- відповідач: Литвин Ірина Миколаївна
- відповідач: Купчинський Андрій Миколайович
- позивач: Скорина Євгеній Вікторович
- Третя особа: Гребінківський районний відділ Державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м. Суми)
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Гребінківський районний суд Полтавської області
___________________________________________________________________________________
Справа № 528/631/21
Провадження № 2/528/302/21
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
13 вересня 2021 року м. Гребінка
Гребінківський районний суд Полтавської області у складі:
судді Шевченко В.М.,
секретар судового засідання Кузуб В.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні Гребінківського районного суду Полтавської області
цивільну справу № 528/631/21
за позовом ОСОБА_1
до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
третя особа - Гребінківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми),
про визнання батьківства, виключення відомостей про батька із актового запису про народження дитини, включення відомостей про батька до актового запису про народження дитини,
учасники справи:
не з`явились,
ВСТАНОВИВ:
у червні 2021 року позивач звернувся до суду із вказаним позовом, обґрунтовуючи свої позовні вимоги тим, що відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 з 20.01.2009 по 12.10.2017 перебували у зареєстрованому шлюбі, ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 народила доньку ОСОБА_4 , згідно з вимогами ст. 122 СК України у свідоцтві про народження батьком ОСОБА_5 вказано ОСОБА_3 . Наприкінці жовтня 2020 року від ОСОБА_2 позивачу стало відомо, що біологічним батьком малолітньої ОСОБА_5 , являється саме він, а не ОСОБА_3 , оскільки між ними протягом 2016 року були постійні відповідні стосунки. За таких обставин його шлюб із ОСОБА_6 було розірвано, позивач та відповідач ОСОБА_2 почали проживати разом із їхньою дитиною. У зв`язку з викладеним позивач просить суд визнати його, батьком малолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , внести відповідні зміни до актового запису про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , № 88 від 11.07.2017.
08.07.2021 ухвалою суду позовну заяву було залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків зазначених в ухвалі /а.с. 27-28/.
12.07.2021 представником позивача адвокатом Потапенком А.М. на виконання ухвали Гребінківського районного суду Полтавської області від 08.07.2021 про залишення позову без руху, подано до суду квитанцію про сплату судового збору /а.с. 31-32/.
13.07.2021 ухвалою суду позов прийнято до розгляду, відкрито загальне позовне провадження у цій справі, встановлено сторонам строк на реалізацію процесуального права подачі заяв по суті позовних вимог /а.с. 33-36/.
27.07.2021 позивачем подано до суду уточнену позовну заяву /а.с. 42-44/.
Представником позивача адвокатом Потапенком А.М. 30.08.2021 подано до суду заяву в якій вказано, що проти закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду він та позивач не заперечують і просить справу розглядати без присутності позивача та його представника, заявлені позовні вимоги підтримують в повному обсязі /а.с. 53/.
27.07.2021 від відповідача ОСОБА_3 до суду надійшла заява в якій зазначено, що подану позовну заяву він визнає, обставини викладені в ній відповідають дійсності, просить суд розглядати справу без його присутності, проти задоволення позовних вимог не заперечує /а.с. 49/.
30.08.2021 відповідач ОСОБА_2 подала до суду заяву в якій позовні вимоги визнала в повному обсязі, просить справу розглядати без її присутності, не заперечує проти задоволення позову /а.с. 54/.
Третьою особою - Гребінківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), до суду подано заяви в яких просять розглядати справу без присутності їх представника /а.с. 41, 55, 59/.
Ухвалою суду від 30.08.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду /а.с. 57-58/.
У судове засідання сторони не з`явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Суд, на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин цієї справи, на які позивач послався як на підставу своїх вимог, що не заперечувалось відповідачами, оцінивши досліджені подані докази, прийшов таких висновків.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася ОСОБА_4 про що 11.07.2017 було зроблено відповідний актовий запис № 88 та Гребінківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області видано свідоцтво про народження серія НОМЕР_1 , в якому батьками дитини зазначено ОСОБА_3 та ОСОБА_2 /а.с.11/.
Заочним рішенням Гребінківського районного суду Полтавської області від 12.10.2017 у справі № 528/664/17 шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 було розірвано /а.с. 12/.
Згідно із рішенням Гребінківського районного суду Полтавської області від 10.11.2020 у справі № 528/1178/20 шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_6 було розірвано /а.с. 14-16/.
Предметом судового розгляду у цій праві є визнання батьківства, внесення змін до актового запису про народження дитини.
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 122 СК України дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров`я про народження дружиною дитини. Дитина, яка народжена до спливу десяти місяців після припинення шлюбу або визнання його недійсним, походить від подружжя.
Згідно із ст. 125 СК України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за заявою матері та батька дитини, за рішенням суду.
За приписами ч.1 ст.126 Сімейного кодексу України, походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.
Як передбачено ст. 128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 СК України, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Законодавством визначено перелік осіб, які вправі звернутися з позовом про визнання батьківства. Зокрема, позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини.
Згідно із ч. 1 ст. 129 СК України, особа, яка вважає себе батьком дитини, народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала у шлюбі з іншим чоловіком, має право пред`явити до її чоловіка, якщо він записаний батьком дитини, позов про визнання батьківства.
За змістом ч. 1 ст. 138 СК України жінка, яка народила дитину у шлюбі, має право оспорити батьківство свого чоловіка, пред`явивши позов про виключення запису про нього як про батька дитини з актового запису про народження дитини і така вимога матері відповідно до ч. 2 цієї статті може бути задоволена лише у разі подання іншою особою заяви про своє батьківство.
Відповідно до роз`яснень, які містяться у п.5 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15.05.2006 року № 3, спір про походження дитини від осіб, які не перебувають у шлюбі між собою і не подали в державні органи реєстрації актів цивільного стану спільної заяви про реєстрацію їх як батьків, суд може вирішувати за заявою про визнання батьківства, поданою: одним із батьків; особою котра вважає себе батьком; опікуном (піклувальником) дитини; іншою особою, на утриманні якої вона перебуває; самою дитиною, яка досягла повноліття.
В п. 9 вище вказаної Постанови зазначено, що рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах РАЦС (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено).
Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це. Висновки експертизи, у тому числі судово-генетичної, необхідно оцінювати з урахуванням положень ЦПК, згідно з якими жоден доказ не має для суду наперед установленого значення, він оцінює докази в їх сукупності, а результати оцінки відображає в рішенні з наведенням мотивів їх прийняття чи відхилення.
Отже, сімейне законодавство України не визначає будь-яких особливостей щодо предмета доказування у даній категорії справ. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, а також інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності. Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі ст. 128 СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи.
На підставі викладеного, враховуючи вимоги позивача, а також те, що відповідачі визнали позовні вимоги, не заперечували проти обставин викладених в позовній заяві, суд дійшов висновку про те, що позов в частині визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підлягає задоволенню.
Не підлягає задоволенню позовна вимога в частині зобов`язати Гребінківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) внести відповідні зміни до актового запису про народження №88 від 11.07.2017 дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з огляду на таке.
Відповідно до ст. 134 СК України на підставі рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове свідоцтво про народження.
Відповідно до п.2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, які затверджено наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 96/5 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за N 55/18793, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану, є підставою для внесення відповідних змін до актового запису.
Відповідно до п.п. 20 п.1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 р. № 52/5, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
Таким чином, рішення суду у справах даної категорії є окремою безпосередньою підставою внесення органом державної реєстрації актів цивільного стану відповідних зміни до актового запису про народження. Орган держаної реєстрації актів цивільного стану, керуючись нормами закону вказаного вище, на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, про визнання батьківства, внесення змін до актового запису про народження дитини, вже буде зобов`язаний внести відповідні зміни до актового запису про народження, тому додатково зобов`язувати реєстраційні органи вчинити ці дії не має потреби.
За загальним правилом судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог (ч. 1 ст. 141 ЦПК України).
За заявою позивача суд не здійснює розподілу судових витрат.
Керуючись ст.ст. 141, 209, 258, 264, 268, 354, пп.15.5 п. 15 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України,
УХВАЛИВ:
позов - задовольнити частково.
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьком малолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , № 88 від 11.07.2017, складеного Гребінківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області, таким чином:
- вказати батьком дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- виключити відомості про батька дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
- у графі «по батькові дитини» замість « ОСОБА_7 » прописати « ОСОБА_8 ».
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення суду після набрання ним законної сили надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для внесення відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та проставлення відмітки в актовому записі про шлюб.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково шляхом подачі апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду через Гребінківський районний суд Полтавської області у строки, встановлені статтею 354 ЦПК України.
Інформацію стосовно справи, що розглядається, можна отримати за адресою: м. Гребінка, вул. Я. Мудрого, 4, та на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://court.gov.ua/fair/sud1605.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 .
Відповідачі:
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_2 .
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_3 .
Третя особа: Гребінківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), код ЄДРПОУ 22547897, адреса: 37400, вул. Ярослава Мудрого, 35 м. Гребінка Полтавської області.
Складення повного тексту рішення - 22.09.2021.
Суддя В. Шевченко
- Номер: 2/528/302/21
- Опис: визнання батьківства, виключення відомостей про батька із актового запису про народження дитини, включення відомостей про батька до актовогог запису про народження дитини
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 528/631/21
- Суд: Гребінківський районний суд Полтавської області
- Суддя: Шевченко В.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.06.2021
- Дата етапу: 02.08.2021