У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 285/4820/21
провадження № 2/0285/1136/21
10 вересня 2021 року м. Новоград-Волинський
Суддя Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області Сташків Т.Г., розглянувши по справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю “Фінансова компанія “Онлайн Фінанс”, треті особи, що не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: приватний нотаріус Обухівського районного нотаріального округу Київської області Головкіна Яна Вікторівна, приватний виконавець виконавчого округу Житомирської області Лужинецький Павло Вікторович, про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню,
клопотання про звільнення від сплати судового збору,
ВСТАНОВИЛА :
10.09.2021 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом та просив визнати таким, що не підлягає виконанню виконавчий напис № 42257 від 29.03.2021 року, вчинений приватним нотаріусом Обухівського районного нотаріального округу Київської області Головкіною Я.В.
Також позивачем було подано клопотання про звільнення його від сплати судового збору. Своє клопотання обґрунтовує тим, що він має скрутний матеріальний стан, розмір його пенсії мінімальний, рахунок, на який здійснюються її виплати арештований, а тому не має змоги сплатити судовий збір.
Розглянувши письмове клопотання позивача, дослідивши надані письмові додатки до позову, встановлено наступне.
При подачі позовної заяви позивачем не сплачено судовий збір, а подано клопотання про звільнення від його сплати.
Відповідно до положень ст. 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони може ухвалою звільнити особу від сплати судових витрат, зокрема, судового збору.
Також ст. 8 ЗУ «Про судовий збір» визначає випадки, коли суд має право звільнити від сплати судового збору, зокрема, якщо:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
За нормами законодавства єдиною підставою для вчинення судом дій для відстрочення, звільнення від сплати позивачем судового збору є майновий стан заявника. Обґрунтування пов`язаних з цим обставин, які свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, покладається на цю особу.
Крім того, у пункті 29 Постанови пленуму ВССУ від 17 жовтня 2014 року «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» роз`яснено, що відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір» єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, довідка про доходи, про склад сім`ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо). Клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Оскільки розмір судового збору за одну позовну вимогу не перевищує 5 відсотків річного доходу позивача, та позивач звернувся до суду не за захистом соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю, тому клопотання про звільнення від сплати судового збору є необґрунтованим.
Суддею не встановлено підстав, передбачених ч. 1 ст. 8 Закону, що надають суду повноваження звільнити позивача від сплати судового збору, тому слід відмовити позивачу ОСОБА_1 у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 260, 261, 352 ЦПК України, Законом України «Про судовий збір",
ПОСТАНОВИЛА :
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Дата підписання ухвали 10 вересня 2021 року.
Суддя Т.Г. Сташків