Судове рішення #11687743

                                    АПЕЛЯЦІЙНИЙ   СУД   МИКОЛАЇВСЬКОЇ   ОБЛАСТІ

 

           Справа № 11-153-2010 р.                 Головуючий у 1-й інстанції: Cемерей М.Ф.,

           Категорія: ст. 286 ч.1 КК України       Доповідач апел. інст.: Ржепецький О.П.,

                                        У Х В А Л А      

                                        ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

Колегія суддів судової палати у кримінальних справах  апеляційного суду Миколаївської області

   у складі:

   головуючого                                            Ржепецького О.П.,

   суддів                           Значок І.С.,        Гребенюк В.І.,

   за участю прокурора                        Максимишина О.Л. ,  

   представника цивільних позивачів   ОСОБА_2,

   засудженого                                         ОСОБА_3                        

               

9 березня 2010 року розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Миколаєві кримінальну справу за апеляціями засудженого ОСОБА_3, та представника цивільних позивачів ОСОБА_2  на вирок Ленінського районного суду м. Миколаєва від 23 грудня 2009 року, яким

- ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець м. Кривого Рогу Дніпропетровської області,  не судимий,

           - засуджений за ч.1 ст.286 КК України до покарання у виді 2 років обмеження волі з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк 3 роки.

На підставі ст. 75  КК України звільнений від відбування покарання з випробуванням, з іспитовим строком на 2 роки.

Згідно пунктів 3,4 ч.1 ст. 76 КК України на засудженого покладено обов’язки: повідомляти кримінально-виконавчу інспекцію про зміну місця проживання, роботи або навчання; -періодично з’являтися для реєстрації в кримінально-виконавчій інспекції.

    Постановлено стягнути з ОСОБА_3 на відшкодування витрат на лікування потерпілого на користь  держави  4834,14 грн.; на користь потерпілої ОСОБА_4 у відшкодування моральної шкоди -20000 грн.; на користь потерпілого ОСОБА_5 -  у відшкодування майнової шкоди 20000 грн. Відмовлено в задоволенні цивільного позову про відшкодування моральної шкоди на користь потерпілого ОСОБА_5

          Згідно вироку ОСОБА_3 визнано винним у тому, що 10 лютого 2009 р.приблизно в 19 год. 10 хв. керуючи автомобілем НОМЕР_1 , рухався по міському автобусному маршруту  № 88  с. Горького – Намив., в напрямку с. Горького. Рухаючись по пр.Мира , між вул. Васляєва і пл. Перемоги , зі швидкістю 50-55 км/год при під’їзді  до нерегульованого пішохідного перехода в районі буд. № 48, водій ОСОБА_3 порушив вимоги п.п. 1.3, 1.5, 2.3 «б», 12.1, 12.3 і 18.1 Правил дорожнього руху України, і вчинив наїзд на пішохода ОСОБА_4 яка переходила проїжджу частину по пішохідному переходу.

       Внаслідок ДТП потерпілій були причинені тілесні ушкодження, які відносяться до середнього ступеню тяжкості , за ознакою тривалості розладу здоров’я.

Засуджений ОСОБА_3 в апеляції  просить скасувати вирок в частині вирішення цивільного позову. Вважає, що досудовим слідством і судом не доказано розмір майнової шкоди  причиненої ОСОБА_5 Посилається на документи , які свідчать про витрати на придбання медичних препаратів,  лікарських засобів та  продуктів харчування.  Не свідчать про те, що вони були придбані за призначенням лікаря і використовувалися для лікування потерпілої ОСОБА_4

Також зазначає, що суд  в порушення вимог закону звільнив від цивільної відповідальності власника джерела підвищеної небезпеки малого приватного підприємства «ТФТ» і ВАТ «Саламандра – Україна». Вважає, що суд повинен був постановити рішення про стягнення з ВАТ «Саламандра- Україна» 2550 грн., а решту коштів на яку по закону не поширюється страхове відшкодування,  з інших відповідачів.  

Представник цивільних позивачів ОСОБА_2 в апеляції  просить скасувати вирок в частині вирішення цивільних позовів, і стягнути на користь потерпілої ОСОБА_4: з малого приватного підприємства «ТФТ» та відкритого Акціонерного товариства «Саламандра -Україна», з ОСОБА_6, у відшкодування моральної шкоди -50000 грн.;

-   на користь потерпілого ОСОБА_5-стягнути з малого приватного підприємства «ТФТ», відкритого Акціонерного товариства «Саламандра –Україна» та  ОСОБА_7 у відшкодування моральної шкоди -30000 грн., у відшкодування  майнової шкоди- 20000 грн.

     

     Заслухавши доповідача, пояснення засудженого ОСОБА_3 на підтримання  апеляції про скасування вироку в частині вирішення цивільного позову, представника цивільних позивачів –ОСОБА_2, на підтримання своєї апеляції і заперечення проти задоволення апеляції засудженого, думку прокурора про залишення вироку без зміни, а апеляцій  засудженого і представника цивільних позивачів без задоволення, вивчивши матеріали справи, обговоривши доводи апелянтів, колегія суддів вважає, що апеляції не підлягають задоволенню, з наступних підстав.  

       Згідно ст. 1166 ЦК України майнова шкода , завдана неправомірними рішеннями , діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи , відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування , якщо вона доведе , що шкоди завдано не з її вини.  

       З матеріалів справи(а.с.129-130) вбачається, що згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу-Газ 3221 32 (мікроавтобус) його власником є приватна особа, ОСОБА_8  Водночас ОСОБА_8 довіреністю посвідченою 31.05. 2007 р. яка дійсна до 31.05. 2010 р. уповноважив ОСОБА_9 та ОСОБА_10 права пов’язані з експлуатацією та продажем , орендою, належного йому мікроавтобуса.

       

       З  договору про співробітництво від 09.01.2008 року та додаткового договору (а.с.148-149), видно,  що мале приватне підприємство «ТФТ» з однієї сторони та приватний підприємець ОСОБА_10 . заключили договір про організацію і здійснення перевезення пасажирів автомобільним транспортом на маршрутах загального користування.

       Згідно ліцензійної картки (а.с.150) МПП «ТФТ» дозволено –внутрішні перевезення пасажирів автотранспортом марки Газ -3221321 НОМЕР_1.

       Як вбачається зі змін та доповнень до статуту малого приватного підприємства «ТФТ» (а.с. 154-155) , зареєстрованих реєстраційною палатою Миколаївського міськвиконкому №7592 від 12.02. 2004 р. дане підприємство має право наймати робітників та заключати договора від свого імені з окремими громадянами, відповідно до пункту 1.2 даного статуту.

       З наказу по підприємству №31 від 02.12.2008 р.(а.с.158) видно, що ОСОБА_3 допущений до самостійної роботи в  МПП «ТФТ» на лінії маршруту № 8 -А  з 14.12. 2008 року.  

       Cудом установлено, що ОСОБА_10 є фактично власником автомобіля ГАЗ -3221 32 НОМЕР_1 який використовував з метою отримання прибутку. ОСОБА_3 працював  по усній домовленості з ОСОБА_10  отримуючи від останнього  щоденно заробітну плату. Проте, в податкову інспекцію за роботу у нього ОСОБА_3, ОСОБА_10  орендну плату від реалізації послуг з перевезення пасажирів не вносив.

       Відповідно до ч.2  ст. 1187  ЦК  України шкода завдана джерелом підвищеної небезпеки , відшкодовується особою , яка на відповідній правовій підставі(право власності, інше речове право , договір підряду ,договір оренди) володіє транспортним засобом, механізмом., іншим об’єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.  

         

         Оскільки саме ОСОБА_3 здійснював пасажирські перевезення, і внаслідок своїх неправомірних дій спричинив потерпілому ОСОБА_5 майнову шкоду, тому він, а не власник джерела підвищеної небезпеки відповідає за завдану шкоду.  

       Тобто, рішення суду про стягнення з ОСОБА_3 на користь потерпілого ОСОБА_5 у відшкодування майнової шкоди -20000 грн., є правильним.

        Згідно ч.1 ст. 1167  ЦК України моральна шкода , завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

         Разом з тим, суд першої інстанції  постановив вірне рішення про стягнення з засудженого на користь потерпілої ОСОБА_4 20000 грн  у відшкодування маральної шкоди.

        Водночас, суд  обгрунтовано відмовив в задоволенні цивільного позову потерпілому ОСОБА_5 про стягнення на його користь з засудженого у відшкодування моральної шкоди- 20000  грн., в зв’язку з неявкою потерпілого в судове  засідання.  

         Колегія суддів погоджується з таким рішенням , оскільки воно є відповідним ступеню вини засудженого, обсягу і тривалості фізичних страждань потерпілого  ОСОБА_5 й моральних страждань потерпілої ОСОБА_4, внаслідок вчиненого ОСОБА_3 злочину.

          Колегія суддів вважає, що апеляція представника цивільних позивачів-ОСОБА_2 про скасування вироку в частині вирішення цивільних позовів потерпілих , та про стягнення з МПП «ТФТ» і  з відкритого Акціонерного товариства «Саламандра-Україна» та з ОСОБА_3 зазначених  сум грошових коштів у відшкодування моральної  й майнової шкоди, задоволенню не підлягають.        

          Керуючись  ст.ст. 365, 366   КПК України,  колегія суддів,

                                               У Х В А Л И Л А :

Апеляції засудженого ОСОБА_3 та представника цивільних позивачів ОСОБА_2 - залишити без задоволення, а вирок Ленінського районного суду м. Миколаєва від 23 грудня 2009 року у відношенні  ОСОБА_3, залишити без зміни.

       Головуючий

 

       Судді:                      

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація