печерський районний суд міста києва
справа №2-1732-1/10
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
02 листопада 2010 року Печерський районний суд міста Києва
в складі головуючого-судді Мельник А. В.
при секретарі Пятовій В.В., Марчук О.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду за своїм місцезнаходженням з позовом в якому просить стягнути з відповідача заборгованість по кредитному договору та судові витрати.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що між ТОВ «КБ «Дельта», правонаступником якого він є та відповідачем 28.08.2007 року було укладено договір, за умовами якого він відкрив останньому картковий рахунок в національній валюті України - гривні, випустив і надав останньому, як Держателю за договором платіжну картку, а також ПІН-код до картки; здійснював обслуговування Держателя на умовах, викладених в Тарифному пакеті Visa Класичний, що міститься в Додатку № 1 до Договору та Умовах, викладених в Правилах здійснення операцій за картковими рахунками.
Зазначив, що відповідно до п. 1.3 кредитного договору він надав відповідачу, як Держателю кредит, шляхом відкриття відновлювальної відкличної Кредитної лінії на загальну суму 30000 гривень ; ліміт Кредитної лінії розраховується Банком самостійно, та не може перевищувати загальної суми Кредитної лінії.
У відповідності до умов Договору, Держатель картки зобов’язаний щомісяця в строки, визначені Правилами, здійснювати погашення частини суми заборгованості за Кредитною лінією, яка виникла за попередній звітний місяць, а також здійснювати погашення в повному обсязі заборгованості за Овердрафтом, яка виникла за попередній звітний місяць, сплачувати всю суму процентів, нарахованих за користування кредитною лінією та/або Овердрафтом за попередній звітний місяць, та всю суму пені, яка нарахована за попередній звітний місяць у разі порушення строків сплати заборгованості за Кредитною лінією та/або Овердрафтом та процентів за користування Кредитною лінією та/або Овердрафтом.
Позивач зазначив, що відповідач порушив умови кредитного договору і має прострочену заборгованість по кредиту.
Також зазначив, що у зв’язку з виникненням у відповідача заборгованості по сплаті передбачених кредитним договором платежів, позивач неодноразово здійснював повідомлення Держателя про факт виникнення заборгованості та її розмір. Однак на даний час кредитна заборгованість відповідачем не погашена.
У зв’язку з цим, посилаючись на умови кредитного договору та положення цивільного законодавства враховуючи, що станом на день подання позову держатель свої зобов’язання за вказаним кредитним договором не виконав, позивач вважає свої права порушеними і нарахував відповідачу заборгованість за укладеним кредитним договором.
В судове засідання представник позивача на з’явився, в заяві на адресу суду просив розглядати справу у його відсутність та не заперечив про можливий розгляд справи в заочному порядку.
Оскільки відповідач був повідомлений про місце, день та час судового засідання належним чином в порядку статей 74, 76 ЦПК України, в судове засідання не з’явився та від нього не надійшло повідомлення про причини неявки, а представник позивача не заперечував проти розгляду справи у відсутності відповідача в заочному порядку, суд, керуючись ч. 4 ст. 169, ч. 1 ст. 224 ЦПК України, розглянув справу заочно на підставі наявних у справі доказів.
Суд, дослідивши письмові докази по справі в їх сукупності, приходить до висновку, що позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що між позивачем та відповідачем 28.08.2007 року було укладено договір на відкриття карткового рахунку та обслуговування платіжної картки, предметом якого є відкриття відповідачу - (Держателю) карткового рахунку в національній валюті України – гривні; випуск та надання Держателю платіжної картки; а також ПІН-коду до Картки; відкриття Банком Держателю Кредитної лінії на загальну суму 30000 гривень. Ліміт Кредитної лінії розраховується Банком самостійно, та не може перевищувати загальної суми Кредитної лінії (а. с. 6).
Згідно пункту 2.1 кредитного договору, режим функціонування Рахунку та використання Картки регулюється чинним законодавством України, умовами Платіжної системи, Правилами, а також умовами Договору. Це також встановлено і в пункті 2.4 Правил здійснення операцій за картковими рахунками, відкритими фізичним особам, що були затверджені головою Ради Директорів ТОВ «КБ «Дельта» 12 квітня 2007 року.
Крім того, з підписанням цього Договору Держатель засвідчує, що він ознайомлений з Правилами, Тарифами та погоджується вважати їх обов’язковими до застосування до відносин, які виникли на підставі цього договору; сторони домовилися, що всі інші умови цього Договору, зокрема, перелік Операцій, що здійснюється Банком за Рахунком, права та обов’язки Сторін, перелік та вартість послуг, які надаються Банком при здійснені розрахунково-касового обслуговування Рахунку, відповідальність Сторін, строки проведення переказів коштів з Рахунку, порядок розірвання Договору тощо, визначаються умовами Платіжної системи, Правилами, Тарифами, а також нормами чинного законодавства України (пункти 4.1, 4.3 Договору).
Правилами здійснення операцій за картковими рахунками, відкритими фізичним особам, що були затверджені головою Ради Директорів ТОВ «КБ «Дельта» 12 квітня 2007 року також, визначений порядок погашення кредитного ліміту.
Так встановлено термін повного погашення заборгованості до 15-го числа (включно) місяця, що слідує за місяцем закінчення строку дії Картки.
Погашення заборгованості за Рахунком з встановленою Кредитною лінією здійснюється шляхом внесення Держателем на Рахунок готівкових коштів або шляхом безготівкового перерахування коштів на Рахунок.
При цьому, Держатель зобов’язаний щомісячно до 15-го числа місяця, що слідує за місяцем виникнення заборгованості сплачувати обов’язковий мінімальний платіж (ОМП), який складається з платежу від суми заборгованості за Кредитною лінією, яка виникла за попередній звітний місяць (розмір платежу визначається Тарифами Банку), нарахованих процентів за обслуговування кредитного залишку, а також здійснювати погашення в повному обсязі заборгованості за Овердрафтом, у випадку його виникнення за попередній звітний місяць, всю суму пені, яка нарахована за попередній звітний місяць у разі порушення строків сплати. Сума коштів, що підлягає погашенню, вказується у Виписці (пункт 5.10 Правил).
Пункт 5.12. Правил передбачає, що у випадку часткового/повного непогашення суми заборгованості в термін, визначений п. 5.10, заборгованість, що виникла на Рахунку, вважається простроченою з наступного дня після настання строку платежу і на неї нараховуються проценти у підвищено у розмірі, встановленим Тарифами.
Відповідно до п. 2.5 кредитного договору, Держатель Картки зобов’язаний щомісяця в строки, визначені Правилами, здійснювати погашення частини суми заборгованості за Кредитною лінією, яка виникла за попередній звітний місяць, в розмірі, визначеному «Тарифами», а також здійснювати погашення в повному обсязі заборгованості за Овердрафтом, яка виникла за попередній звітний місяць, сплачувати всю суму процентів, нарахованих за користування Кредитною лінією та/або Овердрафтом за попередній звітній місяць, та всю суму пені, яка нарахована за попередній звітний місяць у разі порушення строків сплати заборгованості за Кредитною лінією та/або Овердрафтом та процентів за користування Кредитною лінією та/або Овердрафтом.
Згідно Правил здійснення операцій за картковими рахунками, відкритими фізичним особам, що були затверджені головою Ради Директорів ТОВ «КБ «Дельта» 12 квітня 2007 року, Держателі також зобов’язуються: виконувати умови Договору, цих Правил і Тарифів Банку з обслуговування Карток, а також вимоги чинного законодавства України; здійснювати оплату вартості послуг, які надаються Банком при здійсненні розрахунково-касового обслуговування Рахунку, в розмірі, строки та порядку, визначені Правилами та Тарифами; витрачати кошти, розміщені на Рахунку лише в межах Витратного ліміту; не пізніше 15 числа місяця, наступного за місяцем формування Виписки, здійснювати погашення заборгованості за Кредитом/Овердрафтом шляхом поповнення Рахунку таким чином, щоб забезпечити Банку можливість здійснювати договірне списання у порядку, визначеному цими Правилами та у розмірі, передбаченому Тарифами (розділ 3 Правил).
Держатель сплачує Банку проценти за користування Кредитною лінією та/або Овердрафтом за ставками, які зазначені в Тарифному пакеті Visa Класичний, що міститься в Додатку № 1 до цього Договору, надалі - «Тарифи» (п. 2.3 Договору).
Пунктом 2.4 кредитного договору передбачено, що проценти за користування Кредитною лінією та/або Овердрафтом нараховуються Банком в валюті Рахунку щомісячно, в останній робочий день поточного місяця, за період з дати останнього нарахування, тобто з дати, що слідує за останнім робочим днем попереднього місяця, по останній робочій день поточного місяця, включаючи його. Нарахування процентів на використану Кредитну лінію Овердрафт по Рахунку здійснюється за фактичну кількість днів користування Кредитною лінією та/або Овердрафтом у періоді нарахування з використанням методу: фактична кількість днів у місяці (28-30-31 днів) та фактична кількість днів у році (365-366 днів). При нарахуванні процентів не враховується день виникнення та враховується день повернення заборгованості за Кредитною лінією та/або Овердрафтом по Рахунку.
Питання нарахування плати за користування кредитним лімітом також регламентовано і Правилами здійснення операцій за картковими рахунками, відкритими фізичним особам, що були затверджені головою Ради Директорів ТОВ «КБ «Дельта» 12 квітня 2007 року.
Проценти за користування Кредитною лінією та/або Овердрафтом нараховуються Банком в валюті Рахунку щомісячно, - в останній робочий день поточного місяця, за період з дати останнього нарахування, тобто з дати, що слідує за останнім робочим днем попереднього місяця, по останній робочій день поточного місяця, включаючи його. Нарахування процентів на використану Кредитну лінію та/або Овердрафт по Рахунку здійснюється за фактичну кількість днів користування Кредитною лінією та/або Овердрафтом у періоді нарахування з використанням методу: фактична кількість днів у місяці (28-30-31 днів) та фактична кількість днів у році (365-366 днів). При нарахуванні процентів не враховується день виникнення та враховується день повернення заборгованості за Кредитною лінією та/або Овердрафтом по Рахунку.
Встановлена Правилами відповідальність сторін передбачає, що за невиконання або неналежне виконання умов Договору, Правил та Тарифів Сторони несуть відповідальність в порядку, визначеному чинним законодавством України; Держатель несе відповідальність за Операції, здійснені з використанням усіх Карток, випущених до Рахунку, впродовж всього строку користування ними, а також протягом 90 календарних днів після закриття Рахунку та припинення дії Картки. На Держателя покладається обов’язок погашення заборгованості по Рахунку, включаючи заборгованість, яка виникла в результаті дій Держателів Додаткової Картки.
Відповідач не сплачує ПАТ «Дельта Банк» відповідні платежі за договором укладеним з позивачем у зв’язку з чим має перед позивачем заборгованість за користування кредитними коштами.
З наявних письмових доказів, що містяться в матеріалах цивільної справи, вбачається, що на час розгляду справи судом, кредитна заборгованість відповідачем не погашена.
Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до вимог договору.
Статтею 536 ЦК України встановлено, що за користування чужими грошовими коштами боржник зобов’язаний сплачувати проценти, якщо інше не встановлено договором між фізичними особами. Розмір процентів за користування чужими грошовими коштами встановлюється договором, законом або іншим актом цивільного законодавства.
Тарифами на обслуговування платіжних карток Delta Visa Тарифний пакет «Класичний», які є Додатком № 1 до договору на відкриття карткового рахунку та обслуговування платіжної картки, встановлено також розміри процентних ставок і штрафних санкцій по договору.
Згідно ч. 1 ст. 1054 Цивільного кодексу України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов’язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов’язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до наданої позивачем виписки по рахунку та розрахунку заборгованості, які були перевірені судом, загальна сума заборгованості відповідача перед позивачем складає 12753 гривні 40 копійок , що дає суду підстави для стягнення з відповідача на користь позивача кредитної заборгованості в зазначеному розмірі.
З доданої до позовної заяви копії Свідоцтва Серії А01 № 646833 про державну реєстрацію юридичної особи вбачається, що ПАТ «Дельта Банк» є правонаступником ТОВ «КБ «Дельта»
Отже, за таких обставин, коли судом встановлено, що внаслідок укладення між ТОВ «КБ «Дельта» і відповідачем зазначеного вище договору між сторонами вникли зобов’язальні правовідносини, зобов’язання відповідачем не виконуються, у зв’язку з чим, у нього виникла відповідальність по сплаті кредитної заборгованості, суд приходить до висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦПК України, оскільки суд задовольняє позов з відповідача на користь позивача підлягають стягненню: судовий збір, сплачений позивачем при поданні позовної заяви до суду в розмірі 127 гривень 53 копійок та витрати на оплату інформаційно-технічного забезпечення розгляду справи в розмірі 120 гривень, а всього 247 гривень 53 копійки у відшкодування судових витрат.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 526, 536, 1054 ЦК України, ст. ст. 3, 10, 11, 60, 88, 169 ч. 4, 209, 212-215, 224-226 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ :
Позов Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» 12753 гривні 40 копійок та 247 гривень 53 копійки у відшкодування судових витрат.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача яка може бути подана протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду м. Києва через Печерський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а особою яка була відсутня при проголошенні рішення протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Головуючий