Судове рішення #11778738

Справа №2-1168 /2010

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАІНИ

1 листопада  2010 року         Криворізький районний суд          

                                                       Дніпропетровської області

в складі:    головуючого судді                 Бондарчук Г.Д.

              при секретарі                     Ференц І.З.

         

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття  спадщини та визнання права на спадкування, -

ВСТАНОВИВ:

    Позивач звернувся до суду з названим позовом, де вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_1  померла його мати ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом  про смерть виданого виконкомом Лозуватської сільської ради  12 травня 2004 року, актовий запис № 55. Згідно до  ч.2 ст. 1220 ЦК України  11 травня 2004  року є  днем відкриття спадщини.

    Після смерті матері спадкоємцями першої черги за законом є він та його брат відповідач по справі.

    Після смерті матері відкрилася спадщина  в вигляді  земельної ділянки площею 4,3025 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Лозуватської сільської ради, та яка належала спадкодавцю на підставі  державного акта про право  власності на земельну ділянку  серії НОМЕР_1

    2 жовтня 2010 року позивач подав заяву в нотаріальну контору  про  прийняття спадщини, однак йому було відмовлено з тих підстав, що він пропустив  встановлений законом шестимісячний строк для подачі заяви про прийняття спадщини, а також в зв’язку з тим, що між ним і братом виник спір щодо спадкового майна.

    До дня смерті  матері  ОСОБА_3  він постійно проживав без реєстрації разом з нею, здійснював  догляд за нею, яка хворіла, доглядав за господарством і будинком. З заявою  про те, що він відмовляється від спадщини  він не звертався, вважав таким, що прийняв спадщину і тому до нотаріальної контори також не звертався, вважав, що може звернутись в будь який час щоб отримати свідоцтво про  прийняття спадщини, а саме  земельної ділянки відносно якої з братом була домовленість про те, що земельну ділянку успадкує він, оскільки здавав її в оренду і отримував орендну плату. Брат від спадкування земельної ділянки відмовився, що підтверджується його заявою від 25 травня 2010 року засвідченої секретарем Лозуватської сільської ради. Про відмову від спадщини він також повідомив  нотаріальну контору Криворізького району.

    Згідно  ч.3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив  строк для  прийняття спадщини з поважної причини, суд може  визначити йому  додатковий строк  для подання ним заяви  про прийняття спадщини. Вважає, що в нього є достатньо підстав вважати, що строк для подачі заяви про прийняття спадщини пропущений з поважних причин.

    Просить визначити   йому додатковий строк для  подачі заяви про прийняття спадщини  і визнати за ним право  на спадкування  на земельну ділянку площею 4,3025 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на территорії Лозуватської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, яка належала його  матері  ОСОБА_3, на підставі державного акту   про право  власності на земельну ділянку  серії НОМЕР_1 померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 виданого 20 липня 2004 року.

    В судове засідання позивач, його представник і відповідач  не з’явились, письмово повідомили суд  про розгляд справи в їх відсутність.

    Дослідивши письмові матеріали справи  суд  вважає, що  вимоги позивача  обґрунтовані  і підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

    Згідно ст. 1220 ЦК України  спадщина відкривається  внаслідок смерті  особи або оголошення її померлою.

    Місцем відкриття спадщини  відповідно до ст. 1221 ЦК України є останнє  місце проживання спадкодавця.

    В судовому засіданні встановлено, що  спадкодавця  ОСОБА_3   проживала  за адресою  АДРЕСА_1до дня свої смерті, до ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 5).

    Після її смерті відкрилася  спадщина в вигляді  земельної ділянки  площею 4, 3025 га відповідно до державного акту про право власності на землю  серії НОМЕР_1  виданого  20 липня 2004 року, яка розташована  на території Лозуватської сільської ради  Криворізького району ( а.с. 8-11).

    На день  відкриття спадщини  разом із спадкодавцем  за адресою  с. Лозуватка Криворізького району вул. Червоноармійська  б. 62 проживав  відповідач  по справі  ОСОБА_2, що підтверджується довідкою Лозуватської сільської ради  (а.с. 12).

    Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України  спадкоємець, який  постійно  проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що  прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого  ст. 1270 ЦК України, він не заявив  про відмову від неї.

    У вказаний  законом строк ОСОБА_2 в нотаріальну  контору   про прийняття спадщини не звертався, натомість 25 травня 2010 року звернувся  в нотаріальну контору з заявою в якій зазначив, що він відмовляється від спадщини на користь  свого брата ОСОБА_1 – позивача по справі (а.с. 13),

    Згідно до ч. 2 ст. 1274 ЦК України  спадкоємець за законом  має право відмовитися від прийняття спадщини на користь  будь-кого із спадкоємців незалежно від черги.

    Разом з тим  встановлено, що  позивач ОСОБА_1  до дня відкриття спадщини  проживав разом із спадкодавцем, доглядав за  господарством і хворою матір’ю. Ці обставини підтверджуються  актом складений  депутатом  Лозуватської сільської ради і посвідчений  секретарем сільської ради (а.с. 14).

    Виходячи з вищезазначеного обидва спадкоємці на день відкриття спадщини  проживали із спадкодавцем і вважаються такими, що   згідно  ст. 1268 ЦК України  прийняли спадщину. А оскільки  ОСОБА_2  відмовився на користь свого брата  від своєї частки на  спадщину вважається, що  майно після смерті  матері повинен успадкувати   ОСОБА_1

    Між тим встановлено, що позивач пропустив  строк для прийняття  спадщини, не звернувся  своєчасно до нотаріальної контори, в результаті необізнаності, помилково  вважаючи, що  прийняв спадщину, що судом  визнається як  поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини.

    За таких обставин  суд вважає за можливе визначити додатковий строк  для прийняття спадщини, як  пропущений   з поважних причини.

    В той же час вимоги  позивача  щодо визнання  його права на спадкування  на земельну ділянку  задоволенню не підлягають, оскільки в ході розгляду справи будь-яких  доказів  про наявність спору між спадкодавцями не встановлено.    

На підставі ст.ст. 1220, 1221, 1223, 1225,1268  ЦК України та керуючись ст. ст. 10, 11, 60,  209, 213-215ЦПК України, -

ВИРІШИВ:

    Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2  про визначення додаткового строку для прийняття   спадщини та визнання права на спадкування – задовольнити частково.

    Визначити  ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття  спадщини після померлої  ІНФОРМАЦІЯ_1  ОСОБА_3  протягом  2 (двох) місяців з дня вступу в законну силу рішення суду.

    В задоволенні решти вимог  ОСОБА_1  -   відмовити.

    Рішення може бути оскаржене в Дніпропетровський апеляційний суд протягом десяти днів  з дня з дня його проголошення, а якщо особи не були присутні в судовому засіданні , протягом 10-ти днів з дня отримання копії рішення.

            Головуючий суддя:

           

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація