У х в а л а
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах
Верховного Суду України у складі:
головуючого - судді |
Присяжнюк Т.І., |
суддів |
Косарєва В.І. і Коротких О.А., |
за участю прокурора |
Сухарєва О.М. |
розглянула в судовому засіданні в м. Києві 9 жовтня 2007 року кримінальну справу за касаційним поданням першого заступника прокурора Харківської області на вирок Сахновщинського районного суду Харківської області від 3 квітня 2006 року, яким
ОСОБА_1,
ІНФОРМАЦІЯ_1,
громадянина України,
раніше судимого: 16.11.2005р. за ч.1
ст.309, ст.75 КК України на 1 рік
позбавлення волі з іспитовим строком
на 1 рік,
засуджено
- за ч.2 ст.309 КК України на 2 роки позбавлення волі.
На підставі ст.71 КК України за сукупністю вироків остаточно визначено покарання у виді позбавлення волі строком на 2 роки 2 місяці.
Ухвалою апеляційного суду Харківської області від 4 липня 2006 року вирок змінено. На підставі ст.75 КК України ОСОБА_1 звільнено від відбування призначеного покарання з іспитовим строком на 2 роки з покладенням на нього певних обов'язків відповідно до ст.76 КК України.
Згідно з вироком суду, ОСОБА_1 визнано винним і засуджено за те, що він незаконно виготовив із рослин коноплі кустарним способом і зберігав без мети збуту наркотичний засіб канабіс маріхуану вагою 336 г, який у нього було вилучено працівниками міліції 8 лютого 2006 року за місцем проживання в с. Жовтень Сахновщинського району Харківської області.
У касаційному поданні, як видно з його змісту, заступник прокурора Харківської області просить вирок щодо ОСОБА_1 у зв'язку з неправильним застосуванням кримінального закону скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд. Посилається на те, що суд в порушення вимог ст.ст.71,72 КК України у мотивувальній і резолютивній частині вироку не встановив невідбуту частину покарання і не зазначив її вид у новому вироку. Крім того, вважає, що звільнення від покарання апеляційним судом ОСОБА_1 на підставі ст.75 КК України не відповідає тяжкості злочину і його особі.
Заслухавши доповідача, думку прокурора, який підтримав касаційне подання, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційного подання, колегія суддів вважає, що подання підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Як видно із матеріалів справи, вироком Сахновщинського районного суду Харківської області від 16.11.2005р. ОСОБА_1 засуджено за ч.1 ст.309 ст.75 КК України на 1 рік обмеження волі з іспитовим строком на 1 рік.
Новий злочин, передбачений ч.2 ст.309 КК України ОСОБА_1 вчинив у лютому 2006 року, тобто протягом невідбутої частини покарання за попереднім вироком, у зв'язку з чим суд призначив йому покарання за сукупністю вироків на підставі ст.71 КК України.
Перевіряючи справу апеляційний суд змінив вирок і звільнив засудженого від відбування покарання на підставі ст.75 КК України з іспитовим строком на 2 роки з покладенням на нього певних обов'язків відповідно до ст.76 КК України.
Але таке рішення апеляційного суду не відповідає вимогам закону і з ним погодитись не можна.
Відповідно до ч.3 ст.78 КК України, у разі вчинення засудженим протягом іспитового строку нового злочину суд призначає йому покарання за правилами, передбаченими в статтях 71,72 КК України.
Крім того, рішення апеляційного суду про звільнення ОСОБА_1 від покарання з випробуванням суперечить вимогам ч.4 ст.71 КК України та роз'ясненням Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2003р. “Про практику призначення судами кримінального покарання”, у п.10 якої зазначено, що вчинення протягом іспитового строку нового злочину є підставою для направлення засудженого для відбування призначеного покарання і рекомендовано судам не застосовувати повторно до таких осіб звільнення від відбування покарання з випробуванням під час розгляду справи про новий злочин.
Отже, апеляційний суд звільнивши засудженого від відбування покарання з випробуванням на підставі ст.75 КК України - неправильно застосував кримінальний закон.
За таких обставин ухвала апеляційного суду відповідно до п.4 ст.1 ст.367 КПК України підлягає скасуванню, а справа направленню на новий апеляційний розгляд.
Доводи у поданні про те, що суд першої інстанції порушив вимоги при призначенні засудженому покарання за ст.ст.71,72 КК України непереконливі, оскільки не зазначення судом у вироку невідбутої частини покарання і її виду не є істотними порушеннями процесуального закону і не вплинуло на правильність призначеного засудженому покарання на підставі ст.71 КК України.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст.394-396 КПК України, колегія суддів, -
у х в а л и л а :
Касаційне подання першого заступника прокурора Харківської області задовольнити частково.
Ухвалу апеляційного суду Харківської області від 4 липня 2006 року щодо ОСОБА_1 скасувати, а справу направити на новий апеляційний розгляд в той же суд.
С у д д і:
Присяжнюк Т.І. Косарєв В.І. Коротких О.А.