Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #117518924


Справа № 585/659/21

Номер провадження 2/585/456/21


Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2021 року                                                        м.Ромни


Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючої - судді Машини І.М.,

за участю секретаря – Холод О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ромни цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , представник позивача адвокат Мороз Леся Олексіївна, до Роменської міської ради Сумської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-


встановив:

Позивач ОСОБА_1 , у особі представника позивача ОСОБА_2 , 11.03.2021 звернувся з позовною заявою до Роменської міської ради Сумської області, про визнання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Позовні вимоги мотивує тим, що він пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, оскільки він не знав достовірно, що на нього ОСОБА_3 склала заповіт.

19 березня 2021 ухвалою Роменського міськрайонного суду відкрите провадження по справі за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого судового засідання.

02 травня 2021 року ухвалою Роменського міськрайонного суду закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті.

Позивач та представник позивача у судове засідання не з`явилися, в заяві до суду, позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити, а розгляд справи провести без їх участі. У заяві представник позивача також зазначила, що позивач є далеким родичем спадкодавці по лінії матері, але підтвердити документально їх родинні відносини немає можливості, за цих обставин не міг знати про існування заповіту, складеного на його ім`я.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, в заяві до суду просили розглядати справу без їх участі, при розгляді справи покладаються на розсуд суду.

Суд, дослідивши письмові докази по справі, враховуючи положення ч. 3 ст. 200 ЦПК України, дійшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 (а.с. 8).

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, до якої входять земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства, площею 1,394 га, що розташована на території Рогинської сільської ради Роменського району Сумської області. Вказана земельна ділянка належала спадкодавиці на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії РЗ № 746801, виданого Рогинською сільською радою народних депутатів та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю 26.09.2002 року за № 2487 (а.с.10).

Згідно довідки Рогинської сільської ради Роменського району Сумської області № 02-19/534 від 13.10.2020 року ОСОБА_3 до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 була зареєстрована в АДРЕСА_1 . Спадкоємцем за заповітом ОСОБА_3 є позивач, ОСОБА_1 . Інші спадкоємці не встановлені. Заповіт від імені ОСОБА_3 , посвідчений у виконкомі Рогинської сільської ради 13.04.2000 року за реєстровим № 24 не змінювався і не відмінявся. На час смерті, ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 була зареєстрована одна. Інших зареєстрованих та проживаючих осіб не було (а.с.9).

Відповідно до дублікату заповіту складеного ОСОБА_3 , 1916 р.н, 13.04.2000, посвідченого Рогинською сільською радою Роменського району Сумської області та зареєстрованого в реєстрі за № 24, належний їй земельний пай в кількості 4,55 умовних кадастрових гектарів, згідно сертифікату на право на земельну частку (пай), серія СМ № 241971 і яка перебуває у колективній власності КСП «Маяк» заповідає ОСОБА_1 (а.с.10).

Як зазначено у Інформаційній довідці зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 64983732 спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заводилася.

Відповідно до Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) № 64978908 ОСОБА_3 , 1916 р.н, склала заповіт 13.04.2000, який був посвідчений Рогинською сільською радою Роменського району Сумської області та зареєстрований в реєстрі за № 217.

За загальним правилом положення про спадкування, право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).

Згідно з ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила ч. 3 ст.1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Такий правовий висновок зроблений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.

Як на причину пропуску строку позивач посилається на свою необізнаність про наявність заповіту на його ім`я та про наявність заповіту позивач дізнався у кінці 2020 року.

Таким чином, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.

За таких обставин, суд вважає, що причини пропуску позивачем встановленого законом шестимісячного строку на звернення із заявою про прийняття спадщини є поважними.

Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

За таких обставин, оскільки як встановлено судом, причини пропуску позивачем встановленого законом строку для прийняття спадщини є поважними, а відповідачем заперечень щодо позову не було, що не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд, приходить до висновку про задоволення позову.

На підставі положень, керуючись ст.ст. 13, 81, 89, 200, 206, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -


ухвалив:

Позовну заяву ОСОБА_1 , представник позивача адвокат Мороз Леся Олексіївна, до Роменської міської ради Сумської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк у два місяці з дня вступу рішення в законну силу подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

               Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.        

       Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_2 , паспорт серії НОМЕР_3 виданий Роменським МРВ УМВС України в Сумській області 24.12.1996.

Представник позивача: адвокат Мороз Леся Олексіївна, яка діє на підставі свідоцтва про право заняття адвокатською діяльністю серія СМ № 000401, місце розташування: Сумська обл., м. Ромни, вул. Соборна, 17.

Відповідач: Роменська міська рада Сумської області, місцезнаходження: Сумська обл., м. Ромни, б-р Шевченка, 2, код ЄДРПОУ: 35425618.

               Повний текст рішення складений 15.09.2021.


СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ І. М. Машина





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація