Судове рішення #11673355

Справа № 2 – 5-238/10

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ     УКРАЇНИ

1 листопада  2010  року     Теофіпольський    районний    суд    Хмельницької області

в складі : головуючого  судді   ДРУЧКОВОЇ С.П.

                       секретаря   ДОНДЕЛЬ Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Теофіполі  справу за адміністративним позовом ОСОБА_1   до Управління Пенсійного фонду України у Теофіпольському районі про визнання дій неправомірними та перерахунок  пенсії

ВСТАНОВИВ:

Позивач подав до суду позов в якому просить визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Теофіпольському районі щодо проведення перерахунку і виплати належного йому   пенсійного забезпечення. Зобов'язати управління Пенсійного фонду в Теофіпольському районі здійснити йому   перерахунок пенсії за віком  відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (2009 рік).  

В судовому засіданні вимоги позову підтримав та пояснив, що  є пенсіонером  та продовжує працювати в Кунчанській ЗОШ,  на посаді директора.  В  січні 2010 року  звернувся  до управління Пенсійного фонду України в Теофіпольському районі з заявою про здійснення перерахунку пенсії за віком відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідачем було здійснено перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік (із розрахунку 1197, 91 грн.)., хоча на підставі ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мав би бути застосований показник середньої заробітної плати за 2009 рік ( 1650, 43 грн.).  Вважає, що посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», спільний лист Міністерства праці та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року №  4096 яким останній керується при здійсненні йому   перерахунку пенсії та дії щодо перерахунку пенсії, вчинені на підставі зазначених документів  є такими, що не відповідають вимогам Конституції України, оскільки відповідач має керуватися виключно вимогами Законів України, а не підзаконним актами та листами профільних Міністерств. Від позовних вимог в частині стягнення з відповідача виплат в твердій грошовій сумі відмовився.  На підставі викладеного, просив  задовольнити позов.

Представник відповідача в суд для розгляду справи не з'явився, надав суду заперечення з якого встановлено, що рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " в частині визначення та застосування зазначеного вище показника заробітної плати за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними. Попередньою редакцією ч. 4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено проведення перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення, із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону. Позивачу було проведено перерахунок пенсії в 2010 році із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік з врахуванням положень Закону України „Про Державний бюджет на 2010 рік", та з врахуванням періодів страхового стажу, передбачених в ч. 1 ст.40 Закону. Таким чином, застосування показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії при перерахунку пенсії даною редакцією ч. 1 ст.40 не передбачено. Постанова КМУ №530 від 28.05.2008 року за своїм змістом суперечить ч.4 ст.42 Закону, якою не передбачено, що порядок визначення показника середньої заробітної плати при перерахунках пенсії визначається в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Згідно п. 7 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою КМУ від 24.10.2007р. №1261 рішення Фонду обов’язкові для виконання іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади. Вважає, що перерахунок пенсії позивачу проведено правомірно.

Суд вислухав пояснення позивача, вивчив матеріали справи та прийшов до висновку, що  позов підлягає  задоволенню.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Теофіпольському районі та  отримує пенсію за віком, що підтверджується розпорядження управління Пенсійного фонду України в Теофіпольському районі про призначення пенсії. Згідно копії трудової книжки, позивач продовжує працювати на посаді директора в Кунчанській ЗОШ.

Звернувшись  в січні    2010  році до управління Пенсійного фонду України в Теофіпольському  із заявою щодо здійснення перерахунку, позивачу  був здійснений перерахунок із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 календарний рік.

З листа УПФУ в Теофіпольському районі від 17 червня  2010 року   вбачається, що при здійсненні перерахунку пенсії зазначені органи враховують постанову Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» та лист Мінпраці та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року. При цьому, в листі  вказано, що оскільки працівники управління є державними службовцями і зобов’язані дотримуватись усіх нормативно – правових актів тому, провести перерахунок пенсії за ст. 42  Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2009 рік немає можливості.

Судом встановлено, що відповідно до ч.4 ст.42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку   з  урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок   пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону.

Зміни до цього Закону внесені Законом України „Про бюджет України на 2008 рік” визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року у справі за поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України окремих положень статті 65 розділу І, пунктів 61, 62, 63 розділу ІІ Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік” та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” і 101 народного депутата України щодо відповідності до Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу І, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу ІІ Закону України „Про державний бюджет України та внесення змін до деяких законодавчих актів України.

Відповідно до ст.152 Конституції України Закон та інші правові акти, які за рішенням Конституційного Суду України визнано неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Внаслідок цього, після вказаного рішення Конституційного Суду, ч.4 ст.42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” залишена в попередній редакції, а тому посилання  відповідача  на спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду, як на підставу застосування при перерахунку пенсії показника заробітної плати працівників в середньому на одну особу в цілому по Україні з якої сплачені страхові внески за 2007 рік є протиправними з огляду на переваги Закону перед підзаконними актами.  

Відповідно до пп.3, 11 Постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року „Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати (доходу) з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені у ч. 1 ст. 40 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом 3 ч.1 ст. 40 Закону. Роком, що передує року перерахунку пенсії позивачеві є 2009 рік.

За таких обставин, застосування управлінням Пенсійного фонду України Теофіпольському районі показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” враховується для обчислення пенсії за календарний 2007 рік при перерахунку пенсії позивачеві є неправомірним.

Разом з тим, суд враховує, що право на  перерахунок позивач отримала  02 .06.2010 року.

Враховуючи викладене,  керуючись ч. 2 ст. 19, ст. 22 Конституції України, ст.ст.    40,    42    Закону    України    «Про    загальнообов'язкове    державне    пенсійне    страхування», ст. ст. ст. ст.  9, 11, 17 - 19, 86, 159-163, 167 КАС  України  районний суд, -

                    ПОСТАНОВИВ:

Позов  ОСОБА_1   до Управління Пенсійного фонду України у Теофіпольському районі про визнання дій неправомірними та перерахунок  пенсії  задовольнити.

Визнати неправомірними  дії управління Пенсійного фонду України в Теофіпольському районі щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника заробітної плати за 2007 рік.

Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Теофіпольському районі  провести перерахунок пенсії ОСОБА_1   з 02.01.2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні для призначення пенсії за 2009 рік в розмірі 1650 грн. 43 коп.  

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана через Теофіпольський районний суд до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. Одночасно копія апеляційної скарги подається до апеляційного суду.

Головуючий:   підпис

З ОРИГІНАЛОМ ВІРНО.

Суддя Теофіпольського

       районного суду                                                                            С.П. Дручкова

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація