Справа № 2-А-478/2010р.
Категорія № 2.30
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 жовтня 2010 року м. Житомир
Богунський районний суд міста Житомира
В складі : суддя Грибан І.О.
секретар с/з Шпаковська Ю.І.
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Житомирського міжрайонного природоохоронного прокурора до Житомирської районної ради про визнання протиправним та скасування рішення райради, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Богунського районного суду м. Житомира з даним адміністративним позовом, в якому зазначав, що проведеною перевіркою встановлено, що відповідачем 17.09.2009р. за № 433 прийнято незаконне рішення, яким надано погодження Житомирській міськрайонній раді Українського товариства мисливців (далі – Житомирське УТМР) на продовження користування мисливськими угіддями на території Житомирського району терміном на 25 років загальною площею 63489, 64 га, в тому числі : сільськогосподарських угідь – 54915, 09 га, лісових угідь АПК – 3809, 9 га, державних угідь – 112 га, водойм – 1661, 8 га, болота – 3102, 85 га, із них по сільських радах : Березівській, Вересівській, Вертокиївській, Василівській, Глибочицькій, Головенківській, Іванівській, Кам’янській, Коднянській, Левківській, Ліщинській, Луківській, Миролюбівській, Озерянківській, Оліївській, Пісківській, Руднє-Городищенській, Садківській, Сінгурівській, Тетерівській, Троянівській та Туровецькій. Вказані сільські ради не погоджували терміни надання угідь, не зазначали площі угідь, їх місце розташування та інше. Вважає, що відповідач не мав підстав приймати зазначене рішення, оскільки інтереси сільських рад та територіальної громади району в цілому, користувачів земельних ділянок не враховані. Районна рада не вправі надавати угіддя Житомирському УТМР, яка не є юридичною особою. Вказане рішення опротестовувалося прокурором, проте протест прокурора був відхилений. Тому, просив в судовому порядку визнати протиправним та скасувати рішення Житомирської районної ради від 17.09.2009р. № 433 «Про надання погодження на продовження терміну дії користування мисливськими угіддями».
В судовому засіданні позивач свої позовні вимоги підтримав в повному обсязі з тих самих підстав. В подальшому подав заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідач в судове засідання не з’явився, подав заяву, в якій зазначив, що направити свого представника в судове засідання не можливо, просив справу розглянути на підставі документів наявних у справі.
Справа розглядалася судом на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Суд, розглядаючи справу в межах заявлених позовних вимог, проаналізувавши надані в справі докази, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Позивач оскаржує рішення Житомирської районної ради від 17.09.2009р. № 433 «Про надання погодження на продовження терміну дії користування мисливськими угіддями».
В рішенні зазначено, що сільськими радами надано погодження Житомирському УТМР на продовження користування мисливськими угіддями на території Березівської сільської ради терміном на 25 років загальною площею 3270,82 га в т.ч.: сільгоспугідь - 2971,42 га; болота - 202,32 га; водойми - 47,08 га; ліси - 50 га. Березівська сільська рада рішення про погодження надання мисливських угідь вказаної площі на 25 років не приймала. Лише виконком Березівської сільської ради своїм рішенням від 09.09.2008р. за № 231 надав дозвіл Житомирському УТМР на закріплення мисливських угідь. При цьому, ні термін користування угіддями, ні площа земельних ділянок під мисливськими угіддями не зазначені. Т ому, посилання в рішенні райради на те, що враховано рішення Березівської сільської ради є безпідставними, оскільки інтереси територіальної громади не враховані.
В рішенні зазначено, що надано погодження Житомирському УТМР на продовження користування мисливськими угіддями на території Вересівської сільської ради терміном на 25 років загальною площею 2720,78 га, в т.ч.: сільгоспугідь - 2484,91 га; болота - 41,98 га; водойми - 46,59 га; ліси - 147,3 га. Однак р ішенням Вересівської сільської ради від 12.11.2007р. не зазначено, яку площу угідь вони погоджують у надання в користування, та на який термін. Тому, районна рада самостійно не мала повноважень визначати площу угідь на території сільської ради та встановлювати на власний розсуд термін користування угіддями без погодження цього питання з сільського радою.
В рішенні зазначено, що надано погодження Житомирському УТМР на продовження користування мисливськими угіддями на території Вертокиївської сільської ради терміном на 25 років загальною площею 2722,58 га. В той же час, Вертокиївська сільська рада не приймала рішення про погодження надання мисливських угідь. В наявності є лише лист сільського голови від 09.10.07р. за № 79 про те, що виконавчий комітет Вертокиївсьї сільської ради надає згоду на перезакріплення мисливських угідь за Житомирським УТМР терміном на 25 років. Однак, вказаний лист не має жодної юридичної сили, оскільки вказане питання повинна вирішувати сільська рада шляхом прийняття відповідного рішення.
В рішенні зазначено, що надано погодження Житомирському УТМР на продовження користування мисливськими угіддями на території Василівської сільської ради терміном на 25 років загальною площею 72,6 га.
Однак, в своєму рішенні від 11.09.2009р. Василівська сільська рада надала погодження на ведення мисливського господарства на землях лісового фонду пл. 72,6 га, що перебувають у користуванні лісгоспу АПК, не вказавши, на який термін погоджує передачу угідь.
В рішенні зазначено, що надано погодження Житомирському УТМР на продовження користування мисливськими угіддями на території Глибочицької сільської ради терміном на 25 років загальною площею 3732,65 га. Однак, Глибочицька сільська рада в рішенні від 25.10.2007р. не погоджувала ні площу угідь, ні термін користування.
Аналогічні порушення, допущені і по Головенківській, Іванівській, Кам’янській, Коднянській, Левківській, Ліщинській, Луківській, Миролюбівській, Озерянківській, Оліївській, Пісківській, Руднє-Городищенській, Садківській, Сінгурівській, Тетерівській, Троянівській та Туровецькій сільських радах, де сільські ради не приймали рішень щодо погодження терміну надання угідь, не зазначали площу угідь, її місце розташування та інше.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про мисливське господарство полювання» мисливські угіддя для ведення мисливського господарства надаються у користування обласними радами за поданням місцевого органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі мисливського господарства та полювання, погодженим з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольської міськими державними адміністраціями, місцевими органами спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі охорони навколишнього природного середовища, а також власниками або користувачами земельних ділянок.
Рішенням районної ради погоджено продовження користування мисливськими угіддями на території району на площі 1661,8 га, що під водоймами. Однак, майже всі водойми району передані у користування іншим особам, погодження яких відсутнє на передачу водних об'єктів для ведення мисливського господарства.
Всі вищезазначені рішення сільських рад опротестовані природоохоронним прокурором як незаконні, протести задоволені, а рішення, на які посилається районна рада, скасовані самими сільськими радами.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про мисливство та полювання» з метою задоволення своїх законних інтересів у здійсненні полювання сприяння веденню мисливського господарства, розвитку мисливського собаківництва громадяни можуть добровільно об'єднуватись у громадські організації мисливців.
Відповідно до Статуту Українського товариства мисливців і рибалок, зареєстрованого в Мінюсті України 21.10.1992р., Товариство є добровільною громадською організацією. Юридичними особами є лише саме Товариство та його обласні організації .
Згідно інформації Головного управління статистики у Житомирській області Житомирська міськрайрада УТМР не внесена до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) і не є юридичною особою.
Відповідно до ст. 55 ГК України суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб'єктами господарювання є : господарські організації –юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.
Житомирська міськрайрада УТМР створена без надання статусу юридичної особи, а тому не може бути суб'єктом цивільних правовідносин.
За таких обставин Житомирська районна рада не мала підстав приймати вказане вище рішення, в якому зазначати площу угідь, термін користування, оскільки інтереси сільських рад та територіальної громади району в цілому, користувачів земельних ділянок не враховані. Районна рада не вправі надавати угіддя Житомирській міськрайраді УТМР, яка не є юридичною особою і не може виступати повноцінним суб’єктом цивільних правовідносин.
За таких обставин, та зважаючи на той факт, що відповідач не надав доказів правомірності свого рішення, що є обов’язковим відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню .
Керуючись ст.ст. 11, 52, 69, 71, 158, 160, 163 КАС України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Житомирської районної ради від 17.09.2009р. № 433 «Про надання погодження на продовження терміну дії користування мисливськими угіддями».
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Богунський районний суд протягом десяти днів, починаючи з дня проголошення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо така не була подана.
Суддя І.О. Грибан
- Номер: 6-а/153/24/18-а
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-478/2010
- Суд: Ямпільський районний суд Вінницької області
- Суддя: Грибан Інна Олександрівна
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.12.2018
- Дата етапу: 09.01.2019