Лугинський районний суд Житомирської області
Справа № 2-А- 3180/10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 жовтня 2010 року смт. Лугини
Лугинський районний суд Житомирської області
в складі : головуючого – судді Бичківської К.Г.
при секретарі – Стужук Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку письмового провадження в смт. Лугини справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Лугинському районі про визнання дій протиправними та стягнення доплати до пенсії та пенсії , передбаченої ст.ст.39, 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,-
В С Т А Н О В И В :
17.09.2010 року ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним адміністративним позовом, в якому просить визнати дії відповідача - управління Пенсійного фонду України у Лугинському районі щодо відмови у стягнення невиплаченої доплати до пенсії та перерахунку пенсії в розмірах, передбачених ст. ст. 39, 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправними та проханням стягнути з відповідача на його користь 44830.0 грн. доплати до пенсії, передбаченої ст. 39 Закону за період з 01.09.2007 року по 31.08.2010 року та зобов’язати здійснити перерахунок та виплату недораховану додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, передбачену ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.09.2007 року по 31.08.2010 року .
Зазначені вимоги позивача обгрунтовуються посиланням на те, що він є інвалідом 2 групи 1-ї категорії. Інвалідність пов’язана з наслідками аварії на ЧАЕС.
Позивач стверджує, що ст. 50 Закону № 796-ХІІ встановлено, що він має право на щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідач всупереч зазначеним нормам не провів відповідне нарахування цих пенсій. Тому він звернувся до відповідача щодо проведення відповідного перерахунку зазначених пенсій, однак отримав відмову.
Позивач в судове засідання не з'явився, надіслав заяву про розгляд справи без його участі; позовні вимоги підтримує.
Представник управління Пенсійного фонду України у Лугинському районі в судове засідання не з’явився, причини неявки не повідомив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Надіслав заперечення, у якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю та необґрунтованістю.
Дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач являється потерпілим від Чорнобильської катастрофи, що стверджується копією посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серія НОМЕР_1, виданого 17.10.2001 року Житомирською облдержадміністрацією. Проживає в смт. Лугини, яке за переліком населених пунктів Житомирської та Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 року, розпорядженням Кабінету Міністрів України №17 від 12.01.1993 року, відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.
З 01.09.2007 року по 31.08.2010 року знаходився на обліку в УПФУ у Лугинському районі та отримував додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до категорії І, а також підвищення до пенсії за проживання в зоні гарантованого добровільного відселення.
Згідно ч. 1 ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, проводиться доплата до пенсії, яка становить у зоні гарантованого добровільного відселення – дві мінімальні заробітні плати.
************8Відповідно до частини першої статті 50 Закону № 796-ХІІ особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами ІІ групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
За таких обставин позивач має право на отримання підвищення до пенсії в розмірі двох мінімальних заробітних плат та на призначення щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачу застосуванню підлягають частина перша статті 50, ч. 39 Закону № 796-ХІІ, а не Постанова КМУ № 1, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
88888888888888888 Оскільки позивачу слід визначати пенсію, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачу повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.
Тому відмова відповідача у перерахунку та виплаті пенсій є протиправною.
У відповідності до ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів встановлений строк позовної давності в один рік, тому суд вважає, що проводити перерахунок пенсії слід проводити за період, керуючись нормами даної статті.
Постановою Пленуму Верховного Суду України від 13.06.2007 року №8 «Про незалежність судової влади» звернуто увагу на те, що відповідно до ст. ст. 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами Закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові Закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод (абз.1 п. 19).
Посилання відповідача на застосування до спірних правовідносин постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 року №654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» судом не беруться до уваги, оскільки положення даної постанови звужує обсяг, встановлених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” прав осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Пенсійний фонд України діє на підставі Положення «Про Пенсійний фонд України» та здійснює свої повноваження на підставі п.15 даного Положення, у відповідності до якого створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» рішення про призначення та перерахунок пенсії приймаються управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Територіальним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання позивача є управління Пенсійного фонду України у Лугинському районі, яке і повинно здійснити перерахунок та виплату пенсій позивачу за період з 27.11.2008 року по 31.10.2009 року, виходячи з розмірів, встановлених ч.1 ст. 50 та ч.4 ст. 54 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ « Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Отже так як суд не вправі здійснювати перерахунок пенсії, то суд вважає, що слід зобов’язати відповідача зробити перерахунок та виплату пенсій та доплату до пенсії позивачу.
Керуючись ст. ст. 8, 46 Конституції України, ст. ст. 9, 11, 71, 99, 100, 161,163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 15 ЦПК України, ст. ст. 39, 50, 54, 70, 71 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, суд,-
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати дії відповідача - управління Пенсійного фонду України у Лугинському районі щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті недоотриманої державної пенсії по ІІ групі інвалідності особі, віднесеній до категорії 1 та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров ' ю особі, віднесеній до категорії 1 та у повному розмірі доплати до пенсії , передбачених ст.ст. 39, 54, 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправними.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України у Лугинському районі провести нарахування та виплату ОСОБА_1 державну пенсію особі, віднесеній до категорії 1 та додаткову пенсії за шкоду, заподіяну здоров ' ю особі, віднесеній до категорії 1 передбачені ст.ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням фактично виплачених коштів за період з 27.11.2008 року по 31.10.2009 року.
. Зобов'язати управління пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, передбаченої ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із застосуванням відповідної мінімальної заробітної плати з урахуванням фактично виплачених коштів по доплаті до пенсії за проживання на території радіоактивного забруднення за період з 27.11.2008 року по 31.10.2009 року.
В решті частини позову відмовити.
Заяву про апеляційне оскарження постанови Лугинського районного суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга до апеляційного суду Житомирської області на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя
- Номер: б/н
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-3180/10
- Суд: Білопільський районний суд Сумської області
- Суддя: Бичківська Катерина Григорівна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.03.2016
- Дата етапу: 14.03.2016