Судове рішення #11796588

 

Справа № 2-7575/2010

 РІШЕННЯ

 ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

22 жовтня  2010 року Малиновський районний суд м. Одеси в складі:

головуючого судді Дрішлюка А.І.,

при секретарі судового засідання Алманової І.Г.,  

розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення часток у праві спільної сумісної власності та визнання права власності в порядку спадкування за законом, -

в с т а н о в и в :

До Малиновського районного суду м. Одеси звернулася ОСОБА_1 з позовом до ОСОБА_2 про визначення часток у праві спільної сумісної власності та визнання права власності в порядку спадкування за законом. В обґрунтування позовних вимог зазначила, що згідно Свідоцтва про право власності від 15.11.1993 року за №17-622, виданого Управлінням житлово-комунального господарства виконкому Одеської міської ради народних депутатів, їй, її чоловіку – ОСОБА_3 та їх сину – ОСОБА_2 на праві спільної сумісної власності належала квартира АДРЕСА_1. Після смерті чоловіка позивачки, сторони звернулися до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, але їм було відмовлено в зв’язку з невизначеністю часток, які належать кожному з співвласників, що позбавляє  можливості оформити спадкові права (а.с.3-4) .

Відповідач ОСОБА_2 у  судовому засіданні позовні вимоги визнав, що зафіксовано технічними засобами фіксації процесу . Згідно з ч.4 ст. 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.  

Суд, розглянувши й дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін,  вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

У судовому засіданні встановлено, що 15.11.1993 року Управлінням житлово-комунального господарства виконкому Одеської міської ради народних депутатів було видано Свідоцтво про право власності №17-622, згідно якого ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_2 на праві спільної сумісної власності належала квартира АДРЕСА_1 (а.с.7) .

ОСОБА_3 помер 02.02.2010 року, про що в Книзі реєстрації смертей 02.02.2010 року було зроблено відповідний актовий запис за №22 та Другим Малиновським відділом реєстрації актів цивільного стану Одеського міського управління юстиції було видано Свідоцтво про смерть (а.с.11).   Після його смерті сторони звернулися до нотаріальної контори з заявами про прийняття спадщини, що підтверджується відповіддю Сьомої одеської державної нотаріальної контори (а.с.21),  але в зв’язку з невизначеністю часток, які належать кожному з співвласників їм було відмовлено (а.с.15) .

Визначаючи частки, що належали учасникам приватизації, суд виходить з ч.2 ст. 8 Закону України „Про приватизацію державного житлового фонду”, згідно з якою передача  займаних  квартир  (будинків)  здійснювалася  в спільну сумісну або часткову власність за  письмовою  згодою  всіх повнолітніх членів сім'ї, які постійно мешкають в  даній  квартирі (будинку), в тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов'язковим визначенням уповноваженого власника квартири  (будинку).

Згідно з п. 5 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 20 від 22.12.95 р. „Про судову практику у справах за позовами про захист права  приватної власності” частка учасника спільної сумісної власності визначається при поділі майна, виділі частки з спільного майна, зверненні стягнення на майно учасника спільної власності за його боргами, відкритті після нього спадщини. При відсутності доказів про те, що участь когось з учасників спільної сумісної власності у надбанні майна була більшою або меншою – частки визначаються рівними. Таким чином, згідно Свідоцтво про право власності №17-622 частки кожного із співвласників - ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_2 були рівними - по 1/3 частці зазначеної квартири.

Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Позивачка в порядку ч.1 ст. 1261 ЦК України, відноситься до першої черги спадкоємців за законом майна свого померлого чоловіка,  заяви про відмову від спадщини не робила, фактично прийняла спадщину, однак належним чином своє право на спадщину не оформила.

Відповідач ОСОБА_2, який є сином спадкодавця бажає відмовитись від спадщини на користь позивачки ОСОБА_1. Відповідно до ч. 2 ст. 1274 ЦК України спадкоємець за законом має право відмовитися від прийняття спадщини на користь будь-кого із спадкоємців за законом незалежно від черги. Таким чином, такі дії відповідача є його правом (ст.12 ЦК України) та вчиненні в межах передбачених ст. 13 ЦК України.

Згідно зі ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Згідно зі ст. 317 ЦК України власник на свій розсуд володіє, користується і розпоряджається належним йому майном. Згідно зі ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.  Таким чином, суд  вважає, що зібрані по справі докази та встановлені судом фактичні обставини справи, дозволяють задовольнити позов ОСОБА_1 в повному обсязі.  

На підставі викладеного, керуючись ч.2 ст. 8 Закону України „Про приватизацію державного житлового фонду”, п. 5 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 20 від 22.12.95 р. „Про судову практику у справах за позовами про захист права  приватної власності”, ст.ст. 12-13, 16, 317, 1274, 1261, 1268   ЦК України, ст.ст. 10, 60, 61, 130, 208, 209, 212-215  ЦПК України, СУД –

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення часток у праві спільної сумісної власності та визнання права власності в порядку спадкування за законом –  задовольнити.

Встановити, що на момент смерті ОСОБА_3, згідно Свідоцтва про право власності на житло №17-622 від 15.11.1993 р. частки кожного співвласника - ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 були рівними, тобто по 1/3 частці кожному.

Визнати за ОСОБА_1   право власності на 1/3 частину квартири  АДРЕСА_1, в порядку спадкування по закону після смерті ОСОБА_3.  

Встановити порядок виконання рішення, визначивши, що це рішення є підставою для реєстрації за ОСОБА_1   право власності на 1/3 частину квартири  АДРЕСА_1, в порядку спадкування по закону після смерті ОСОБА_3.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги через суд першої інстанції.

ГОЛОВУЮЧИЙ                                 А.І. ДРІШЛЮК

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація