Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #117917816

Єдиний унікальний номер: 223/550/21

Провадження номер: 2/223/313/2021


Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


01 жовтня 2021 року місто Вугледар


Вугледарський міський суд Донецької області в складі:

судді                        Луньової О.Г.

секретар Буцька С.М.

розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вугледарської міської ради, третя особа – приватний нотаріус Вугледарського міського нотаріального округу Ігнатенко Олександр Володимирович, про надання додаткового строку на прийняття спадщини,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача Вугледарської міської ради про надання додаткового строку на прийняття спадщини. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є внутрішньо переміщеною особою з фактичним місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1 . Позивач доглядав за своїм рідним дядьком ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Голубівка (Кіровськ) Луганської області, що є тимчасово окупованою територією, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. Рішенням Вугледарського міського суду Донецької області від 24.03.2021 року було встановлено факт смерті дядька ОСОБА_2 . Позивач є єдиним спадкоємцем, інші спадкоємці відсутні. Позивачу постановою приватного нотаріуса № 124/01-16 від 13.05.2021 року було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на недоотриману пенсію, що залишилася після смерті його рідного дядька ОСОБА_2 , з підстав пропущення строку, встановленого законом для прийняття спадщини. Шестимісячний строк прийняття спадщини сплинув 05.08.2020 року. Причиною несвоєчасного звернення до нотаріуса стало те, що позивач є учасником бойових дій, в період з 02.02.2019 року по 14.01.2021 року приймав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів. Також причинами стали смерть дядька, втрата близької людини, активні бойові дії в місті його проживання, віддалений переїзд, необхідність встановлення в судовому порядку факту смерті дядька. Позивач вважає, що пропустив строк подання заяви для прийняття спадщини з поважних причин, а тому просить суд надати йому додатковий строк тривалістю три місяці для прийняття спадщини, що відкрилася після смерті його рідного дядька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Представник відповідача - Вугледарської міської ради, в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав до суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій просив вирішити справу на розсуд суду.

Третя особа – приватний нотаріус Вугледарського міського нотаріального округу Ігнатенко О.В., в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, повно і всебічно з`ясувавши обставини справи, дослідивши письмові докази, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до ЦПК України, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених ЦПК України випадках. Згідно з ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених ЦПК України.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 . Його матір`ю зазначено ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 06.03.2021 року, виданого повторно Вугледарським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (а.с.15).

ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 . Її батьками були ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 26.06.1956 року, виданого Голубівською сільською радою (а.с.13). ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Голубівка Луганської області, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 07.05.2021 року (а.с.16).

ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 . Його батьками були ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 від 28.11.1947 року, виданого Голубівським районним ЗАГС (а.с.14). ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Голубівка Луганської області, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 від 07.05.2021 року (а.с.17).

Рішенням Вугледарського міського суду Донецької області від 24.03.2021 року за заявою ОСОБА_1 було встановлено факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та тимчасово окупованій території в м. Кіровськ Луганської області, Україна (а.с.21-22).

Позивач ОСОБА_1 в період з 15.01.2019 року по 02.02.2019 року, з 07.02.2019 року по 22.04.2019 року, з 27.06.2019 року по 27.05.2020 року, з 12.08.2020 року по 14.01.2021 року приймав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів, що підтверджується довідкою військової частини А3137 Міністерства оборони України № 648 від 10.03.2021 року (а.с.19).

ОСОБА_1 взятий на облік в м. Вугледарі Донецької області як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України, а саме м. Кіровськ Луганської області, що підтверджується копією довідки № 1460005103 від 28.01.2015 року (а.с.9).

Постановою від 30.05.2021 року позивачу ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на недоотриману пенсію в Волноваському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області, що залишилася після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 його рідного дядька ОСОБА_2 , в зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини, що встановлений ст. 1270 ЦК України (а.с.23).

Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно із ч. 1-2 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Частиною 1 ст. 1270 ЦК України передбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно з ч. 1, 3 ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини вважаються причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення дій для прийняття спадщини.

Відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої ст. 1272 ЦК України.

В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер рідний дядько позивача ОСОБА_1 – ОСОБА_2 . Після його смерті залишилось спадкове майно у вигляді недоотриманої пенсії в Волноваському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області. Позивач ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем померлого ОСОБА_2 . Інших спадкоємців померлого ОСОБА_2 судом не встановлено.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивач ОСОБА_1 з поважних причин пропустив строк для прийняття спадщини, оскільки після відкриття спадщини приймав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів. Також позивач не міг вчасно звернутися до суду з заявою про встановлення факту смерті дядька ОСОБА_2 та отримати свідоцтво про його смерть, оскільки ОСОБА_2 помер на тимчасово окупованій території України, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. Крім того, у позивача ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ще одна близька людина, а саме мати ОСОБА_4 .

Таким чином, суд вважає за необхідне визначити ОСОБА_1 додатковий строк у три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті його рідного дядька ОСОБА_2 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Керуючись ст. 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст. 12, 81, 247, 258-259, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Вугледарської міської ради, третя особа – приватний нотаріус Вугледарського міського нотаріального округу Ігнатенко Олександр Володимирович, про надання додаткового строку на прийняття спадщини задовольнити в повному обсязі.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , уродженцю м. Стаханов Луганської області, додатковий строк тривалістю три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті рідного дядька – ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Голубівка Луганської області, Україна.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Донецького апеляційного суду через Вугледарський міський суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.




Суддя Вугледарського

міського суду Донецької області О.Г. Луньова





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація