Судове рішення #1169262
19/218

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД

ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


        м. Полтава                                                                             Справа № 19/218

Дата прийняття постанови: 21.11.2006

Час прийняття постанови: 09 год. 20 хв.

Суддя  Т.М. Безрук

Секретар судового засідання  Н.М. Борисенко


за позовом Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві,м. Полтава  

до  Відкритого акціонерного товариства "Бурова компанія "Букрос", м. Полтава  

про  стягнення 556 016,22 грн.

                                                                          

Представники :

від позивача:        Яковенко Ш.В., дов. № 01-119 від 14.01.2006р.       Назаренко В.І., дов. № 01-389 від 23.01.2006р.

                             Васіна Т.С., дов. № 01-34 від 05.01.2006р.

від відповідача:    Шполянський М.В., дов. № 673 від 18.10.2006р.        Романцова В.М., дов. № 741 від 20.11.2006р.

                              Палажченко О.Е., дов. № 157 від 09.03.2005р.

                              Ратушний М.Я., дов. № 103 від 20.02.2006р.


СУТЬ СПРАВИ: Розглядається позовна заява  про стягнення недоїмки по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 556 016,22 грн. за період червень 2005р. –лютий 2006р. (згідно розрахунку та письмових пояснень від 15.11.2006р. №01-5644).


Відповідач проти позову заперечує  з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву (вих. № 535 від 04.08.2006р. - у матеріалах справи), посилаючись при цьому, зокрема, на те, що Відповідач не отримував готівкових чи безготівкових коштів на заробітну плату працівників Відповідача, на яку були нараховані та несплачені страхові внески, що є предметом судового розгляду у даній справі, а тому наявність заборгованості Відповідача по заробітній платі перед працівниками Відповідача є підставою, на думку Відповідача, не сплачувати відповідні страхові внески.


У справі оголошувались перерви з 29.08.2006р. до 09.10.2006р., з 09.10.2006р. до 16.11.2006р. та з 16.11.2006р. до 21.11.2006р. для надання можливості сторонам надати додаткові матеріали з метою прийняття законного та обґрунтованого судового рішення.


В судовому засідання 21.11.2006р. судом оголошено вступну та резолютивну частини постанови на підставі ст. 167 КАС України.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення повноважних представників сторін, суд  в с т а н о в и в :


Згідно преамбули Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.08.2003р. № 1058: "Цей  Закон,  розроблений  відповідно  до Конституції  України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.".


Відкрите акціонерне товариство бурова компанія "Букрос" є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на підставі ст. ст. 14 та 15 зазначеного вище Закону.


Згідно ч. 6 ст. 19 даного Закону, страхові внески нараховуються на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.

Пунктом 6 ст. 20 Закону передбачено, що платник таких платежів зобов'язаний сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.


За період червень 2005 року - квітень 2006 року відповідачем нараховано до сплати страхових внесків на загальну суму 556 106,22 грн., що підтверджується наданими відповідачем до Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві розрахунками сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за червень 2005 року - квітень 2006 року.


В порушення зазначених вище норм законодавства, Відповідач не сплачував страхові внески до Пенсійного фонду України, в результаті чого утворилась заборгованість по сплаті страхових внесків за період  червень 2005 року - квітень 2006 року в розмірі 556 106,22 грн.


Факт наявності у Відповідача заборгованості у розмірі  556 016,22 грн. зі страхових внесків підтверджується також розрахунками сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що подавались Відповідачем, а також корінцями вимог, що виставлялись Відповідачу, та доказами їх отримання.


Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду, вважаються простроченою заборгованістю зі сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.


Відповідач по суті існування заборгованості жодних заперечень в ході судового розгляду не надав. При цьому, Відповідач посилається на наявність заборгованості по заробітній платі перед працівниками ВАТ БК "Букрос" - в сумі 953 994,56 грн., а тому, на думку Відповідача, страхові внески не підлягають перерахування.

Дана позиція Відповідача є також, що не ґрунтується на вимогах Закону, а тому заперечення Відповідача відхиляються.


Так, згідно абз. 3  п. 6 ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати. У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду.

Таким чином, пропорційність сплати страхових внесків встановлено лише при сплаті авансових платежів. Остаточний розрахунок за базовий звітний період здійснюється платником страхових внесків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.

Крім цього, згідно абз. 1 п. 12 ст. 30 цього ж Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.


Також, статтею 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне  страхування" визначено наступне.

У разі виявлення  своєчасно  не  сплачених  сум  страхових  внесків  страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею (ч.1 ст.106 Закону).

     Суми  страхових  внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки,  визначені  статтею  20  цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках,  передбачених частиною третьою статті  20  цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і  стягуються  з  нарахуванням  пені  та застосуванням фінансових санкцій (ч.2 ст.106 Закону).

     Територіальні  органи  Пенсійного  фонду  за  формою  і  у строки,  визначені   правлінням   Пенсійного   фонду,   надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.      Протягом десяти  робочих  днів  із  дня  одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми  недоїмки та суми фінансових санкцій (ч.3 ст.106 Закону)..

Страхувальник у  разі  незгоди  з  розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки,  узгоджує її  з  органами Пенсійного  фонду  в порядку,  встановленому правлінням Пенсійного фонду,  а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного  фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку.


У разі    якщо    страхувальник,    який    одержав    вимогу територіального  органу  Пенсійного  фонду  про  сплату недоїмки і протягом  десяти  робочих  днів  після  її  отримання  не  сплатив зазначену  у  вимозі  суму  недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією,  включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним  органом  Пенсійного  фонду,  або не оскаржив вимогу в судовому порядку, орган Пенсійного  фонду  також  має  право   звернутися   до   суду   чи господарського  суду  з  позовом  про  стягнення недоїмки (ч.3 ст.106 Закону).

Вимога про сплату недоїмки або рішення суду про  стягнення недоїмки  виконується  державною  виконавчою  службою  в  порядку, встановленому законом. При цьому в разі наявності у страхувальника одночасно  із  зобов'язаннями  із  сплати  недоїмки зобов'язань із

сплати  податків,  інших   обов'язкових   платежів,   передбачених  законом,  або  зобов'язань перед іншими кредиторами,  у тому числі зобов'язань  за  іншими   рішеннями   суду,  стягнення   недоїмки здійснюється  в  першу  чергу  і  має пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями  та  стягненнями  (крім  зобов'язань  щодо   виплат заробітної  плати  (доходу),  на  які  відповідно  до цього Закону нараховуються страхові внески,  та витрат, пов'язаних з виконанням судових   рішень   із   стягнення   недоїмки).

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є законними, обґрунтованими, належним чином підтверджені матеріалами справи, Відповідачем заперечення проти позову були судом відхилені за умов їх необґрунтованості, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню судом.


На підставі матеріалів та керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України, суд, -


П О С Т А Н О В И В :


1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства бурової компанії "Букрос" (юридична адреса: 36000, м. Полтава, вул. Монастирська, 12; фактична адреса: 36034, м. Полтава, вул. Половки, 88/1; р/р 26009301220011 в ПІУ "Промінвестбанк" МФО 331069 , код ЄДРПОУ 00143136):

- на користь Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві (м.Полтава, вул. .Калініна, 30, р/р 25603301301, 25603312301 а ОПЕРВ ОУ Ощадбанку, МФО 331467, код 22529735) борг по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 556 016,22 грн.;

-на користь державного бюджету України (отримувач: УДК у м. Полтава, ЗКПО 34698804 банк: Головне управління Державного казначейства у Полтавській області, МФО 831019 р/р № 31111095600001 КБК: 22090200) –судовий збір в сумі 1700 грн.


Видати виконавчі документи з набранням постановою законної сили у порядку, передбаченому ст. 258 КАС України, після надходження відповідної заяви від позивача.


Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Київського міжобласного апеляційного господарського суду.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.


          Суддя                                                            Т.М. БЕЗРУК



Повний текст постанови складений

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація