Судове рішення #11692477

Справа № 2- 8054 / 2010 рік

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И

11 жовтня    2010    року         Дарницький районний суд міста Києва

в складі :     головуючого судді             ЛЕОНТЮК Л.К.

        при секретарі                 КОСИНСЬКІЙ О.М.

        представника позивача         ОСОБА_1

        представника відповідача ЗАТ

        « Позняки – Жил - Буд»         МЕЛЬНИКА А.С.

розглянувши  у  відкритому  судовому  засіданні  в  залі  суду  в  м.  Києві

цивільну  справу  за  позовом  

ОСОБА_3 до ЗАКРИТОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА   «ПОЗНЯКИ  – ЖИЛ-БУД»,  треті   особи:  КП   «КИЇВСЬКЕ   МІСЬКЕ   БТІ   та   РЕЄСТРАЦІЇ   ПРАВА  ВЛАСНОСТІ   НА   ОБ»ЄКТИ   НЕРУХОМОГО МАЙНА»   про   визнання   права  власності  на  нежитлове  приміщення, суд -

В с т а н о в и в :

Позивач ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Закритого акціонерного товариства «Позняки - Жил-буд», треті особи: Комунальне підприємство «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об’єкти нерухомого майна» та, уточнивши свої позовні вимоги в судовому засіданні 17.09.2010 року, просив постановити рішення, яким визнати за ним право власності на нежитлове приміщення № 116 загальною площею 98,7 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, що відповідає будівельній адресі №5 (офіс №5), розташоване на цокольному поверсі в секції «Б» житлового будинку за адресою: АДРЕСА_3, посилаючись на наступне.

Рішенням Київської міської ради № 237/1112 від 27.11.2003 року Державному управлінню справами надано в постійне користування земельну ділянку для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку по АДРЕСА_2. Між Державним управлінням справами та ЗАТ «Позняки – Жил-буд» 16.03.2004 року було укладено договір участі у будівництві на земельній ділянці розташованій за адресою: АДРЕСА_2. На вищезазначеній ділянці відповідачем ЗАТ «Позняки – Жил-буд» в період з 2000 по 2001 роки було збудовано житловий будинок з вбудованими нежитловими приміщеннями. Під час будівництва будинку позивач звернувся до відповідача з метою придбати нежиле приміщення в зазначеному будинку, на що йому було запропоновано укласти договір комісії, оскільки укладати інвестиційний договір заборонено законодавством. 15.03.2007 року між позивачем та ЗАТ «Позняки – Жил-буд» було укладено договір комісії № К-155-ФН-14СКБ, згідно умов якого відповідач зобов’язувався за дорученням позивача та від свого імені за винагороду вчинити один або кілька правочинів необхідних для передачі приміщення, отриманого в результаті виконання Договору. Додатком № 1 до договору комісії було обумовлено наступні характеристики приміщення: нежиле приміщення будівельний №5 (офіс №5), загальною площею 103,65 кв.м.  розташоване на цокольному поверсі в секції «Б» жилого будинку за адресою: АДРЕСА_3. Ним у повній мірі були виконані умови договору та внесені грошові кошти на рахунок ЗАТ «Позняки – Жил-буд», що підтверджується довідкою про сплату повної вартості об’єкту нерухомості. На виконання умов Договору комісії відповідач ЗАТ «Позняки - Жил-буд» передало згідно Акту № К-155-ФН-14СКБ від 30.09.2009 року та Додатку до акту № К-155-ФН-14СКБ від 20.11.2009 року, а він прийняв нежиле приміщення №116, розташоване за адресою АДРЕСА_3, секція «Б», на цокольному поверсі, загальною площею 98,7 кв.м. Додатком №1 до пункту 2.1. Тимчасового положення про порядок реєстрації прав

-    2  -

власності на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002 року, встановлено перелік правовстановлюючих документів, на підставі яких проводиться реєстрація права власності на об’єкти нерухомого майна. Договір комісії та акти про передачу нежитлового приміщення не входять до переліку правовстановлюючих документів, а тому він позбавлений можливості зареєструвати у встановленому законом порядку за собою право власності на придбане приміщення в Київському міському бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об’єкти нерухомого майна, а також належним чином розпоряджатись належним йому майном.      

Представник позивача ОСОБА_1, який діє за довіреністю ВРА № від 26.08.2010 року (а.с. 14), в судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив задовольнити позов, визнати  за  ОСОБА_3  право  власності  на  нежитлове  приміщення № 116  по  АДРЕСА_1  загальною  площею  98,7 кв. метри  та пояснив, що поштову адресу будинку, в якому знаходиться спірне нежитлове приміщення, було змінено Розпорядженням Дарницької районної у м. Києві державної адміністрації на адресу: АДРЕСА_1.

    Представник відповідача ЗАТ «Позняки – Жил-буд» Мельник А.С., який діє за довіреністю №1786 від 27.09.2010 року (а.с. 29), пояснив, що згідно Розпорядження Дарницької районної у місті Києві державної адміністрації №103 від 12.02.2009 року, житловий будинок прийнято в експлуатацію та присвоєно йому поштову адресу: АДРЕСА_1. Згідно з технічним паспортом КП «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації прав власності на об’єкти нерухомого майна» нежилому приміщенню, присвоєно поштовий номер 116, та встановлено його фактичну площу 98,7 кв.м. 24.09.2009 року ЗАТ «Позняки – Жил-буд», як забудовник житлового будинку, надало загальний пакет документів з метою подальшого оформлення права власності учасників будівництва житлового будинку для погодження Головним управлінням комунальної власності м. Києва, здійснює оформлення свідоцтва про право власності на нежилі приміщення. При цьому, згідно з п. 4.3. Додатку №17 до рішення Київської міської ради № 793/4231 від 14.05.2010 року «Про затвердження порядку визначення розмірів пайової участі (внесків) забудовників (інвесторів) у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва», пайовий внесок у створення соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва, може сплачуватися ним як забудовником житлового будинку, в якому розташоване нежитлове приміщення, або позивачем. Умови Договору комісії не зобов’язують ЗАТ «Позняки – Жил-буд» сплачувати пайовий внесок, тому такий обов’язок покладається на позивача і має бути ним виконаний в порядку, передбаченому п. 4.3. Додатку №17 цього рішення, до моменту отримання свідоцтва про право власності на нежиле приміщення. Аналогічний порядок оплати пайових внесків існував і на момент укладення Договору комісії, на час будівництва нежитлового приміщення та його передачі позивачеві,  і встановлювався рішенням Київської міської ради № 271/431 «Про пайову участь (внески) інвесторів (забудовників) у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва» від 27.02.2003 року. У зв’язку з викладеним не заперечував проти задоволення позовних вимог за умови сплати позивачем суми пайового внеску.

    Третя особа КП «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об’єкти нерухомого майна», будучи належним чином повідомлене судом про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не направило свого повноважного представника та не надало ніяких пояснень з приводу заявлених позовних вимог, у зв’язку з чим судом прийнято рішення про розгляд справи у відсутності третьої особи.

Вислухавши в судовому засіданні пояснення представника позивача ОСОБА_1, який діє за довіреністю ВРА № від 26.08.2010 року (а.с. 14), та представника відповідача ЗАТ «Позняки – Жил-буд» Мельника А.С., який діє за довіреністю №1786 від 27.09.2010 року (а.с. 29), вивчивши  письмові пояснення голови правління ЗАТ «Позняки – Жил-буд» Каграманяна А.Р. (а.с. 31) та дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими, а тому у задоволені позову необхідно відмовити з наступних підстав.

Судом встановлено, що рішенням Київської міської ради № 237/1112 від 27.11.2003 року Державному управлінню справами надано в постійне користування земельну ділянку для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку по АДРЕСА_2. Між Державним управлінням справами та ЗАТ «Позняки – Жил-

-    3  -

буд» 16.03.2004 року було укладено договір участі у будівництві житлового будинку на земельній ділянці розташованій за адресою: АДРЕСА_2. На вищезазначеній земельній ділянці відповідачем ЗАТ «Позняки – Жил-буд» в період з 2000 по 2001 роки було збудовано житловий будинок з вбудованими нежитловими приміщеннями.

Під час будівництва будинку за адресою: АДРЕСА_2, позивач ОСОБА_3 звернувся до відповідача ЗАТ «Позняки – Жил-буд» з заявою про намір придбати нежиле приміщення в зазначеному будинку, на що йому було запропоновано укласти договір комісії. 15.03.2007 року між позивачем ОСОБА_3 та ЗАТ «Позняки – Жил-буд» було укладено договір комісії № К-155-ФН-14СКБ (а.с. 6-7), згідно умов якого відповідач ЗАТ «Позняки – Жил-буд» зобов’язувався за дорученням позивача ОСОБА_3 та від свого імені за винагороду вчинити один або кілька правочинів необхідних для передачі приміщення, отриманого в результаті виконання Договору. Додатком № 1 до договору комісії (а.с. 8) було обумовлено наступні характеристики приміщення: нежиле приміщення будівельний №5 (офіс №5), загальною площею 103,65 кв.м.  розташоване на цокольному поверсі в секції «Б» жилого будинку за адресою: АДРЕСА_3.

Згідно додатку №2 до Договору комісії (а.с. 9) після виконання доручення по Договору і проведення технічної інвентаризації ЗАТ «Позняки – Жил-буд» передає, а Прохоров приймає по Акту прийому-передачі приміщення. Сторони Договору з врахуванням розрахунків, проведених по Договору, даних технічної інвентаризації БТІ, витрат Комісіонера ЗАТ «Позняки – Жил-буд» по сплаті пайової участі (внеску) в створення соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста, а також інших можливих витрат Комісіонера, пов’язаних з виконанням рішень органів державної влади і місцевого самоврядування, а також затрат Комісіонера по утриманню приміщення за період з моменту прийняття в експлуатацію секції «Б» жилого будинку за адресою: АДРЕСА_3, проводить кінцевий розрахунок, після чого підписують акт звірки розрахунків.  

В судовому засіданні 17.09.2010 року представник позивача ОСОБА_1, який діє за довіреністю ВРА № від 26.08.2010 року (а.с. 14), уточнив позовні вимоги та зазначив нову адресу нежитлового приміщення № 116 м. Київ АДРЕСА_1, згідно розпорядження  Дарницької районної у м. Києві державної адміністрації №103 від 12.02.2009 року (а.с. 20).

Позивач ОСОБА_3 виконав умови Договору комісії в частині внесення грошових коштів на рахунок ЗАТ «Позняки – Жил-буд», що підтверджується довідкою про сплату повної вартості об’єкту нерухомості (а.с. 11). На виконання умов Договору комісії відповідач ЗАТ «Позняки - Жил-буд» передало згідно Акту № К-155-ФН-14СКБ від 30.09.2009 року (а.с. 13) та Додатку до акту № К-155-ФН-14СКБ від 20.11.2009 року, а позивач ОСОБА_3  прийняв нежиле приміщення №116, розташоване за адресою АДРЕСА_3, секція «Б», на цокольному поверсі, загальною площею 98,7 кв.м.

Відповідно до ч. 2 ст. 331 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

У відповідності до ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» № 1952 від 01.07.2004 року підставами реєстрації права власності на нежиле приміщення є: 1) договір,укладений в порядку, встановленому законом; 2) свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане відповідно до вимог цього Закону; 3) свідоцтво про право власності, видане органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; 4) державний акт на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; 5) рішення судів, що набрали законної сили; 6) інші документи, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

Відповідно до п. 1.6 Тимчасового положення про порядок реєстрації права власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002 року, реєстрації підлягають права власності тільки на об'єкти нерухомого майна, будівництво яких закінчено та  які  прийняті в експлуатацію  у  встановленому  порядку,  за  наявності

-    4  -

матеріалів технічної інвентаризації,  підготовлених тим  БТІ,  яке  проводить реєстрацію права власності на ці об'єкти.

Додатком №1 до пункту  2.1. Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002 року, встановлено перелік правовстановлюючих документів, на підставі яких проводиться реєстрація права власності на об’єкти нерухомого майна. Договір комісії та акти про передачу нежитлового приміщення не входять до переліку правовстановлюючих документів.

Згідно з п. 4.3. Додатку №17 до рішення Київської міської ради № 793/4231 від 14.05.2010 року «Про затвердження порядку визначення розмірів пайової участі (внесків) забудовників (інвесторів) у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва», пайовий внесок сплачує юридична (фізична) особа або уповноважена нею особа, яка оформляє: - дозвільні документи на будівництво (реконструкцію), перепланування; - документи на землекористування для експлуатації та обслуговування об’єктів, при будівництві (реконструкції) яких документація не була оформлена належним чином (земельні питання не вирішені у встановленому порядку); - документи щодо зміни функціонального призначення об’єктів виробничого та невиробничого призначення; - свідоцтво про право власності на переплановані об’єкти та про інвестовані нежилі приміщення; - документи щодо зміни функціонального призначення жилих будинків (приміщень) на нежилих відповідно до встановленого порядку.

Відповідно до п. 4.4 Додатку №17 пайова участь сплачується у формі грошового внеску.

Згідно п. п. 2 і 3 Договору комісії № К-155-ФН-14СКБ від 15.03.2007 року витрати по оплаті пайової участі (внеску) в створення соціальної і інженерно-транспортної інфраструктури міста, а також інші можливі витрати Комісіонера (ЗАТ «Позняки – Жил-буд»), пов’язані з виконанням рішень органів державної влади і місцевого самоврядування, не входять в суму Договору. Комітент (ОСОБА_3) зобов’язаний надати Комісіонеру (ЗАТ «Позняки – Жил-буд») грошові кошти, які необхідні для виконання доручень, в розмірі і порядку, встановленому Додатком №3 до Договору.

Відповідно до п. 3 додатку №3 До Договору комісії № К-155-ФН-14СКБ від 15.03.2007 року витрати по сплаті пайової участі (внеску) в створення соціальної і інженерно-транспортної інфраструктури міста, а також інші можливі витрати Комісіонера (ЗАТ «Позняки – Жио-буд»), пов’язані з виконанням рішення органів державної влади і місцевого самоврядування, в поточну вартість не включені. Вказані платежі здійснюються Комісіонером за рахунок Комітента (ОСОБА_3) в розмірі і порядку, встановленому органами державної влади, місцевого самоврядування в залежності від цільового призначення Приміщення.

     Позивачем ОСОБА_3 не було в повній мірі виконано умови договору Комісії № К-155-ФН-14СКБ від 15.03.2007 року, а саме не було сплачено пайовий внесок забудовників  (інвесторів) у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва, тобто не виконані всі умови необхідні для отримання правовстановлюючих документів на право власності на нежитлове приміщення, розташоване за адресою: АДРЕСА_1.. Без сплати пайового внеску у встановленому порядку, звернення з даним позовом до суду не є належним здійсненням своїх прав, оскільки суд не є уповноваженим органом у сфері містобудування. Отже, нереалізоване право позивача не може бути порушене, оскаржене чи не визнане відповідачами.

Відповідно до ст. 3 ЦПК України судовому захисту підлягає право особи, яке порушене, оспорюване чи не визнане, а не реалізоване (нездійснене) право судовому захисту не підлягає, оскільки це не передбачено чинним законодавством.

Оскільки позивачем ОСОБА_3 не виконані всі умови передбачені договором та законом, необхідні для отримання правовстановлюючих документів на встановлення права власності на нежитлове приміщення №116, загальною площею 98,7 кв.м., розташоване за адресою: АДРЕСА_1, отже відсутні правові підстави для визнання за позивачем права власності на таке нежитлове приміщення, а тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

    На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 3, 10, 11, 57, 60, 209, 212-215, 218  ЦПК України, ст. 331 ЦК України,  ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх

-    5  -

обмежень» № 1952 від 01.07.2004 року, п. 1.6 Тимчасового положення про порядок реєстрації права власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002 року, Додатку №1 до пункту 2.1. Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002 року,  п. п. 4.3.,  4.4. Додатку №17 до рішення Київської міської ради № 793/4231 від 14.05.2010 року «Про затвердження порядку визначення розмірів пайової участі (внесків) забудовників (інвесторів) у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва», суд ,-

В И Р І Ш И В :

 

В     задоволенні     позову     ОСОБА_3    до    ЗАКРИТОГО  АКЦІОНЕРНОГО  ТОВАРИСТВА    «ПОЗНЯКИ  – ЖИЛ-БУД»,   треті   особи:  КП   «КИЇВСЬКЕ   МІСЬКЕ   БТІ   та   РЕЄСТРАЦІЇ   ПРАВА  ВЛАСНОСТІ   НА   ОБ»ЄКТИ   НЕРУХОМОГО МАЙНА»   про   визнання   права  власності  на  нежитлове  приміщення,  відмовити.

    Рішення  може  бути  оскаржене до Апеляційного суду м. Києва через Дарницький районний  суд   протягом  10  днів  з  дня   його  проголошення. Особи,  які  брали  участь  у  справі,  але  не  були   присутні  у  судовому  засіданні  під  час  проголошення  судового  рішення,   можуть   подати  апеляційну  скаргу   протягом    десяти   днів   з  дня    отримання   копії цього рішення.

    Рішення  суду  набирає  законної  сили  після  закінчення  строку  для   подання  апеляційної   скарги,   якщо   апеляційну   скаргу    не   було  подано.  У   разі  подання  апеляційної   скарги   рішення,   якщо  його  не  скасовано,   набирає  законної  сили  після розгляду справи апеляційним судом.

СУДДЯ                                 Л.К.ЛЕОНТЮК

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація