Судове рішення #11790969

                                                                                                                                                                    Справа № 2-а-995\2010р.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

            25 жовтня 2010 року                                                                                                                   м. Дніпропетровська

     

 Суддя Самарського районного суду м. Дніпропетровська Маштак К.С., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Прокурора Самарського району м. Дніпропетровська в інтересах ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська про визнання неправомірною бездіяльність УПФУ в Самарському районі м. Дніпропетровська та зобов’язання зробити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

          14 жовтня 2010 року Прокурор Самарського району м. Дніпропетровська в інтересах ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська про визнання неправомірною бездіяльність УПФУ в Самарському районі м. Дніпропетровська та зобов’язання зробити перерахунок пенсії, в якому просить поновити пропущений строк для звернення до суду, визнати протиправною бездіяльність та зобов’язати здійснити перерахунок та провести відповідні виплати  з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 рік та з 22 травня 2008 року по 01 жовтня 2010 року. Свої вимоги мотивує тим, що відповідно до ст. 1 Закону України № 2195-IV від 18 листопада 2004 року «Про соціальний захист дітей війни» ОСОБА_1 є дитиною війни. Згідно зі ст. 6 зазначеного Закону повинна виплачуватись щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, однак така допомога не виплачувалась, тому просить вимоги задовольнити.

Судом винесено ухвалу про відкриття скороченого провадження у справі, копію якої направлено відповідачу.    

Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав та у встановлений законодавством строк надав суду письмові заперечення на позов, в яких просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, оскільки з 2009 року і по теперішній час дітям війни виплачується підвищення до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» в розмірі 49,80 грн. В разі ухвалення Верховною Радою України рішень щодо збільшення видатків на зазначену мету Кабінет Міністрів України гарантуватиме виплату підвищення до пенсії в розмірах, встановлених законодавством. Зокрема, Законом України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що фінансування виплат за цим Законом проводиться з Державного бюджету України, який затверджує Верховна Рада України, а не з бюджету Пенсійного фонду України, який затверджує Кабінет Міністрів України. Жодним законом не передбачено, які органи повинні виплачувати підвищення до пенсії, за рахунок яких коштів та джерел, в якому процедурному порядку здійснювати призначення і яким чином обчислювати даний розмір. Статтею 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок Державного бюджету України. Таким чином, Пенсійний фонд діє в межах своїх повноважень і не порушує вимоги чинного законодавства. Позивачем пропущено строк позовної давності щодо перерахунку та виплати підвищення відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Таким чином, управління наполягає на застосуванні ст.ст. 99,100 КАС України щодо залишення адміністративного позову без розгляду.

Крім того судом винесено ухвалу про залишення без розгляду позовних вимог в частині, що виходять за межі встановленого Законом строку звернення до суду.

Розглянувши письмові заяви сторін, а також дослідивши матеріали справи, суддя приходить до висновку, що адміністративний позов задоволено.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 – пенсіонер, ІНФОРМАЦІЯ_1, віднесений до категорії дітей війни, знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська, що підтверджується пенсійним посвідченням серії  НОМЕР_1, виданим 01 вересня 2004 року. (а.с. 7-8).

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (2195-15), який набрав чинності з 01.01.2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Водночас ст. 7 цього Закону передбачено, що фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених зазначеним законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України.

             Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.  

Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року визнано неконституційним положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» щодо викладення положень ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в новій редакції.    

Відповідно до ч.2 ст.150 Конституції України до повноважень Конституційного Суду України належить: офіційне тлумачення Конституції України та законів України. З питань, передбачених цією статтею, Конституційний Суд України ухвалює рішення, які є обов'язковими до виконання на всій території України та є остаточними і не можуть бути оскаржені.      

Таким чином, враховуючи преюдиціальне значення рішення Конституційного Суду України для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статті зазначеного Закону, що визнані неконституційними, суд приходить до висновку про обов'язок відповідача перерахувати та виплатити позивачу підвищення до пенсії у розмірі, встановленому статтею 6 Закону № 2195-IV від 18 листопада 2004 року.    

В 2010 році дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не призупинялася, а застосування відповідачем положень постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року щодо визначення розміру підвищення пенсії є безпідставним, оскільки розмір підвищення пенсії визначений Законом України «Про соціальний захист дітей війни», який має вищу юридичну силу, ніж постанова Кабінету Міністрів України.      

Згідно з ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, в у жінок – 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Доводи відповідача, викладені у запереченнях проти позову, не можуть бути прийняті до уваги та слугувати підставою для відмови в задоволенні у повному обсязі вимог позивача, оскільки особливий статус «дітей війни» та обумовлені цим Законом державні соціальні гарантії дітям війни, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами (ч.2 ст.3 Закону № 2195-IV).

Статтею 99 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Таким чином, виходячи з меж позовних вимог, суд визнав необхідним зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська нарахувати та виплатити позивачу щомісячну державну соціальну допомогу за період з 14 квітня 2010 року по 14 жовтня 2010 року з урахуванням фактично виплачених сум. Судові витрати у справі віднести на рахунок держави.          

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 22 Конституції України, ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст. ст. 7-11, 71, 99, 158, 160, 162, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

      Адміністративний позов Прокурора Самарського району м. Дніпропетровська в інтересах ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська про визнання неправомірною бездіяльність УПФУ в Самарському районі м. Дніпропетровська та зобов’язання зробити перерахунок пенсії - задовольнити.

              Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Самарському районі                               м. Дніпропетровська  щодо не нарахування та не виплати щомісячної державної соціальної допомоги  - ОСОБА_1.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська нарахувати та виплатити ОСОБА_1, як дитині війни, недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 14 квітня 2010 року по 14 жовтня 2010 року з урахуванням фактично виплачених сум,   виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст. 52 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік».  

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська виконати постанову негайно.  

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області через Самарський районний суд м. Дніпрпоетровська шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови або отримання копії постанови апеляційної скарги.

               

              Суддя                                                                                                                                                     К.С. Маштак

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація