- яка притягається до адмін. відповідальності: Хорошильцев Олексій Сергійович
- адвокат: Смаглюк Валерія Олександрівна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 625/193/24
Провадження № 3/625/76/24
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 липня 2024 року Коломацький районний суд Харківської області в складі судді Лосєва Д.К., за участю секретаря Рахімової О.Б., розглянувши матеріали, що надійшли із СПД №1 Богодухівського районного відділу поліції ГУНП в Харківській області про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, одруженого, військовозобов`язаного, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 130 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
До Коломацького районного суду Харківської області надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно даних протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №804073 від 29.06.2024 року вбачається, що 29.06.2024 року о 17 годині 10 хвилин водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 21093, державний номерний знак НОМЕР_1 в стані алкогольного сп`яніння. Пройдено освідування за допомогою приладу Drager 6810 ARВL-0778, тест №342. Результат 1,20%, чим порушив вимоги п. 2.9 (а) ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 просили суд закрити провадження по справі про адміністративне правопорушення у зв`язку з тим, що відеозапис з місця правопорушення не є безперервним, у зв`язку з тим, що поліцейськими не було запропоновано йому пройти огляд у закладі охорони здоров`я, а також у зв`язку з тим, що результати проходження огляд на стан алкогольного с п`яніння за допомогою приладу Drager 6810 не можна приймати до уваги.
Вислухавши пояснення правопорушника та його представника, дослідивши матеріали справи, оцінивши здобуті в судовому засіданні докази, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, одним із завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи.
Відповідно до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно приписів ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язані з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За приписами ч.1 ст.130 КУпАП адміністративна відповідальність настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
В той же час вказана норма закону відсилає до підзаконних нормативно-правових актів, які передбачають конкретні обов`язки учасників дорожнього руху, в тому числі і осіб, які керують транспортними засобами, і що встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України.
Відповідно до вимог п.2.9 «а» ПДР України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
За змістом протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №804073 від 29.06.2024, ОСОБА_1 29.06.2024 року о 17 годині 10 хвилин керував транспортним засобом ВАЗ 21093, державний номерний знак НОМЕР_1 в стані алкогольного сп`яніння. Пройдено освідування за допомогою приладу Drager 6810 ARВL-0778, тест №342. Результат 1,20 % (проміле).
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок проходження огляду осіб з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння закріплено у ст. 266 КУпАП та Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, Міністерства охорони здоров`я України від 09 листопада 2015 року № 1452/735 (далі Інструкції №1452/735), а також Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою КМУ 17.12.2008 №1103 (далі Порядку № 1103).
Так, відповідно до ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я. Вказана норма закону більш детально відображена у п. 6 Інструкції та п.3 Порядку, де також наголошено, що огляд на стан алкогольного сп`яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом.
Вказана норма закону більш детально відображена у п. 6 Інструкції та п.3 Порядку, де також наголошено, що огляд на стан алкогольного сп`яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що законодавством чітко визначено дії працівника поліції у разі наявності підстав вважати, що особа, яка керує транспортними засобами, перебуває в стані алкогольного сп`яніння.
Згідно ст. 251 КУПАП доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
На підтвердження наявності в діях ОСОБА_1 вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, за кваліфікуючою ознакою - керування транспортним засобом особою в стані алкогольного сп`яніння - працівниками поліції до суду надано, зокрема, роздруківку приладу «Alcotest Drager 6810».
Так, відповідно до вказаної роздруківки заміри за результатами огляду ОСОБА_1 здійснювались 29.06.2024 приладом аналізатором «Alcotest Drager 6810», при температурі +30,0°, результат тесту - 1,20 % (проміле).
У своїх пояснення представник правопорушника ОСОБА_2 свої вимоги обґрунтовує незаконністю дій працівників поліції при проведенні огляду ОСОБА_1 на стан сп`яніння.
Відповідно до вимог п. 3, 4 Розділу ІІ Інструкції №1452/735 огляд на стан сп`яніння проводиться з дотриманням інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу та фіксацією результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції.
Поліцейськими використовуються спеціальні технічні засоби, які мають, зокрема, сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки. Безпосередньо перед проведенням огляду на стан сп`яніння поліцейський зобов`язаний поінформувати особу, яка підлягає огляду на стан сп`яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу.
В свою чергу, Інструкцією з експлуатації газоаналізатора «Alcotest Drager 6810» визначено, що умовою правильної роботи приладу є суворе дотримання вимог, що наведені у розділі «Інтервали технічного обслуговування», яким передбачено інтервали технічного обслуговування приладу - перевірка калібровки (калібрування), яка має проводитися кожні шість місяців.
При цьому,як вбачаєтьсяіз змістудоданої доматеріалів справироздруківки,останнє калібруванняприладу «AlcotestDrager 6810», за допомогою якого ОСОБА_1 проходив огляд, проводилося 28.09.2023.
Тобто, даний прилад використовувався 29.06.2024 з порушенням терміну обов`язкового 6-місячного калібрування, що, в свою чергу, є грубим порушенням Інструкції з експлуатації газоаналізатора «Alcotest Drager 6810», а результати які видані таким пристроєм, не можуть бути визнані належним та достатнім доказом перебування особи у стані алкогольного сп`яніння.
Окрім наведеного, слід зазначити, що з відеозаписів оглянутих у судовому засіданні не вбачається, що ОСОБА_1 було роз`яснено у якому закладі охорони здоров`я він може пройти огляд на стан сп`яніння. З вказаних відеозаписах лише вбачається, що працівники поліції роз`яснили ОСОБА_1 про те, що огляд на стан сп`яніння він не зможе пройти у Коломацькій ЦРЛ.
При цьому, з дослідженого в судовому засіданні DVD диску вбачається, що він містить декілька коригованих відеофайлів. Тобто, відеофіксація події не велася безперервно, і не у повному стані, як того вимагає п. 5 Розділу ІІ Інструкції № 1026, за приписами якої включення відеореєстратора здійснюється з моменту початку виконання службових обов`язків або спеціальної поліцейської операції, а відеозапис ведеться безперервно до її завершення, при цьому в процесі включення відеореєстратора поліцейський переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу.
Відтак, аналізуючи докази по даній справі з точки зору їх допустимості, об`єктивності та достатності, приходжу до висновку, що вина громадянина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, в ході розгляду справи є не доведеною.
Відповідно до вимог ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження у справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Вина особи, яка притягається до відповідальності повинна бути доведена органом який склав протокол, а доводи вини повинні ґрунтуватися на доказах, об`єктивність яких не викликала б жодних сумнівів. При цьому, всі викладені у протоколах про адміністративне правопорушення обставини повинні бути належним чином перевірені та доводитися сукупністю належних і допустимих доказів. Протокол про адміністративне правопорушення є процесуальною дією суб`єкта владних повноважень, яка спрямована на фіксацію адміністративного правопорушення, а тому, не може вважатися доказом вчинення правопорушення в розумінні ст.251 КУпАП, а обставини, викладені в ньому повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягується до адміністративної відповідальності і не викликали сумніву у суду.
Сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути беззаперечним доказом вини особи в тому чи іншому діянні, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи, тобто не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом», оскільки наявні у ньому дані не випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту.
Відповідно до ст.62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Стандарт доведення вини «поза розумним сумнівом» означає, що при доведенні винуватості особи не повинно залишатися жодного «розумного сумніву» в цьому, тоді як наявність такого «розумного сумніву» у винуватості особи є підставою для його виправдання. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.
Суд не вправі самостійно змінювати, на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно зі ст.129 Конституції України, розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Згідно п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності складу адміністративного правопорушення.
Підсумовуючи все вищевикладене, приходжу до висновку, що матеріали справи не містять належних та допустимих доказів, які б доводили вину ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому діяння поза розумним сумнівом, з огляду на що провадження у справі підлягає закриттю за п. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись, ч. 1 ст. 130, 221, 247, 277, 280, 283, 284 КУпАП, суддя,-
П О С Т А Н О В И В :
Провадження по справі відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП - закрити у зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Коломацький районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги на протязі 10 діб з моменту її проголошення.
Повний текст постанови проголошено 25 липня 2024 року.
Суддя: Д.К. Лосєв
- Номер: 3/625/76/24
- Опис: ч.1 ст. 130 КУпАП
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 625/193/24
- Суд: Коломацький районний суд Харківської області
- Суддя: Лосєв Д.К.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 10.07.2024
- Дата етапу: 10.07.2024
- Номер: 3/625/76/24
- Опис: ч.1 ст. 130 КУпАП
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 625/193/24
- Суд: Коломацький районний суд Харківської області
- Суддя: Лосєв Д.К.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 10.07.2024
- Дата етапу: 11.07.2024
- Номер: 3/625/76/24
- Опис: ч.1 ст. 130 КУпАП
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 625/193/24
- Суд: Коломацький районний суд Харківської області
- Суддя: Лосєв Д.К.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 10.07.2024
- Дата етапу: 25.07.2024
- Номер: 3/625/76/24
- Опис: ч.1 ст. 130 КУпАП
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 625/193/24
- Суд: Коломацький районний суд Харківської області
- Суддя: Лосєв Д.К.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 10.07.2024
- Дата етапу: 25.07.2024