Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #117637074


Справа № 585/1699/21

Номер провадження 2/585/760/21


Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 вересня 2021 року м.Ромни


Роменський міськрайонний суд Сумської області у складі:

головуючої-судді Машини І.М.,

за участю:

секретаря судового засідання Холод О.В.,

представника позивача - Мороз Л.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні залі суду м. Ромни позовну заяву ОСОБА_1 , представник позивача ОСОБА_2 до Роменської міської ради Сумської області про визнання права власності за набувальною давністю,-

встановив:

18 червня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою, у якій просить визнати за нею право власності за набувальною давністю право власності на 1/3 частки житлового будинку літ. «А» з прибудовою літ. «а» загальною площею 48,4 м2, жилою площею 25,8 м2, та наступних надвірних споруд: погрібу цегляного літ. «п» під літ. «а», ганку цегляного літ. «а1», сараю дощатого літ. «Б», сараю дощатого літ. «б», воріт з хвірткою металевих літ. «№1», огорожі металевої літ «№2», які знаходяться по АДРЕСА_1 .

Позовні вимоги мотивувала тим, що їй на праві власності належить 2/3 частки житлового будинку АДРЕСА_1 , що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом, посвідченим приватним нотаріусом Ганзя О.Б. Дане майно було успадковано нею після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 батька ОСОБА_3 . Вказана частка житлового будинку з відповідними господарськими будівлями і спорудами значилась за ОСОБА_4 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_2 , на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, спадкоємцем якої був її чоловік ОСОБА_3 , який прийняв спадщину, але не оформив своїх спадкових прав. Отже, ОСОБА_3 належали спадкові права після смерті його дружини ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

ОСОБА_4 належали спадкові права після ОСОБА_5 , яка оформила свої спадкові права, отримавши свідоцтво про право на спадщину за заповітом на 2/3 частки житлового будинку.

ОСОБА_5 належали спадкові права після смерті її чоловіка ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка оформила свої спадкові права, звернувшись до нотаріальної контори і отримавши свідоцтво про право на спадщину за законом на 2/3 частки житлового будинку. Відповідно до даного свідоцтва про право на спадщину за законом 1/3 частки житлового будинку залишається відкритою.

Відповідно до довідки КП «Роменське міськрайоне бюро технічної інвентаризації» право власності на 1/3 частки вищевказаного майна належить ОСОБА_6 ; 2/3 частки належить ОСОБА_1 .

Інші особи, які б претендували на дане нерухоме майно відсутні. Позивачка ОСОБА_1 увесь цей час вільно відкрито володіє даним майном, здійснює його ремонт та вважає, що набула його на законних підставах. У позасудовому порядку вона не має можливості оформити право власності на частину будинку, а тому звернулась до суду із даним позовом.

Позивачка у судове засідання не з`явилась, подавши заяву про розгляд справи за її відсутності, заявлені вимоги підтримує у повному обсязі.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав викладених у позовній заяві, просила їх задовільнити.

Представник відповідача - Роменської міської ради у судове засідання не з`явився, подав клопотання про розгляд справи за їх відсутності, при розгляді справи покладаються на розсуд суду.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача та свідків, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом, згідно свідоцтва про право на спадщину за законом, посвідченим приватним нотаріусом Роменського міського нотаріального округу Сумської області Ганзя О.Б. від 19.12.2014 року у реєстрі за № 1944, ОСОБА_1 , на праві власності належить 2/3 частки житлового будинку АДРЕСА_1 . Дане майно було успадковано нею після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вказана частка житлового будинку з відповідними господарськими будівлями і спорудами значилась за ОСОБА_4 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_2 , на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, виданого державним нотаріусом Роменської міської державної нотаріальної контори Школяренко О.О. 26.07.2004 року за реєстровим №616, спадкоємцем якої був її чоловік ОСОБА_3 , який прийняв спадщину, але не оформив своїх спадкових прав (а.с.6).

Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 31295638 свідоцтво про право на спадщину за законом, посвідчене приватним нотаріусом Роменського міського нотаріального округу Сумської області Ганзя О.Б. від 19.12.2014 року у реєстрі за № 1944,на праві власності ОСОБА_1 належить 2/3 частки житлового будинку АДРЕСА_1 (а.с.7).

На підставі свідоцтва про право на спадщину за законом посвідчене 11.11.1992 року у реєстрі за № 565 приватним нотаріусом Роменської державної нотаріальної контори міського нотаріального округу Сумської області Солодун В.І., ОСОБА_5 належали спадкові права після смерті її чоловіка ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка оформила свої спадкові права, звернувшись до нотаріальної контори і отримавши на 2/3 частки житлового будинку АДРЕСА_1 зазначене свідоцтво.

Відповідно до довідки КП «Роменське міськрайоне бюро технічної інвентаризації» від 22.04.2021 року за №458 згідно матеріалів інвентаризаційної справи право власності на 1/3 частки вищевказаного майна належить ОСОБА_6 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, видане Роменською міською державною нотаріальною конторою 23.04.1982 року, реєстр №872 та свідоцтва про право особистої власності, виданим Роменським МКГ 24.10.1970 року; 2/3 частки належить ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданим Ганзя О.Б., приватним нотаріусом Роменського міського нотаріального округу Сумської області 19.12.2014 року у реєстрі за № 1944 (а.с.9).

Згідно технічного паспорта на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами виготовленого 31.03.2021, житловий будинок літ. «А» з прибудовою літ. «а» загальною площею 48,4 м2, жилою площею 25,8 м2, та наступних надвірних споруд: погрібу цегляного літ. «п» під літ. «а», ганку цегляного літ. «а1», сараю дощатого літ. «Б», сараю дощатого літ. «б», воріт з хвірткою металевих літ. «№1», огорожі металевої літ «№2», що знаходяться по АДРЕСА_1 (а.с.10-12).

Відповідно до Рішення Роменської міської ради Сумської області від 12.01.2006 року ОСОБА_4 отримала дозвіл на складання державного акту на право власності на земельну ділянку, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 на своє ім`я після смерті ОСОБА_5 (а.с.13).

Як зазначено у звіті про оцінку майна 1/3 частки житлового загальною площею 48,4 м2, жилою площею 25,8 м2, та з господарськими будівлями та спорудами, яка знаходяться по АДРЕСА_1 , оціночна вартість об`єкту становить 39 000, 00 грн. (а.с.14).

Відповідно до вищезазначеного 1/3 частки житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , залишається відкритою.

Позивачка ОСОБА_1 з 2004 року по теперішній час (більше 17 років) вільно відкрито володіє даним будинком.

Під час судового засідання свідки ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , підтвердили факт тривалого користування та володіння позивачкою будинком, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

Приймаючи рішення, суд керується наступним.

На підставі ст.344 ЦК України набувальна давність - одна з підстав набуття права власності. Частина 1 статті 344 Цивільного кодексу України передбачає, що особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито й безперервно володіти нерухомим майном протягом 10 років або рухомим майном протягом 5 років, набуває права власності на нього. Суб`єктом набувальної давності може бути як фізична, так і юридична особа.

Відповідно до ч.4. ст.344 ЦК України право власності за набувальною давністю на нерухоме майно набувається за рішенням суду.

Згідно п. 9 Постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних та кримінальних справ №5 від 07.02.2014 р. відповідно до частини першої статті 344 ЦК особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п`яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено ЦК.

При вирішенні спорів, пов`язаних із набуттям права власності за набувальною давністю, суди повинні враховувати, зокрема, таке:

- володіння є добросовісним, якщо особа при заволодінні чужим майном не знала і не могла знати про відсутність у неї підстав для набуття права власності

- володіння визнається відкритим, якщо особа не приховувала факт знаходження майна в її володінні. Вжиття звичайних заходів щодо забезпечення охорони майна не свідчить про приховування цього майна;

- володіння визнається безперервним, якщо воно не переривалось протягом всього строку набувальної давності. У разі втрати не із своєї волі майна його давнісним володільцем та повернення цього майна протягом одного року або пред`явлення протягом цього строку позову про його витребування набувальна давність не переривається (частина третя статті 344 ЦК).

Згідно п. 11 Постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних та кримінальних справ №5 від 07.02.2014 р. враховуючи положення статей 335 і 344 ЦК право власності за набувальною давністю може бути набуто на майно, яке належить на праві власності іншій особі (а не особі, яка заявляє про давність володіння), а також на безхазяйну річ.

Згідно п. 13 Постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних та кримінальних справ №5 від 07.02.2014 можливість пред`явлення до суду позову про визнання права власності за набувальною давністю випливає з положень статей 15, 16 ЦК а також; частини четвертої статті 344 ЦК, згідно з якими захист цивільних прав здійснюється судом шляхом визнання права. У зв`язку з цим особа, яка заявляє про давність володіння і вважає, що у неї є всі законні підстави бути визнаною власником майна за набувальною давністю, має право звернутися до суду з позовом про визнання за нею права власності.

За таких обставин, суд вважає за необхідне задовольнити позов та визнати за позивачкою право власності за набувальною давністю на 1/3 частину будинку з надвірними будівлями.

На підставі наведеного, керуючись 344, 328, 335, 344 ЦК України, ст.ст.263-265 ЦПК України, суд

ухвалив:


Позовну заяву ОСОБА_1 , представник позивача ОСОБА_2 до Роменської міської ради Сумської області про визнання права власності за набувальною давністю, задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 за набувальною давністю право власності на 1/3 частки житлового будинку літ. «А» з прибудовою літ. «а» загальною площею 48,4 м2, жилою площею 25,8 м2, та наступних надвірних споруд: погрібу цегляного літ. «п» під літ. «а», ганку цегляного літ. «а1», сараю дощатого літ. «Б», сараю дощатого літ. «б», воріт з хвірткою металевих літ. «№1», огорожі металевої літ «№2», які знаходяться по АДРЕСА_1 .

Рішення суду може бути оскаржено до Сумського апеляційного суду через Роменський міськрайонний суд Сумської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Представник позивача: адвокат Мороз Леся Олексіївна, діє на підставі ордеру про надання правничої (правової) допомоги від 07.09.21 б/н, серія ВМ №1018071, адреса місця знаходження: 42000, Сумська обл., м. Ромни, вул. Соборна,17, тел. НОМЕР_2 .

Відповідач: Роменської міської ради Сумської області, адреса місця знаходження: б-р Шевченка,2, м. Ромни, 42000, код ЄДРПОУ 35425618.

Повний текст рішення суду складено 17.09.2021.


СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ І. М. Машина





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація