Судове рішення #11800250

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

           11 серпня 2010 року                                                                                                      м. Ужгород

Колегія суддів Судової палати у цивільних справах апеляційного суду Закарпатської області

                                        в складі : головуючого – судді Джуги С.Д.

                                                             суддів : Кеміня М.П., Панька В.Ф.

                                                при  секретарі : Коновчук Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ужгород цивільну справу за апеляційною скаргою ПАТ КБ «Приватбанк»  на рішення Ужгородського міськрайонного суду від 12 травня  2010 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства  комерційний банк «Приватбанк» в особі Закарпатського регіонального управління, Закритого акціонерного товариства «Страхова компанія «Інгосстрах»  про визнання бездіяльності протиправною,-

                         в с т а н о в и л а :

У жовтні  2009 року ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Публічного акціонерного товариства  комерційний банк «Приватбанк» в особі Закарпатського регіонального управління (надалі – Банк), Закритого акціонерного товариства «Страхова компанія «Інгосстрах» (надалі –Страховик) про визнання бездіяльності протиправною щодо вирішення питання виплати страхового відшкодування за договором особистого страхування  від 25.02.2008р. , згідно з яким були застраховані майнові інтереси її чоловіка, пов»язані з його життям, здоров»ям та працездатністю, мотивуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1.помер її чоловік ОСОБА_2, внаслідок ураження електричним струмом, що згідно з Договором,  є страховим випадком і зумовлює виплату страхового відшкодування. Однак Страховик і Банк, який є страховим агентом Страховика і гарантом виконання зобов»язань останнім, всупереч  умовам Договору, неправомірно відстрочили виплату страхового відшкодування, та не здійснили виплати у встановлені строки. Крім того , Страховик   у порушення вимог Закону України «Про звернення громадян» не розглянув і не надав відповіді на запит представника позивача щодо виплати страхового відшкодування.

Рішенням Ужгородського міськрайонного суду від 12.05.2009р. позов задолено, бездіяльність відповідачів визнано протиправною, зобов»язано Закрите акціонерне товариство «Страхова компанія «Інгосстрах» в особі ПАБ КБ «Приватбанк» здійснити виплату страхового відшкодування за Договором страхування від 25.02.2008р. у погашення частини кредиту за кредитним договором від 25.02.2008р. та стягнено з них судові витрати.

У поданій апеляційній скарзі Банк  просить скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити нове, яким  відмовити в задоволенні позову . Посилається на те, що судом порушено норми матеріального і процесуального права: порушено правила підсудності; не повністю встановлено обставини, що мають значення по справі; висновки суду не відповідають обставинам справи.

 В  судовому  засіданні представник апелянта Олексик В.В. подану апеляцію підтримав просить її задовольнити.

Представник позивача ОСОБА_3 апеляційну скаргу заперечив , просить її відхилити , а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Представник Страховика в судове засідання   не з»явився повторно, про час, місце розгляду справи повідомлений належним чином. Справа в порядку ч.2 ст.305 ЦПК України розглянута у його відсутності .

Заслухавши доповідь судді-доповідача, осіб , які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в апеляційній скарзі доводи, колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Закарпатської області дійшла висновку, що апеляційна  скарга підлягає  задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Відповідно до вимог ст. 213 ЦПК України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.

Рішення є таким, коли суд на основі повно і всебічно з»ясованих обставин , на які посилалися сторони як на підставу своїх вимог і  заперечень, підтверджених належними і допустимими доказами,   виконавши всі вимоги цивільного судочинства відповідно до ст. 2 ЦПК України, вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин  відповідно до ст. 8 ЦПК ,  правильно  витлумачивши  ці норми .

 Рішення суду першої інстанції зазначеним вимогам не відповідає,  підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення.

Судом першої інстанції встановлені слідуючі факти, які сторонами не оспорюються.

25 лютого 2008року між чоловіком позивачки – ОСОБА_2 і Банком укладено кредитний договір , за яким останній надав ОСОБА_2. кредит в розмірі 15 000 доларів США на споживчі цілі, а також 1821, 40 доларів США на сплату страхових платежів. На виконання  п.2.2.7. даного договору  ОСОБА_2( Страхувальник ) цього ж числа уклав з Страховиком  Договір особистого страхування . 29 липня 2008року  Страхувальник  внаслідок ураження електричним струмом помер.

Задовольняючи  позовні вимоги  ОСОБА_1, яка є дружиною померлого Страхувальника , суд першої інстанції виходив з того, що відповідачами допущено протиправну бездіяльність  відносно ОСОБА_1, як спадкоємця  Страхувальника , щодо здійснення виплати страхового відшкодування за договором страхування у погашення частини кредиту за кредитним договором.  

Однак такого висновку суд дійшов на неповно з»ясованих обставинах, що мають значення для  справи, і  з порушенням норм матеріального й процесуального права.

Відповідно до ст. 979 ЦК України за договором страхування одна сторона (страховик) зобов»язується в разі  настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі , визначеній  у договорі, грошову суму(страхову виплату), а страхувальник зобов»язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору.

Зі змісту  укладеного договору особистого страхування  від 25.02.2008р. вбачається, що даний договір укладено між Страховиком – ЗАТ «Страхова компанія «Інгосстрах»і Страхувальником – ОСОБА_2., Вигодонабувачем  за даним договором  є ПриватБанк; даний договір укладено з метою забезпечення  виконання зобов’язань за кредитним договором  між ОСОБА_2. та ПриватБанк.

Відповідно до пункту 4.2 вказаного договору,  пункту 1.1.2 Умов страхування, який є невід»ємною частиною даного договору , у разі настання страхового випадку , Страховик   зобов»язаний вжити заходів щодо оформлення всіх необхідних документів для своєчасного здійснення  страхової виплати і здійснити страхове відшкодування  Страхувальнику або Вигодонабувачеві . Тобто, виходячи з наведених обставин, право на страхове відшкодування в даному випадку  належить Банку, як Вигодонабувачеві, а не позивачці ОСОБА_1    

Звертаючись в суд з позовом, позивачка обґрунтовувала свої вимоги та  порушення своїх прав тим, що вона є спадкоємцем померлого ОСОБА_2 і  бездіяльністю відповідачів порушено її майнові інтереси,  так як позбавлено її можливості погасити частину залишку кредитних коштів за рахунок страхового відшкодування  . Однак,  позивачкою відповідно до ст. ст. 10,60 ЦПК України не подано доказів і не доведено, що вона є спадкоємцем померлого ОСОБА_2, а також що  позивачка , після смерті її чоловіка,  який був стороною в кредитному договорі, є особою до якої перейшли права і обов»язки за  кредитним договором і в неї наявні правові підстави для погашення залишку кредитних коштів  за рахунок страхового відшкодування. Тобто, позивачкою в судовому засіданні не подано доказів і не доведено, що відповідачі щодо неї вчинили неправомірну бездіяльність , порушили її законні права та інтереси і зобов»язані у спосіб, який вказаний позивачкою в позовній заяві , здійснити певні дії.

Крім того ,  рішенням суду від 12 травня 2010року зобов»язано Закрите акціонерне товариство «Страхова компанія «Інгосстрах» в особі Публічного акціонерного товариства комерційний банк «Приватбанк здійснити виплату страхового відшкодування за довором особистого страхування  від 25.02.2008р. у погашення частини кредиту  за кредитним договором, тобто покладено зобов»язання на неіснуючу особу, оскільки Закрите акціонерне товариство «Страхова компанія «Інгосстрах»  та Публічне акціонерне товариство комерційний банк «Приватбанк» є дві окремі самостійні юридичні особи з окремою цивільною правоздатністю та дієздатністю.

 Згідно з положеннями ст.ст. 10,60,212 ЦПК  України, суд ухвалює рішення на підставі доводів сторін та наданих ними доказів щодо обставин справи , досліджених в судовому засіданні.

За наведених обставин, з врахуванням фактичних обставин справи, позовні вимоги позивача є безпідставними та  необґрунтованими і не  підлягають до задоволення.

Виходячи з вищезазначеного та керуючись вимогами ст. ст. 979, 985   ЦК України , ст. ст.  10, 11, 60, 212, 307ч.1п.2,  309 ч.1п3-4, 313, 314ч.2, 316,  317, 319 ЦПК України -,

                                                                 р  і  ш  и  л  а :

 апеляційну скаргу ПАТ КБ «Приватбанк»  – задовольнити .

 Рішення Ужгородського міськрайонного  суду від 12 травня 2010 року скасувати, ухваливши нове рішення.

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства  комерційний банк «Приватбанк» в особі Закарпатського регіонального управління, Закритого акціонерного товариства «Страхова компанія «Інгосстрах»  про визнання бездіяльності протиправною щодо вирішення питання виплати страхового відшкодування відмовити.

Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення та може бути оскаржено у касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання ним законної сили .

 

                                    Головуючий  :                  

                       Судді :

                                           

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація