоги.
Відповідачка ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, про день, час і місце розгляду справи повідомлена належно (а.с.99, 100). 25.07.2024 до суду надійшла заява від ОСОБА_2 ,в якій вона просить суд розглядати цю справу без її участі, позов визнає в повному обсязі та не заперечує проти його задоволення (а.с.101).
У частині 1 статті 206 ЦПК України закріплено право позивача відмовитися від позову, а відповідача – визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову (ч. 4 ст. 206 ЦПК).
За положенням ч.1 ст. 223 ЦПК України неявка належним чином повідомлених учасників справи не перешкоджає розгляду справи по суті.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, враховуючи подану відповідачкою заяву про визнання позовних вимог, керуючись положеннями частин 1, 4 статті 206 ЦПК України, вивчивши матеріали цивільної справи, дослідивши надані докази, висновує таке.
Суд установив, що 15.09.2020 ОСОБА_2 звернулася до позивача АТ КБ «ПриватБанк» з метою отримання банківських послуг, у зв`язку з чим підписала Заяву про приєднання до Умов та Правил надання послуг, де викладено умови використання кредитної картки «Універсальна» та «Універсальна GOLD», а також істотні та інші умови Договору «Оплата частинами та Миттєва розстрочка», отримавши інформацію щодо основних умов кредитування, реальної річної процентної ставки та орієнтовної загальної вартості кредиту для споживача, а також порядок повернення кредиту (а.с.29-43).
Того ж дня – 15.09.2020 ОСОБА_2 було надано картку № НОМЕР_1 , термін дії до 07/24, тип – карта «Універсальна», що вбачається з копії довідки від 01.05.2024 № 0000003532214108 (а.с.28).
Відповідно до підписаної відповідачкою Заяви про приєднання до Умов та Правил надання послуг, при використанні кредитної картки «Універсальна» на ній встановлювався кредитний ліміт, який не перевищує 50 000,00 грн на споживчі потреби на строк 12 місяців з пролонгацією, з процентною ставкою 42,0% річних, тип процентної ставки – фіксована. Загальні витрати за кредитом для карт «Універсальна» становлять 44 194,00 грн. Орієнтовна загальна вартість кредиту для споживача за весь строк користування кредитом (за припущення, що сума використаного кредитного ліміту становить 20 000,00 грн) становили: за умови здійснення розрахунків з використанням платіжної картки та користування коштами в межах пільгового періоду становить 0 грн; за умови отримання готівкових коштів з використанням платіжної картки та користування коштами поза межами пільгового періоду і погашення кредиту мінімальними платежами становить 64 194,00 грн. Реальна річна процентна ставка за умови здійснення розрахунків з використанням платіжної картки та користування коштами в межах пільгового періоду становить 0%, а за умови отримання готівкових коштів з використанням платіжної картки та користування коштами поза межами пільгового періоду і погашення кредиту мінімальними платежами становить 51,09% (пп.1.1.-1.3. п.1 Заяви).
Відповідно до пп.1.4., 1.5. п.1 Заяви, повернення кредиту здійснюється шляхом:
- договірного списання з рахунку Клієнта, в т.ч. за рахунок кредитного ліміту, в розмірі процентів, які підлягають сплаті за цим Договором, 1-го числа календарного місяця, наступного за місяцем, у якому було здійснено трати за рахунок кредитного ліміту, за умови наявності невикористаного кредитного ліміту та за відсутності прострочених зобов`язань Клієнта;
- внесення Клієнтом коштів в розмірі Мінімального обов`язкового платежу на поточний рахунок, для якого відкрито кредитну картку, до останнього календарного числа (включно) місяця, наступного за місяцем, у якому було здійснено витрати за рахунок кредитного ліміту.
Розмір Мінімального обов`язкового платежу:
-5% від заборгованості, але не менше 100 грн, щомісячно;
-у разі прострочення з 31-го дня - 10% від заборгованості;
-у разі прострочення з 181-го дня - 100% від заборгованості.
При невиконанні зобов`язання щодо повернення кредиту застосовувалася процентна ставка у розмірі: 84,0 % - для карт «Універсальна».
Цю Заяву про приєднання до умов та правил надання банківських послуг відповідачкою підписано власноруч на планшеті (а.с.43).
При видачі 15.09.2020 відповідачці ОСОБА_2 картки «Універсальна» остання ознайомилася і підписала Паспорт споживчого кредиту (а.с.44-47), де викладено умови використання кредитних карток «Універсальна», «Універсальна Gold», «Platinum», «MC World BlackEdition», «Visa Signature», «MC WorldElite» та «Visa Infinite», отримавши інформацію щодо основних умов кредитування з урахуванням побажань споживача, орієнтовної реальної річної процентної ставки та орієнтовної загальної вартості кредиту для споживача, а також порядок повернення кредиту (а.с.44-47). Відповідно до цього Паспорту при використанні кредитної картки «Універсальна» на ній встановлювався кредитний ліміт у розмірі до 50 000,00 грн на споживчі потреби на строк 12 місяців з пролонгацією, до 55 днів пільгового періоду, з процентною ставкою у межах пільгового періоду 0,00001% річних, процентна ставка поза межами пільгового періоду 42% річних. Якщо сума використаного кредитного ліміту становить 20 000,00 грн, то загальні витрати за кредитом при постійному користуванні пільговим періодом становили 0 грн. Орієнтовна загальна вартість кредиту для споживача за весь строк користування кредитом при постійному користуванні пільговим періодом становить 20 000 грн. Реальна річна процентна ставка за умови постійного користування пільговим періодом становить 0,00% річних. Загальні витрати за кредитом при одноразовому користуванні лімітом за межами пільгового періоду та при погашенні мінімальними щомісячними платежами становлять 44194 грн. Орієнтовна загальна вартість кредиту для споживача за весь строк користування кредитом при одноразовому користуванні лімітом за межами пільгового періоду та при погашенні мінімальними щомісячними платежами становить 64 194 грн. Реальна річна процентна ставка при користуванні лімітом за межами пільгового періоду та при погашенні мінімальними щомісячними платежами становить 51,09% річних (п.3., п.4. Паспорту).
В пункті 5 даного Паспорту встановлено умови повернення кредиту, відповідно до якого повернення кредиту здійснюється шляхом:
- договірного списання з рахунку Клієнта, в т.ч. за рахунок кредитного ліміту, в розмірі процентів, які підлягають сплаті за цим Договором, 1-го числа календарного місяця, наступного за місяцем, у якому було здійснено трати за рахунок кредитного ліміту, за умови наявності невикористаного кредитного ліміту та за відсутності прострочених зобов`язань Клієнта;
- внесення Клієнтом коштів в розмірі Мінімального обов`язкового платежу на поточний рахунок, для якого відкрито кредитну картку, до останнього календарного числа (включно) місяця, наступного за місяцем, у якому було здійснено витрати за рахунок кредитного ліміту.
Розмір Мінімального обов`язкового платежу:
-5% від заборгованості, але не менше 100 грн, щомісячно;
-10% від заборгованості, але не менше 100 грн, щомісячно – у разі прострочки, починаючи з другого місяця прострочення.
При невиконанні зобов`язання щодо повернення кредиту застосовувалася процентна ставка у розмірі: 84,0 % - для карт «Універсальна».
Умови договору про споживчий кредит можуть відрізнятися від інформації, наведеної в цьому Паспорті споживчого кредиту, та будуть залежати від проведеної кредитодавцем оцінки кредитоспроможності споживача з урахуванням, зокрема, наданої ним інформації про майновий та сімейний стан, розмір доходів тощо.
З довідки про зміну умов кредитування та обслуговування кредитної картки, оформленої на ОСОБА_2 , вбачається, що 15.09.2020 відповідачці було проведено старт карткового рахунку (5457082224693668) і встановлено кредитний ліміт 0,00 грн, розмір якого в подальшому /востаннє 10.04.2023/ збільшено до 59 000,00 грн, а 05.12.2023 зменшено до 0,00 грн (а.с.27).
Починаючи з 01.01.2022 відсотки нараховувались відповідно до п.1.3 Заяви про приєднання до Умов та Правил надання банківських послуг - у розмірі 42 % (а.с.13).
Із наданого позивачем розрахунку заборгованості (а.с.12-21) вбачається, що у зв`язку із початком повномасштабного вторгнення та збройної агресії російської федерації у період з 01.03.2022 по 31.03.2022 включно банк зменшив відсоткову ставку до 0%, а з 01.04.2022 по 31.05.2022 відсоткова ставка становила 20,4%, та в подальшому з 01.06.2022 відсоткова ставка повернута до погодженого розміру (а.с.15).
Із того ж розрахунку заборгованості вбачається, що станом на 30.04.2024 у відповідачки виникла заборгованість перед АТ КБ «ПриватБанк» в сумі 68 649,81 грн., що складається із: заборгованості за тілом кредиту – 57 617,38 грн, заборгованості за простроченими відсотками – 11 032,43 грн.
Відповідно до виписки за договором № б/н за період з 15.09.2020 по 01.05.2024, ОСОБА_2 користувалася виданою банком карткою та частково погашала заборгованість, що свідчіть про її обізнаність з умовами кредитування (а.с.22-26).
АТ КБ «ПриватБанк» виконав взяті на себе за договором № б/н від 15.09.2020 зобов`язання та надав відповідачці кредит у розмірі, встановленому договором, що підтверджується довідкою про зміну умов кредитування (а.с.27) та випискою по особовому рахунку боржника (а.с.22-26).
Відповідачка, використовуючи кредитні кошти, не вносила своєчасно банку грошові кошти для погашення заборгованості за взятим кредитом та нарахованими відсотками, що відображено у розрахунку заборгованості за договором (а.с.12-21). Таким чином, у порушення умов кредитного договору, а також ст. ст. 509, 526, 1054 ЦК України, відповідачка зобов`язання за вказаним договором не виконала та за наданим розрахунком має заборгованість перед позивачем, що станом на 30.04.2024 складає 68 649,81 грн, з яких: 57 617,38 грн. – заборгованість за тілом кредиту; 11 032,43 грн. – заборгованість за простроченими відсотками.
Так, щодо встановлення та зміни кредитного ліміту, банк керувався п.2.1.1.2.5 договору, на підставі яких відповідач при укладанні договору дав свою згоду, що загальний розмір кредиту за цим договором становить розмір кредитного ліміту, встановлений Банком Клієнту, та який за розміром не перевищує 50 000,00 грн для карт «Універсальна». При цьому сторони узгодили, що протягом строку кредиту розмір кредитного ліміту може бути змінений банком в односторонньому порядку як в сторону збільшення, так і в сторону зменшення, на підставі аналізу кредитоспроможності клієнта в рамках розміру, зазначеного у абз.1 цього пункту, та не потребує додаткового погодження з клієнтом (а.с.37).
За змістом п.2.1.1.2.6. Договору сторони узгодили, що в період строку користування кредитом клієнт має право змінювати вид кредитної картки. При цьому сторони узгодили, що в такому разі платність за користування кредитом може змінюватися як в сторону збільшення, так і в сторону зменшення відповідно до діючих Тарифів банку для відповідного типу карток на дату зміни типу картки. При цьому зміна типу картки не потребує додаткового погодження сторонами.
Кредит надається шляхом встановлення банком кредитного ліміту на рахунок Клієнта на підставі аналізу кредитоспроможності Клієнта з урахуванням законодавства та внутрішньобанківських документів (п.2.1.1.2.7. Договору).
Розмір кредиту, реальна річна процентна ставка та загальна вартість кредиту на дату укладення договору, усі припущення використані для обчислення процентної ставки зазначені в Паспорті споживчого кредиту, який є невід`ємною частиною договору (п.2.1.1.2.8. Договору).
Відповідно до п.2.1.1.2.9. Договору, сторони узгодили, що при користуванні кредитом банк встановлює Пільговий період. Пільговий період кредитування – встановлений банком період з моменту виникнення заборгованості за кредитом, протягом якого відсотки за користування кредитом нараховуються за пільговою ставкою. За користування кредитом протягом Пільгового періоду Клієнт сплачує банку фіксовану процентну ставку в розмірі 0,00001% річних від суми трат, здійснених за рахунок кредиту. Тривалість пільгового періоду – до 25 числа місяця, наступного за місяцем, у якому були здійснено трати за рахунок кредиту. В разі непогашення Клієнтом боргових зобов`язань за кредитом до 25 числа місяця, наступного за місяцем, у якому було здійснено трати за рахунок кредиту, за користування кредитом Клієнт сплачує банку відсотки в розмірі, зазначеному в Тарифах банку, що діють на дату здійснення трат за рахунок кредиту.
За користування кредитом (за виключенням пільгового періоду) Клієнт сплачує банку фіксовану процентну ставку від суми трат, здійснених за рахунок кредиту. Розмір відсотків залежить від виду картки та зазначений в Тарифах банку та Паспорті споживчого кредиту (п.2.1.1.2.10. Договору).
Суд установив, що позивач АТ КБ «ПриватБанк» повністю виконав взяті на себе за договором зобов`язання і надав відповідачці можливість розпоряджатись кредитними коштами на умовах, передбачених договором, та в межах встановленого кредитного ліміту.
Пунктом 2.1.1.3.1. Договору, сторони на підставі ст. ст. 1048, 1054, 1056-1 Цивільного кодексу України визначили цим Договором розмір та порядок погашення кредиту, сплати процентів. Погашення кредиту та процентів здійснюється Клієнтом щомісяця в такому порядку: - Клієнт доручає Банку здійснювати списання грошей з його рахунку, в тому числі за рахунок кредитного ліміту, в розмірі процентів, які підлягають сплаті за цим Договором, 1 числа календарного місяця, наступного за місяцем, у якому було здійснено трати за рахунок кредитного ліміту, за умови наявності невикористаного кредитного ліміту та за відсутності прострочених зобов`язань Клієнта за цим Договором (здійснювати договірне списання). В разі, якщо у Клієнта повністю використаний кредитний ліміт та / або в разі виникнення у Клієнта прострочених зобов`язань за Договором, доручення Клієнта про договірне списання за рахунок кредитного ліміту не застосовується. – крім погашення процентів у порядку та на умовах, визначених абзацом другим п.2.1.1.3.1., погашення кредиту та процентів здійснюється шляхом внесення Клієнтом коштів у готівковій або безготівковій формі в розмірі Мінімального обов`язкового платежу на поточний рахунок, для якого відкрито кредитну картку, до останнього календарного числа (включно) місяця, наступного за місяцем, у якому було здійснено трати за рахунок кредитного ліміту.
При цьому, якщо до 25 числа (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, у якому було здійснено трати за рахунок кредитного ліміту, Клієнт самостійно не здійснить платіж в готівковій або безготівковій формі у розмірі Мінімального платежу на поточний рахунок, для якого відкрито кредитну картку, Клієнт доручає Банку при настанні термінів платежів здійснювати списання грошей у валюті кредитного ліміту з усіх рахунків Клієнта, відкритих в Банку, та рахунків, що будуть відкриті Клієнтом Банку в майбутньому, в розмірі заборгованості, яка підлягає сплаті Банку за цим Договором (здійснювати договірне списання).
В разі несплати Мінімального платежу до останнього календарного числа (включно) місяця, наступного за місяцем, у якому було здійснено трати за рахунок кредитного ліміту, зобов`язання Клієнта вважаються простроченими. При цьому Сторони, на підставі ст.1 ЗУ «Про споживче кредитування» узгодили, що доручаючи Банку здійснити договірне списання на оплату відсотків за користування кредитом за рахунок кредитного ліміту, Клієнт використовує кредитні кошти на споживчу ціль, а саме - здійснює трату на оплату послуг Банку за цим Договором.
Таким чином, відповідачка зобов`язалася здійснювати погашення кредиту та процентів, внесенням коштів на кредитний рахунок у розмірі не менше мінімального обов`язкового платежу. Згідно з п.2.1.1.3.2 договору, мінімальний обов`язковий платіж - це розмір боргових зобов`язань, розрахованих в процентах від загальної заборгованості, які щомісяця повинен сплачувати Клієнт протягом строку кредиту. Розмір Мінімального обов`язкового платежу визначений Тарифами, залежить від виду картки та залежить від тривалості прострочення виконання зобов`язань Клієнта за Договором. Розмір поточного Мінімального обов`язкового платежу, що підлягає сплаті, доступний Клієнту у програмному комплексі «Приват24» та у відділенні Банку.
Відповідно до п.2.1.1.5. договору, відповідачка зобов`язалася здійснювати погашення кредиту у строки та в розмірах, визначених п.2.1.1.3.1, п.2.1.1.3.2. цього Договору.
У разі відмови від договору на підставі п.2.1.1.4.1. Договору, відповідачка зобов`язалася повернути Банку грошові кошти, одержані згідно з Договором, та сплатити проценти за період з дня одержання коштів до дня їх повернення за ставкою, встановленою Договором (п.2.1.1.5.2.)
Відповідачка не надавала своєчасно банку грошові кошти для погашення заборгованості за борговими зобов`язаннями. Таким чином, у порушення умов кредитного договору, відповідачка зобов`язання за вказаним договором не виконала, хоча ст. 629 ЦК України визначено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 2 ст. 1054 та ч. 2 ст. 1050 ЦК України, наслідками порушення боржником зобов`язання щодо повернення чергової частини суми кредиту є право заявника достроково вимагати повернення всієї суми кредиту.
Згідно зі ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору
Відповідно до ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
В силу ст. 599 ЦК України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
За ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
При цьому, згідно зі ст. 627 ЦК України та відповідно до ст. 6 ЦК сторони є вільними в укладені договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Статтею 628 ЦК України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти) визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
На підставі ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
За приписами ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
Отже, підписання ОСОБА_2 заяви про приєднання до Умов та Правил надання банківських послуг від 15.09.2020 та Паспорту споживчого кредиту від 15.09.2020, що складають єдиний договір, свідчить про те, що всі умови цього договору були цілком зрозумілі відповідачці і вона вважала їх щодо себе справедливими.
Вказаний договір був прочитаний та підписаний сторонами.
Таким чином, своїми підписами сторони письмово підтвердили та закріпили те, що вони діяли свідомо, були вільні в укладені договору, вільні у виборі контрагента та умов договору.
Частина 1 статті 1048 ЦК України передбачає право позикодавця на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір та порядок одержання процентів встановлюється договором.
Позичальник зобов`язаний відповідно до ст. 1049 ЦК України повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
За кредитним договором, відповідно до ч. 1 ст. 1054 ЦК України, банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Суд установив, що відповідачка ОСОБА_2 порушила умови договору та, враховуючи внесені на погашення кредиту кошти, у неї утворилась заборгованість перед банком станом на 30.04.2024 в розмірі 68 649,81 грн., що складається із: заборгованості за тілом кредиту – 57 617,38 грн, заборгованості за простроченими відсотками – 11 032,43 грн (а.с.21).
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України, одним із способів захисту судом цивільних прав та інтересів є примусове виконання обов`язку в натурі.
Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин вчиняється у формі, встановленій законом, та має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Отже, відповідачка підтвердила свою згоду на те, що підписана нею заява про приєднання до Умов та Правил надання банківських послуг і Паспорт споживчого кредиту, складає між нею та банком договір про надання банківських послуг № б/н від 15.09.2020, а тому зазначені умови були прочитані, підписані обома сторонами.
Згідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Частиною 2 статті 77 ЦПК України встановлено, що предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Частиною 5 статті 81 ЦПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
В порушення вищезазначених вимог закону та умов договору, відповідачка зобов`язання за договором не виконує, у зв`язку з чим утворилася заборгованість.
Отже, позивач звертаючись до суду з відповідним позовом просив стягнути з відповідачки заборгованість саме у сумі 68 649,81 грн, яка утворилася у зв`язку з порушенням зобов`язань з боку відповідачки та складається із заборгованості за тілом кредиту та за простроченими відсотками за користування кредитом, згідно наявного розрахунку заборгованості.
Тому, даючи оцінку наданим доказам, суд прийшов до висновку, що на користь позивача належить стягнути з відповідачки заборгованість за кредитом у розмірі 68 649,81 гривень, яка утворилася у зв`язку з порушенням зобов`язань з боку відповідачки та складається із заборгованості за тілом кредиту та за простроченими відсотками за користування кредитом.
Вирішуючи питання судових витрат, суд керується положенням частини 1 статті 133 ЦПК України, якою передбачено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Згідно зі ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову на відповідача.
За положенням ч.1 ст. 141 ЦПК України, у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Оскільки позовні вимоги визнані відповідачкою до початку розгляду справи по суті, - позивачу з державного бюджету підлягає поверненню 50 відсотків суми сплаченого судового збору у розмірі 1 211,20 грн. Решта судових витрат у розмірі 1 211,20 грн. підлягає стягненню на користь позивача з відповідачки.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 16, 204, 207, 516, 517, 536, 626, 627, 629, 636, 638, 640, 642, 1048, 1054, 1077 Цивільного кодексу України, ст.ст. 2, 4, 12,13, 76-81, 133, 141, 142, 206, 223, 258-265, 268, 273-279, 354, 355 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Позов акціонерного товариства комерційний банк «ПриватБанк» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором – задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь акціонерного товариства комерційний банк «ПриватБанк» заборгованість за кредитним договором про надання банківських послуг б/н від 15 вересня 2020 року станом на 30.04.2024 у розмірі 68 649(шістдесят вісім тисяч шістсот сорок дев`ять) гривень 81 копійку, що складається з: 57 617,38 грн. – заборгованість за тілом кредиту; 11 032,43 грн. – заборгованість за простроченими відсотками.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь акціонерного товариства комерційний банк «ПриватБанк» судовий збір у розмірі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Зобов`язати ГУ Державної казначейської служби України у Київській області (Таращанська міс.) повернути акціонерному товариству комерційний банк «ПриватБанк» 50 відсотків суми сплаченого ним згідно з платіжною інструкцією №BOJ61B3YM5 від 01.05.2024 судового збору в розмірі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання на нього апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення - зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування сторін:
Позивач: Акціонерне товариство комерційний банк «ПриватБанк», код ЄДРПОУ: 14360570, адреса місцезнаходження: вул. Грушевського, буд. 1-Д, м. Київ;
Відповідачка: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Повний текст рішення складено та проголошено 25 липня 2024 року.
Суддя Таращанського районного суду Київської області Ольга МУЗИЧЕНКО
- Номер: 2/379/222/24
- Опис: про стягнення заборгованості за кредитним договором
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 379/526/24
- Суд: Таращанський районний суд Київської області
- Суддя: Музиченко О.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.05.2024
- Дата етапу: 09.05.2024
- Номер: 2/379/222/24
- Опис: про стягнення заборгованості за кредитним договором
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 379/526/24
- Суд: Таращанський районний суд Київської області
- Суддя: Музиченко О.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.05.2024
- Дата етапу: 20.05.2024
- Номер: 2/379/222/24
- Опис: про стягнення заборгованості за кредитним договором
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 379/526/24
- Суд: Таращанський районний суд Київської області
- Суддя: Музиченко О.О.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.05.2024
- Дата етапу: 25.07.2024
- Номер: 2/379/222/24
- Опис: про стягнення заборгованості за кредитним договором
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 379/526/24
- Суд: Таращанський районний суд Київської області
- Суддя: Музиченко О.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.05.2024
- Дата етапу: 25.07.2024