КОПІЯ
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22ц-6934/10 Головуючий по 1 інстанції
Категорія - 23 Горобець О.К.
Доповідач в апеляційній інстанції
Іваненко В.Д.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 жовтня 2010 р. колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючого Іваненка В.Д.
суддів Захарової А.Ф., Качана О.В.
при секретарі Шульзі Я.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси апеляційну скаргу СТОВ "Іскрене" на рішення Шполянського районного суду Черкаської області від 13 вересня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_6 до СТОВ "Іскрене" Шполянського району про стягнення орендної плати, -
в с т а н о в и л а
Позивач звернувся з позовом до СТОВ "Іскрене" Шполянського району про стягнення орендної плати. Змінивши позовні вимоги ОСОБА_6 просив визнати укладений між ним та СТОВ «Іскрене» договір оренди земельної ділянки площею 2,95 га. від 09.03.2005 року, укладеним і дійсним з моменту його підписання та передачі майна, тобто з 09.03.2005 року. Також просив припинити вказаний договір оренди землі в зв'язку з закінченням п’ятирічного строку, на який його було укладено, та зобов'язати відповідача повернути йому земельну ділянку по акту прийому-передачі. Стягнути з відповідача понесені судові витрати.
Рішенням Шполянського районного суду Черкаської області від 13 вересня 2010 року позовні вимоги ОСОБА_6 задоволено в повному обсязі.
В апеляційній скарзі СТОВ «Іскрене» просить рішення суду скасувати як незаконне, винесене з порушенням норм матеріального і процесуального права, та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_6
Заслухавши доповідача, пояснення осіб які з’явилися у судове засідання, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів задовольняє апеляційну скаргу з таких підстав та мотивів.
Задовольняючи позов суд виходив з того , що початок строку дії договору оренди земельної ділянки слід визначати з моменту підписання його сторонами, оскільки з цього часу земельна ділянка була передана орендарю і сторони виконували умови договору. Оскільки п'ятирічний строк дії договору закінчився, то орендар зобов'язаний на вимогу орендодавця повернути земельну ділянку.
Проте повністю погодитися з такими висновками суду неможливо.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
За положеннями ст.18 та ст.20 вказаного Закону, договір оренди землі підлягає державній реєстрації та набирає чинності після її здійснення.
Відповідно до положень п.13 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 6 листопада 2009 року "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними" момент вчинення таких правочинів, відповідно до ст.210 та 640 ЦК України, пов'язується з державною реєстрацією, тому без такої реєстрації вони не є укладеними і не створюють прав та обов'язків для сторін.
Згідно п.п.7 , 42 договору сторін, він укладений на 5 років і набирає чинності після підписання його сторонами та державної реєстрації.
Згідно запису у договорі він зареєстрований у Шполянському відділенні Черкаської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» 25 березня 2008 року.
Таким чином, укладений сторонами договір оренди земельної ділянки є укладеним виключно з моменту його державної реєстрації, тобто з 25 березня 2008 року.
Згідно ст. 31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі припиняється, зокрема, у разі закінчення строку, на який його було укладено. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї зі сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
За ст. 32 цього Закону, на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умов договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України. У разі розірвання договору оренди землі за погодженням сторін кожна сторона має право вимагати в іншої сторони відшкодування понесених збитків відповідно до закону.
ОСОБА_6 просив розірвати договір саме з підстав закінчення строку його дії. Інших вимог та доказів, які б свідчили про невиконання відповідачем своїх зобов'язань як за договором, так і за законом, він не надав і судом таке не встановлено. Враховуючи викладене колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду постановлене з порушенням норм матеріального права. Тому воно підлягає до скасування як незаконне , з ухваленням нового рішення відповідно до положень ст.309 ЦПК України.
Ухвалюючи нове рішення колегія суддів відмовляє у задоволенні позову про розірвання договору оренди землі з підстав позовних вимог, оскільки п’ятирічний строк дії договору, перебіг якого розпочався з моменту державної реєстрації 25 березня 2008 року, - не закінчився.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.303, 304, 307, 309 ЦПК України, колегія суддів, –
в и р і ш и л а
Апеляційну скаргу СТОВ "Іскрене" – задовольнити. Рішення Шполянського районного суду Черкаської області від 13 вересня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_6 до СТОВ "Іскрене"Шполянського району про стягнення орендної плати, - скасувати.
У позові ОСОБА_6 до СТОВ "Іскрене" – відмовити.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржене в касаційному порядку протягом двадцяти днів з моменту проголошення.
Головуючий - підпис
Судді - підписи
Вірно.
Суддя В. Іваненко