ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
15.02.2007 10/410
за позовом Обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго", м. Полтава
до Колективного підприємства Полтавського бюро технічної інвентаризації "Інвентаризатор", м. Полтава
треті особи: 1. Полтавське споживче товариство "Сільбуд"
2. Державна виконавча служба в Октябрському районі м. Полтава, м. Полтава
3. Приватний підприємець Хникін Сергій Олександрович, м. Полтава
про визнання права власності
Суддя О.М. Тимощенко
Представники:
від позивача: Данілова Н.Н., дор. № 19/2416 від 24.07.2006р.
від відповідача: не прибули
від третьої особи: 1. - не прибули 2. - Магденко Ю.О.
3. Хникін С.О., паспорт
СУТЬ СПРАВИ: Розглядається позовна заява про визнання права власності за Позивачем щодо приміщення, розташованого за адресою: м. Полтава, вул. Зіньківська, 11/31 загальною площею 66,5 кв.м., яке було придбано Позивачем у ПСТ "Сільбуд" та спонукання Відповідача здійснити державну реєстрацію права власності Позивача на зазначене приміщення.
Відповідач письмового відзиву на позовну заяву не надав, при цьому в матеріалах справи є заява Відповідача, в якій останній просить суд здійснювати розгляд справи без участі представника Відповідача (заява вих. № 3138 від 20.11.2006р.).
Третя особа1 в судові засідання по розгляду справи щодо даного спору прибуття представника не забезпечував. Третя особа2 надала письмові пояснення (вих. № 155 від 12.01.2007р.) та надала документальні докази, які залучені судом до матеріалів справи в якості доказів.
Приватний підприємець Хникін С.О. був залучений судом до участі в справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору, проте письмового викладення своєї позиції у справі третьою особою3 надано не було.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення повноважних представників сторін та третіх осіб, суд в с т а н о в и в :
01.01.2001р. між Позивачем та Полтавським споживчим товариством "Сільбуд" було укладено договір купівлі-продажу № 2, відповідно до якого Позивач в рахунок заборгованості за послуги теплопостачання придбав у ПСТ "Сільбуд" нежитлове приміщення загальної площею 66,5 кв.м. по вул. Зіньківській, 11/31 у м. Полтаві (копія договору - в матеріалах справи).
Підтвердження виконання сторонами договору підтверджується, зокрема, актом прийому-передачі нежитлового приміщення по вул. Зіньківській, 11/31 (копія акту - в матеріалах справи).
Наказом Міністерства юстиції України від 28.01.2003р. N 6/5 затверджено Тимчасове положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, яке передбачає обов’язкову реєстрацію прав власності на нерухоме майно шляхом внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку з виникненням, існуванням або припиненням такого права.
Реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації за його місцезнаходженням на підставі правовстановлювальних документів, визначених в додатку № 1 до п. 2.1 Тимчасового положення – Переліку, а саме на підставі договорів купівлі-продажу, посвідчених державними та приватними нотаріусами.
Матеріали справи свідчать про те, що укладений договір № 2 від 01.02.2001р. відповідав справжній волі осіб, які його вчинили, а нотаріальному посвідченню правочину перешкоджала обставина, яка не залежала від сторін договору.
Разом з цим зі змісту укладеного договору вбачається, що між сторонами справи досягнуто двосторонню обов'язкову домовленість щодо усіх істотних умов договору, спрямовану на встановлення цивільних прав та обов'язків щодо відплатної передачі позивачу майна (ст.ст. 626, 629, 632, 650 ЦК України), а також відбулось його повне виконання з боку сторін. Тому з огляду на зміст ст. 220 (п. 2) Цивільного кодексу України укладений між відповідачем і позивачем 01 лютого 2001р. договір купівлі-продажу нерухомого майна є дійсним.
Згідно статті 328 Цивільного Кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Крім цього, статтею 334 ЦК України передбачено, що право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом. Відповідно до ст. 48 Закону України „Про власність” Україна законодавчо забезпечує громадянам, організаціям та іншим власникам рівні умови захисту права власності. Власник може вимагати усунення будь-яких порушень його права. Захист права власності здійснюється судом.
Як стверджує Позивач, 22.07.2004р. Колективним підприємством Полтавського бюро технічної інвентаризації "Інвентаризатор" було виготовлено технічний паспорт на приміщення, що знаходиться за адресою: м. Полтава, вул. Зіньківська, 11/31. У технічному паспорті було зазначено, що користувачем приміщення є Позивач (копія технічного паспорту - в матеріалах справи).
20.05.2006р., відповідно до позовної заяви, Відповідачем було виготовлено новий технічний паспорт на дане приміщення. При цьому в технічному паспорті також було зазначено, що користувачем приміщення є Позивач.
25.10.2006р. державним виконавцем ДВС Октябрському районі м. Полтава було складено акт опису і арешту зазначеного майна при примусовому виконанні рішення суду про стягнення заборгованості з ПСТ "Сільбуд". При цьому, відповідно до витягу з ЄДРПОУ (вих. № 98/2-1222з від 02.11.2006р.) Полтавське споживче товариство "Сільбуд" станом на 02.11.2006р. вилучено, було проведено державну реєстрацію припинення юридичної особи ПСТ "Сільбуд".
26.09.2006р. Відповідачем було прийнято рішення про відмову в реєстрації нежитлових приміщень, розташованих за адресою: м. Полтава, вул. Зіньківська, 11/31 за ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" у зв'язку з ненаданням правовстановлювального документа попереднього власника, а також у зв'язку із тим, що відчуження нерухомого майна відбулося без отримання витягу з Реєстру прав (довідки-характеристики).
Відповідно до ст. 3 Цивільного кодексу України однією із загальних засад цивільного законодавства є неприпустимість позбавлення права власності, крім випадків, встановлених Конституцією України.
Згідно ч. 1 ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Оскільки, перехід права власності на нежитлові приміщення, що становлять предмет спору у даній справі, відбувся 01.02.2001р., а тому, зважаючи на наявність в матеріалах справи технічного паспорту, виготовленого 22.07.2004р., технічного паспорту, виготовленого 20.05.2006р. на громадський будинок № 11/31, що знаходиться по вул. Зіньківській у м. Полтаві, дає підстави вважати, що Позивач набув належним чином права власності на спірне приміщення, а отже відмові в реєстрації нежитлових приміщень Відповідачем була здійснена неправомірно.
Таким чином, Позивачем було правомірно набуто на правах власності нежитлове приміщення загальною площею 66,5 кв. м., що розташоване за адресою: м. Полтава, вул. Зіньківська, 11/31.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є законними, обґрунтованими, належним чином доведені, Відповідачем не були спростовані, а тому позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
На підставі матеріалів справи та керуючись ст. ст. 43, 49, 82–84 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити.
2. Визнати право власності за Обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго" (м. Полтава, вул. Комарова, 2а, 36008) на приміщення по вул. Зіньківській, 11/31 у.м Полтаві загальною площею 66,5 кв.м.
3. Зобов'язати Колективне підприємство Полтавське бюро технічної інвентаризації "Інвентаризатор" провести реєстрацію права власності Обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" на приміщення по вул. Зіньківській, 11/31 у м. Полтаві загальною площею 66,5 кв.м.
СУДДЯ О.М. Тимощенко