КОПІЯ
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22ц-6576/10 Головуючий по 1 інстанції
Категорія - 37 Ротаєнко Д.С.
Доповідач в апеляційній інстанції
Іваненко В.Д.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 жовтня 2010 р. колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючого Іваненка В.Д.
суддів Захарової А.Ф., Качана О.В.
при секретарі Макарчук Н.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси апеляційну скаргу ОСОБА_6 на рішення Монастирищенського районного суду Черкаської області від 18 серпня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_6 до Петрівської сільської ради, Монастирищенської РДА, третя особа відділ Держкомзему в Монастирищенському районі про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування, -
в с т а н о в и л а
ОСОБА_6 звернувся з позовом до Петрівської сільської ради, Монастирищенської РДА, третя особа відділ Держкомзему в Монастирищенському районі про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування.
Вказував, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла його баба - ОСОБА_7, яка при житті все належне їй на день смерті майно заповіла йому. Відповідно до законодавства він на підставі заповіту вступив у спадкові права.
Після прийняття спадщини він випадково дізнався, що ОСОБА_7 була членом колгоспу «Зоря» і включена до списку-додатку до державного акту на право колективної власності на землю КСП «Зоря» та відповідно мала право на земельний пай.
Просив визнати його право на земельну частку (пай) у колективній власності на землю КСП «Зоря» набуте в порядку спадкування після смерті ОСОБА_7 та зобов'язати Монастирищенську РДА видати йому державний акт на право приватної власноті на земельну ділянку в розмірі 2,54 га., розташовану в адміністративних межах Петровської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області.
Рішенням Монастирищенського районного суду від 18 серпня 2010 року в задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_6 просить рішення суду скасувати як незаконне та ухвалити нове рішення, яким повністю задовольнити позовні вимоги. Вказує, що він, як єдиний спадкоємець за заповітом має право і на земельну ділянку у розмірі 2,54 га, що знаходиться в адміністративних межах Петрівської сільської ради.
Заслухавши доповідача, пояснення позивача, вивчивши матеріали справи, колегія суддів задовольняє апеляційну скаргу частково з таких підстав.
Відповідно до вимог ст.213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення , яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства , вирішив справу згідно зі законом.
Колегія суддів вважає, що ці вимоги закону при вирішенні даної справи судом порушені.
Відмовляючи ОСОБА_6. у позові суд послався на те, що ОСОБА_7 не мала у власності земельний пай і не могла заповісти це майно.
Проте повністю погодитися з такими висновками суду не можливо, оскільки вони суперечать фактичним обставинам справи та наявним у ній доказам.
Факт заповідання ОСОБА_7 усього належного їй на день смерті майна ОСОБА_6 підтверджується її заповітом від 10 листопада 1994 року. Відповідачі визнали дійсність заповіту , а також факт прийняття спадщини єдиним спадкоємцем - ОСОБА_6
Відповідачі також визнали, що при житті ОСОБА_7 мала право на земельний пай у розмірі 2,54 га. Визнання позову відповідачами підтверджується наявними у справі доказами. Згідно матеріалів справи державний акт на право колективної власності на землю КСП «Зоря» виданий 19 травня 1994 року. На той час ОСОБА_7 являлася пенсіонером вказаного КСП і була включена до списку – додатку до державного акту , тобто отримала право на земельну частку (пай). Заповіт вона склала після набуття права на земельну частку. Тому слід визнати, що заповідальне розпорядження ОСОБА_8 поширюється і на належну її земельну частку ( пай ), хоча на день смерті вона і не отримала земельний сертифікат.
Суд при вирішенні справи правильно послався на норми спадкового права ЦК Української РСР які регулюють спірні правовідносини. Проте неправильно застосував їх для розв’язання спору, що є підставою для скасування рішення.
Окрім того, відповідно до вимог ч.4 ст.174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову.
У постановленій судом ухвалі від 18 серпня 2010 року про відмову у прийнятті визнання відповідачами позову суд послався на відсутність доказів про заповідання ОСОБА_7 позивачу права на земельну частку ( пай ). В той же час суд не вказав в ухвалі якому закону суперечить визнання відповідачами позову та чиї права, свободи чи інтереси воно порушує. Тобто суд відмовив у прийнятті визнання позову відповідачами не з підстав передбачених ч.4 ст.174 ЦПК України. Тому така відмова не може бути визнана законною, що також є підставою для скасування рішення суду.
Колегія суддів приходить до висновку , що наявні у справі докази дають можливість виправити помилку суду винесенням нового рішення про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 303,304, 307,309 ЦПК України, колегія судддів, -
в и р і ш и л а
Апеляційну скаргу ОСОБА_6 – задовольнити частково. Рішення Монастирищенського районного суду Черкаської області від 18 серпня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_6 до Петрівської сільської ради, Монастирищенської РДА, третя особа відділ Держкомзему в Монастирищенському районі про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування, - скасувати.
Позов задовольнити. Визнати за ОСОБА_6 у порядку спадкування за заповітом право власності на земельну частку ( пай ) в розмірі 2,54 умовних кадастрових гектарів у колективній власності на землю бувшого КСП «Зоря» с. Петрівки Монастирищенського району Черкаської області.
Зобов’язати Монастирищенську районну державну адміністрацію Черкаської області видати ОСОБА_6 державний акт на право приватної власності на земельну ділянку площею 2,54 га. умовних кадастрових гектарів у межах Петрівської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області.
Рішення колегії суддів вступає у законну силу з моменту проголошення і може бути оскаржене у касаційному порядку протягом двадцяти днів.
Головуючий - підпис
Судді - підписи
Вірно.
Суддя В. Іваненко