Справа 2-а-926 2009 р.
ПОСТАНОВА
Іменем України копія
17 грудня 2009 року Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд
Київської області, що діє як адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Реви О.І.
при секретарі Хоменко Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Переяслав-Хмельницький справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Переяславі-Хмельницькому Київської області про визнання дій неправомірними та стягнення недоплачених сум пенсії ,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови провести перерахунок його пенсії відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії з розрахунку 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком з моменту подачі заяви про перерахунок пенсії та стягнути з відповідача недоплачені суми пенсії за період з квітня 2007 по грудень 2009 року включно в розмірі 108399 грн. 40 коп.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що відповідач мав виплачувати йому, як інваліду 2 групи внаслідок захворювання, пов’язаного з участю в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» державну пенсію в розмірі не менше 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з мінімальної пенсії за віком у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
В порушення зазначених норм закону відповідач виплачував йому пенсію у значно меншому розмірі.
В судовому засіданні позивач позов підтримав повністю.
Відповідач позов не визнав, направивши до суду письмове заперечення щодо суті позовних вимог, посилаючись на те, що нарахування і виплата пенсії позивачеві проводилася виходячи з розрахункової величини 19,91 грн., встановленої постановою Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2002 р., яка пізніше збільшувалася у відповідності з постановами Кабінету Міністрів України. Просить справу розглянути у відсутності його представника.
З пояснень позивача, письмових заперечень відповідача та досліджених матеріалів справи судом встановлено, що позивач є інвалідом 2 групи внаслідок захворювання, пов’язаного з участю в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 02.04.2007 року довічно. Йому призначена пенсія по інвалідності відповідно до закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , яка складається з основного розміру, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю, та підвищень, передбачених Законом України «Про поліпшення матеріального становища інвалідів війни».
Розрахунок пенсії відповідач проводив виходячи з розміру 19,91 грн., установленого чинною на той час постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 р. № 1, який пізніше збільшувався на підставі внесених до постанови змін.
Судом встановлено, що має місце спір фізичної особи (пенсіонера) із суб’єктом владних повноважень (Управлінням Пенсійного фонду України) про оскарження його рішень щодо розміру нарахованої і виплаченої пенсії.
Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами суд дійшов до висновку, що дані правовідносини слід регулювати ст.ст. 49,50,54,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Законами України «Про Державний бюджет України на …. (відповідний рік)», якими встановлюється розмір прожиткового мінімуму.
Відповідно до ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю інвалідам 2 групи відповідно до ст. 50 вказаного Закону призначається у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
Згідно зі ст. 54 цього Закону розмір державної пенсії для інвалідів 2 групи, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ст. 28 Закону України № 1058-1У від 09.07.2003 р., яка застосовується з червня 2004 року, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Суд вважає, що при обчисленні основної і додаткової пенсії застосуванню підлягаю саме мінімальний розмір пенсії визначений цим законом, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком.
У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, відповідно до ч.3 ст. 67 Закону 796-ХП, (в редакції, яка набула чинності 31.10.2006 р.), підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Відповідно до законів України від 20.12.2005 № 3235-IV, від 19.12.2006 р. № 489-V, від 15.03.2007 р. № 749-V , від 28.12.2007р. № 107-VI мінімальний розмір пенсії в жовтні-грудні 2006 р. становив 366 грн., з січня по березень 2007 р. - 380 грн., з квітня по вересень 2007 р. - 406 грн., з жовтня по грудень 2007 р. - 411 грн. з січня по березень 2008 р. - 470 грн., з квітня по червень 2008 р. - 481 грн., з липня по вересень - 482 грн., з жовтня 2008 р. по грудень 2008 р. - 498 грн.
В прикінцевих положеннях до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 05.10.2006 р., який набув чинності 31.10.2006 р., Кабінет Міністрів України зобов’язано у тримісячний термін з дня опублікування цього Закону, забезпечити проведення перерахунку раніше призначених пенсій відповідно до цього Закону.
Суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що відповідач в порушення вимог закону 796-ХП від 28.02.1991р. проводив перерахунок пенсії позивача виходячи не з розміру мінімальної пенсії за віком, а з розрахункової величини, яка встановлювалася постановами Кабінету Міністрів України. Після звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, відповідач листом від 23.09.2009 р. № 31/А-01 відмовив йому, пославшись на відсутність правових підстав.
В результаті зазначених дій відповідача позивачеві не доплачено пенсію за період з травня 2007 року по грудень 2008 р., чим порушено його право на достатній рівень пенсійного забезпечення.
Позовні вимоги в частині зобов’язання відповідача виплатити позивачеві недоплачені суми пенсії з розрахунку 8 мінімальних пенсій за віком державної пенсії та 75% від мінімальної пенсії за віком додаткової пенсії також підлягають задоволенню.
При постановленні рішення у справі суд, відповідно до ст. 94 КАС України та п. 34 ст. 4 Декрету КМУ «Про державне мито» звільняє відповідача від судових витрат і покладає їх на рахунок держави.
На підставі ст.ст. 49,50,54,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», керуючись ч.2 ст. 11, ст.ст. 159,160,162,163 КАС України, суд, —
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Переяславі-Хмельницькому Київської області про визнання дій неправомірними та стягнення недоплачених сум пенсії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Переяславі-Хмельницькому Київської області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у м. Переяславі-Хмельницькому Київської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 за період з 02.04.2007 р. державної пенсії виходячи з розміру 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Київської області через суд першої інстанції з одночасним надісланням апелянтом копії скарги до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови подається до суду першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення ; апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів після подання вказаної заяви.
Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня проголошення , якщо заяву про її апеляційне оскарження не було подано.
В разі подання заяви про апеляційне оскарження постанови , але неподання апеляційної скарги в двадцятиденний строк з часу подання заяви вона набирає законної сили після закінчення цього строку.
В разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий (підпис)
Постанова не набрала законної сили.