Справа № 2-316/2007 рік
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2007 року Хортицький районний суд г.Запорожья у складі
головуючого судді Бондаренко И.В.
при секретарі Виковій С.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в М.Запоріжжі справу за позовом ОСОБА_1до ОСОБА_2, треті особи - 8 державна нотаріальна контора М.Запоріжжя, ВДВС Хортицького району М.Запоріжжя, про визнання права власності в порядку спадкування, визнання права власності на 1А частину майна, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з позовом до відповідача, в якому просить визнати за ним право власності на квартиру АДРЕСА_1в порядку спадкування після смерті його матері - ОСОБА_2., а потім визнати за нею право власності на 1/2 частину вказаної квартири, оскільки відповідач за рішенням суду винен позивачці 33280 грн. і добровільно це рішення не виконує.
Відповідач в судові засідання п"ять разів не з"явився, про час слухань справи був повідомлений своєчасно та належним чином, пояснень та заперечень по позову не надав.
Представник третьої особи - ВДВС в Хортицькому районі - позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити, оскільки неможливо виконати рішення суду про стягнення коштів на користь позивачки за відсутності у відповідача майна та доходу.
Від представника третьої особи -8 державної нотконтори - надійшла заява, в якій просить справу розглядати в його відсутність.
Сторони не заперечують проти заочного розгляду справи.
В судовому засіданні встановлено, що рішенням Хортицького районного суду М.Запоріжжя від 11 листопада 2004 року з ОСОБА_2. на користь ОСОБА_3. стягнуто борг в сумі 33280 грн..
24 грудня 2004 року по вказаному рішенню у ВДВС Хортицького району було відкрито виконавче провадження, в ході якого встановлено, що боржник ОСОБА_2. не працює, ніякого майна, на яке можна звернути стягнення, в нього немає.
10 червня 2005 року стягувач ОСОБА_3. уклав з позивачкою ОСОБА_1. угоду про передачу їй права вимоги до ОСОБА_2. по стягненню вказаної суми боргу.
ОСОБА_2. проживає в кв.АДРЕСА_1. Вказаний будинок відноситься до ЖБК "Протон".
Згідно довідки ЗМБТІ, квартира АДРЕСА_1на цей час належить ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1року.
Відповідач ОСОБА_2., який є сином померлої ОСОБА_2., 10 липня 1998 року подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, але на цей час свідоцтво про право на спадщину не отримав, право власності на вказану квартиру в ОП "ЗМБТІ" не переоформив.
Свідок ОСОБА_4. - колишній голова ЖБК "Протон" суду пояснив, що ОСОБА_2. постійно проживав та проживає в квартирі матері, рішенням зборів членів ЖБК він визнаний спадкоємцем після ОСОБА_2.. Відповідач має велику заборгованість по квартплаті та комунальним послугам та в добровільному порядку її не сплачує, тому квартиру на себе не переоформив.
Позивач вважає, що оскільки ОСОБА_2. прийняв спадщину після смерті матері, фактично вступив в володіння спадковим майном, а також він є єдиним спадкоємцем за законом, то суд може і без його волевиявлення визнати за ним право власності на вказану квартиру.
2
В липні 2004 року позивач мала намір купити для себе житло, що підтверджується попередньою угодою від 8.07.2004 року, але в зв"язку з тим, що відповідач не повернув взяті в 2003 році у борг гроші в сумі 31400 грн., на які позивач розраховувала при купівлі квартири, то угода купівлі житла укладена не була, а позивач понесла додаткові витрати по поверненню суми задатку в розмірі 1880 грн..
Таким чином, позивач вважає, що оскільки ОСОБА_2., не повернувши борг своєчасно та не виконавши рішення суду по стягненню суми цього боргу, лишив її можливості придбати для себе житло, тому за нею необхідно визнати право власності на Уг частину квартири, яка є спадковим майном після смерті ОСОБА_2..
Вислухавши представників позивача, третьої особи, свідка, вивчивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку про неможливість задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Так, у відповідності до ст.ст.524,529,549 ЦК України 1963 p., ст.ст.1258,1261,1268,1269 ЦК України, відповідач ОСОБА_2. дійсно є спадкоємцем за законом після померлої матері ОСОБА_2., він своєчасно подав до нотконтори заяву про прийняття спадщини та фактично прийняв її, оскільки проживав і продовжує проживати у спадковій квартирі.
Проте, у відповідності до вимог ст.1299 ЦК України, якщо у складі спадщини, яку прийняв спадкоємець, є нерухоме майно - в даному випадку квартира - то спадкоємець зобов'язаний зареєструвати право на спадщину в органах, що здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна.
Крім того, у відповідності з ч.2 цієї статті ЦК України та ст.182 ЦК України, право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця тільки з моменту державної реєстрації цього майна.
Сам ОСОБА_2. з 1998 року та по цей час не звертався до відповідних органів, що здійснюють реєстрацію нерухомого майна, а також до суду, за отриманням свідоцтва про право власності на квартиру АДРЕСА_1, а також за визнанням права власності на цю квартиру в порядку спадкування.
Позивач ОСОБА_1. не має від ОСОБА_2. оформленої в порядку ст.ст.244-245 ЦК України довіреності на здійснення від його імені будь-яких правочинів, пов"язаних з оформленням його прав на спадкове майно після смерті своєї матері, в тому числі і на звернення до суду з цього приводу.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1. в частині визнання за ОСОБА_2. права власності на квартиру №АДРЕСА_1в порядку спадкування після смерті його матері задоволені бути не можуть.
Враховуючи викладене, не можуть бути задоволені і позовні вимоги про визнання за ОСОБА_1. права власності на Уг частину вказаної квартири в порядку виконання рішення суду про стягнення з ОСОБА_2. суми боргу, оскільки відповідач не є власником квартири, а стягнення за рішенням суду може бути звернене тільки на майно боржника і за зобов"язаннями власника майна./п.8 ст.346 ЦК України/.
Питання виконання рішення Хортицького суду від 11.11.2004 року про стягнення з ОСОБА_2. суми боргу на користь позивача необхідно вирішувати у відповідності з Законом України "Про виконавче провадження".
Керуючись ст.ст.224-226,208,212-218 ЦПК України, ст.ст.524,529,549 ЦК України 1963 p., ст.ст.182,244-245,346,1258,1261,1268,1269,1299 ЦК України, суд-
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1до ОСОБА_2 про визнання права власності в порядку спадкування, визнання права власності на 1/2 частину майна - відмовити.
На рішення протягом 10 днів з дня його проголошення може бути подана заява про його апеляційне оскарження, а апеляційна скарга - протягом 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження.
Відповідач має право протягом 10 днів з дня отримання копії заочного рішення подати заяву до суду першої інстанції про його перегляд.
- Номер: 6/417/9/16
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-316/2007
- Суд: Марківський районний суд Луганської області
- Суддя: Бондаренко І.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.04.2016
- Дата етапу: 19.04.2016