Радомишльський районний суд Житомирської області
м. Радомишль, вул. І. Франка, 4а, 12201, (04132) 4-25-31
Справа №2- 1153\2009
РIШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2009 року м. Радомишль
Радомишльський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Коваленко В.Н.
при секретарі Білошицькій І.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Радомишль справу за позовом ОСОБА_1 до виконкому Заньківської сільської ради Радомишльського району Житомирської області, про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно -,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просить встановити факт прийняття спадщини після смерті бабусі ОСОБА_2 та визнати право власності на майно - житловий будинок з господарськими спорудами, розташований в АДРЕСА_1 . В підтвердження своїх вимог посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Теклянівка Радомишльського району Житомирської області померла його бабуся, котра ще при житті заповідала йому все майно . Він не звернувся до державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, але прийняв її фактично, проживаючи в будинку на момент смерті та обробляючи земельну ділянку. Однак, нотаріус позбавлений можливості видати позивачу свідоцтво про право на спадщину на вказаний будинок, так як в бюро технічної інвентаризації право власності на спірний будинок не зареєстровано за померлою.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, просить визнати за ним право власності на спірний будинок та встановити факт прийняття спадщини.
Відповідач в судове засідання не з`явився, надіслав заяву, в якій просить розглянути справу без його участі, проти позову не заперечує.
Виходячи з наведеного , суд вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні попереднього судового засідання.
Відповідно до ч.4 ст. 130 ЦПК України при визнанні позову ухвалюється судове рішення в порядку, встановленому ст. 174 ЦПК України. Згідно з ч.4 ст. 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Як встановлено судом ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 78 років в селі Теклянівка Радомишльського району Житомирської області померла його бабуся ОСОБА_2 , про що виконкомом Заньківської сільської ради Радомишльського району зроблено запис за № 4 в Книзі реєстрації смертей.
Після її смерті залишилось спадкове майно, до складу якого входить житловий будинок з господарськими спорудами, розташований в АДРЕСА_1 .
Ще при житті покійна склала заповіт, яким заповідала житловий будинок та господарські споруди своєму онуку ОСОБА_1 . Даний заповіт посвідчений секретарем Заньківської сільської ради Радомишльського району Житомирської області, зареєстрований в реєстрі за №8, на день смерті спадкодавця ніким не скасований і не змінений.
Позивач в передбачений законом шестимісячний строк не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняггя спадщини, але прийняв її фактично , проживав у спірному будинку, обробляв земельну ділянку, сплачував страхові платежі. Дана обставина доведена довідкою Заньківської сільської ради і повністю відповідає вимогам ст.ст.529,549 ЦК України в редакції 1963 року. Відповідно до ст.549 ЦК Української PCP 1963 року, який був чинним на момент відкриття спадщини, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину. якщо він протягом шести місяців з дня її відкриття фактично вступив в управління або володіння спадковим майном, або подав до державної нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Згідно з п.124 також чинної на той час Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій державними нотаріальними конторами Української PCP, затвердженої наказом Міністра юстиції Української PCP від 31.10.75 №45\5, доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном серед іншого можуть бути довідка управління будинками, виконавчого комітету місцевої ради депутатів трудящих про те. що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом з ним, або запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець був постійно прописаний у спадковому будинку в період 6 місяців після дня смерті спадкодавця.
Проте, нотаріус обгрунтовано відмовляє позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину на будинок, так як власність на померлого спадкодавця не зареєстровано в бюро технічної інвентаризації. Згідно довідки КП «Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації» №3727 від 25 квітня 2008 року право власності на будинок АДРЕСА_1 не зареєстровано, вартість домоволодіння становить 21128 гривень .
Згідно з вимогами ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Статтею 331 ЦК України передбачено, що право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом.
Пленум Верховного Суду України в п.2 постанови №7 від 30.05.2008 року « Про практику розгляду судами України справ про спадкування» роз`яснив, що справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення , які вплинуть на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 130, 174 ЦПК України, ст.ст. 328,
331. 392. 1261 ЦК України, ст.ст.529, 549 ЦК України в редакції 1963 року, суд-
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги задовольнити.
Встановити факт прийняття ОСОБА_1 спадщини після смерті бабусі ОСОБА_2 .
Визнати за ОСОБА_1 , . ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженцем міста Київ право власності на цілий житловий будинок з надвірними спорудами, розташований в АДРЕСА_1 в порядку спадкування після смерті бабусі ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Житомирської області через Радомишльський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня його оголошення заяви про апеляційне оскарження рішення та поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
Суддя Коваленко В.П.