Судове рішення #11824912

Справа №22ц-5448                                              оскаржуване рішення ухвалено

                                                                    під головуванням Шидловського О.В.

Категорія: 57                                                                                                        

                                                                                         Доповідач: Нагорняк В.А.

У Х В А Л А

І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И

18 жовтня 2010 року колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Вінницької області у складі:

головуючого: Нагорняка В.А.

суддів :  Мартьянової Л.І., Пащенко Л.В.

при секретарі: Пєтуховій Н.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань апеляційного суду Вінницької області цивільну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Староміському районі м. Вінниці на рішення Староміського районного суду м. Вінниці від 06 вересня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Староміському районі м. Вінниці про перерахунок пенсії, -

В С Т А Н О В И Л А :

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Староміському районі м. Вінниці про перерахунок пенсії, посилаючись на те, що він є інвалідом ІІІ групи (віднесеним до І-ї категорії) і отримує пенсію відповідно до ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яким визначено, що обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання проводиться на загальних підставах відповідно до ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Разом з тим, ч. 4 ст. 54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" чітко визначено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчим 6-ти мінімальних пенсій за віком для інвалідів ІІІ групи.

Крім того, Законом передбачено і додаткова пенсія, яку позивачу також не виплачують у визначених нормами розмірах. Так, відповідно до ст. 50 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено додаткова пенсія за шкоду , заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до категорії І, інвалідам ІІІ групи у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.

В ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: з 01 квітня – 706 грн., з 01 липня – 709 грн., з 01 жовтня – 723 грн., з 01 грудня – 734 грн. Згідно з ст. 67 ч. 3 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" перерахунок пенсії повинен проводитися з кожним підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність і при цьому слід керуватися законами, а не постановами КМУ, застосування яких при обчисленні пенсії є порушенням засад пріоритету законів над підзаконними актами.

Просив визнати протиправною відмову відповідача у перерахунку пенсії позивача у відповідності з вимогами ст.ст. 54, 50 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зобов'язати відповідача провести перерахунок його основної державної і додаткової пенсії відповідно до ст.ст. 54, 50 ЗУ" Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру не нижче шести мінімальних пенсій за віком, розмір якої становить розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 01.05.2009р. Зобов'язати відповідача виплатити йому різницю між нарахованою та виплаченою раніше сумою пенсії з 01.05.2009 року.

Рішенням Староміського районного суду м. Вінниці від 06 вересня 2010 року позов задоволено.

Визнано протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в Староміському районі м. Вінниці щодо перерахунку ОСОБА_2 пенсії відповідно до ст.ст. 50, 54 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Староміському районі м. Вінниці провести перерахунок основної державної і додаткової пенсії ОСОБА_2 по інвалідності відповідно до ст.ст. 50, 54 ЗУ" Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру не нижче шести мінімальних пенсій за віком, розмір якої становить розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 01.05.2009 року.

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Староміському районі м. Вінниці виплатити ОСОБА_2 різницю між нарахованою та виплаченою раніше сумою пенсії, починаючи з 01.05.2009 року.

Стягнуто з управління Пенсійного фонду України в Староміському районі м. Вінниці на користь ОСОБА_2 понесені судові витрати по оплаті за ІТЗ розгляду справи в сумі 37, 00 грн., а на користь держави судовий збір в сумі 8, 50 грн.

          В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Староміському районі м. Вінниці просить скасувати зазначене рішення, як таке, що суперечить вимогам закону та постановити нове, яким відмовити у задоволенні позову.  

          Перевіривши матеріали справи, законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

          Відповідно до ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням вимог матеріального і процесуального права.

          Рішення суду першої інстанції відповідає зазначеним вимогам.

Судом встановлено, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії, інвалідом ІІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України.

Згідно з ст. 54 ч. 3, 4 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, що до яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по ІІІ-й групі інвалідності 6 мінімальних пенсій за віком.

         Відповідно до ст. 50 цього ж Закону особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам III групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

         Наявність такого права позивача є визначальним для вирішення даного спору, крім того, це право гарантується Конституцією України (ч. 2 ст. 46).

Відповідно до ст. 71 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" дія положень цього закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього закону.

          Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією  та законами України.

          Отже, за конституційними нормами та виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, застосуванню підлягають норми ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не Постанова Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.2008 року, на яку посилається відповідач при визначенні нормативного акта, яким потрібно керуватися при вирішенні питань щодо розміру пенсій даної категорії громадян.

          Згідно ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4, розмір щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

          За змістом ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

          Вихідним критерієм обрахунку додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком. Новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму, який встановлюється Законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

          Таким чином, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що дії управління пенсійного фонду України в Староміському районі м. Вінниці щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати основної державної та додаткової пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є неправомірними.

За таких обставин, рішення суду є законним та обґрунтованим і підстав для його скасування немає.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновок суду і до задоволення не підлягають.

Керуючись ст. ст.   304 , 307, 308, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів,

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу управління пенсійного фонду України в Староміському районі м. Вінниці відхилити.

Рішення Староміського районного суду м. Вінниці від 06 вересня 2010 року залишити без змін.

          Увала набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає.

          Головуючий:                            Судді:

З оригіналом вірно:

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація