Справа №22ц-1604/2010 р. Головуючий в І інстанції
Категорія:57 Ігнатенко П.Я.
Доповідач: Бездрабко В.О.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
2010 року червня місяця 03 дня колегія суддів судової плати в цивільних справах апеляційного суду Херсонської області в складі:
Головуючої: Кузнєцової О.А.
Суддів: Приходько Л.А.
Бездрабко В.О.
при секретарі: Ляшенко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні цивільну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м.Херсона на постанову Суворовського районного суду м.Херсона від 30 жовтня 2009 року в справі за позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 до управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м.Херсона про перерахунок пенсії,
в с т а н о в и л а:
В червні 2009 року позивачі звернулися до суду з зазначеними позовами, посилаючись на те, що вони є інвалідами Ш групи, щодо яких встановлено причинний зв»язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою. Відповідно до вимог Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 р. вони мають право на пенсію в розмірі не менше 6 мінімальних пенсій за віком і на додаткову пенсію в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.
25 травня 2009 року ними подані до управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м.Херсона заяви про перерахунок пенсій та призначення додаткової пенсії відповідно до положень Закону, але відповідач відмовляється проводити виплату належних позивачам пенсій згідно вимог діючого законодавства.
З урахуванням уточнених позовних вимог, позивачі просили визнати неправомірними дії відповідача у зв»язку з відмовою провести перерахунки пенсій і зобов'язати управління Пенсійного фонду провести перерахунок пенсії з 01 червня 2009р., виходячи з розміру для кожного з позивачів - шість мінімальних пенсій за віком, і додаткової пенсії в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, як інвалідам Ш групи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_5 – у зв»язку з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС; ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 – отримали інвалідність у зв»язку з захворюванням від аварії на ЧАЕС.
Постановою Суворовського районного суду м.Херсона від 30 жовтня 2009 року позов задоволено. Визнано протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м.Херсона у здійсненні нарахування ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, починаючи з 22.05.2008 року додаткової пенсії у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком та пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду в Суворовському районі м.Херсона здійснити нарахування і виплату ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, починаючи з 22 травня 2008 року пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.
Не погоджуючись з постановою суду, управління Пенсійного фонду в Суворовському районі м.Херсона подало апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом норм матеріального права та просить скасувати постанову суду від 30 жовтня 2009року, прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
В письмових заперечення на апеляційну скаргу позивачі, вказуючи на законність та обґрунтованість постанови суду, просять апеляційну скаргу відхилити.
Заслухавши доповідача, сторони, перевіривши матеріали справи та законність постанови суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених позовних вимог, колегія суддів вважає , що скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 49 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ч.4 ст. 54 цього Закону (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів 3 групи, щодо яких встановлений зв`язок із аварією на ЧАЕС не можуть бути нижчими шести мінімальних пенсій за віком.
Крім того згідно ст.ст.50,53 названого Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, зокрема інвалідам 3 групи – в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, виплата якої здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05. 1997р. № 523, (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що обчислення і призначення зазначених пенсій здійснюється на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Положення цієї постанови стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають змісту ст. 50, 54 Закону України № 796-ХП.
Отже, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій є мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-1У встановлюється у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Судом першої інстанції встановлено, що позивачі є інвалідами 3 групи 1 категорії, щодо яких встановлено причиний зв»язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою і, що підтверджується зібраними по справі доказами, в тому числі, відповідними експертними висновками. Позивачі отримують державні пенсії, розміри яких не відповідають положенням ст.ст.50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
25 травня 2009 року позивачі звернулися до управління Пенсійного фонду із заявами про перерахунок призначених основних і додаткових пенсій відповідно до розмірів, визначених ст.ст.50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з врахуванням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установленому в законі про Державний бюджет на відповідний рік, однак у задоволенні цієї вимоги відповідач відмовив.
За змістом наданих відповідачем заперечень вбачається, що здійснюючи розрахунок пенсії позивачам, управління Пенсійного фонду посилається на Закон України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», зокрема на внесені зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Статтями 50 і 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 р.) встановлено, що розмір пенсій для інвалідів Ш групи не може бути меншим 180% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, і розмір додаткової пенсій інвалідів Ш групи, віднесених до категорії 1 - 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Проте, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. вказані вище зміни були визнані неконституційними, а тому не можуть бути прийняті до уваги.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов законного та обґрунтованого висновку про неправомірність відмови Управління у здійсненні перерахунку позивачам основної та додаткової пенсій та необхідність їх приведення у відповідності з приписами ст. 50, 54 Закону України ""Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції 1996 р.
Висновки суду підтверджені належними, дослідженими в судовому засіданні доказами, яким суд дав оцінку відповідно до норм матеріального права, які регулюють спірні правовідносини.
Разом з тим, визначаючи період, з якого управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м.Херсона повинно провести перерахунок пенсій позивачам, суд припустився помилки, зазначивши з 22 травня 2008 року замість 01 червня 2009 року згідно ст.45 Закону України «Про обов»язкове державне пенсійне страхування» та заявлених позовних вимог, з приводу чого постанова суду в зазначеній частині підлягає зміні.
Керуючись ст.ст.303, 309, 316 ЦПК України, колегія суддів, -
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Херсона задовольнити частково.
Постанову Суворовського районного суду м.Херсона від 30 жовтня 2009 року в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду в Суворовському районі м.Херсона здійснити нарахування і виплату ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, починаючи з 22 травня 2008 року пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, з м і н и т и та вважати, що управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м.Херсона зобов»язано здійснити нарахування та виплату вказаних пенсій позивачам, починаючи з 01 червня 2009 року.
Рішення суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржено протягом двох місяців шляхом подачі касаційної скарги до Верховного Суду України.
Головуючий :
Судді: