Судове рішення #11824928

АПЕЛЯЦІЙНИЙ  СУД  ВІННИЦЬКОЇ  ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И

18 жовтня 2010 року                                                             м. Вінниця

         Колегія суддів судової палати з цивільних справ Апеляційного суду Вінницької області у складі:

        головуючого: Нагорняка В.А.

        суддів: Пащенко Л.В., Мартьянової Л.І,

        при секретарі: Пєтуховій Н.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Замостянському районі м. Вінниці на рішення Замостянського районного суду м. Вінниці  від 27 серпня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Замостянському районі м. Вінниці про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії щодо нарахування і виплати недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни, -

в с т а н о в и л а :

 ОСОБА_1 звернулася в суд з даним позовом, в якому зазначила, що  вона відноситься до категорії "діти війни" та відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 01 січня 2006 року має право на щомісячну соціальну допомогу в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

Щомісячна доплата в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком в 2006-2007 роках їй не виплачувалась, а в 2008 та 2010 роках виплачувалась не в повному обсязі.

При звернені до відповідача про нарахування та виплату щомісячної соціальної допомоги позивачці було відмовлено. Вважає відмову незаконною та такою що порушує її права визначені та гарантовані ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а тому звернулась за захистом своїх прав до суду та просила визнати дії відповідача незаконними, зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Замостянському районі м. Вінниці нарахувати та здійснити виплату їй 30% надбавки до пенсії як дитині війни за період з 01.01.2006 року та нарахувати і виплачувати 30% надбавку до пенсії у повному розмірі в подальшому.

Рішенням Замостянського районного суду м. Вінниці  від 27 серпня 2010 року позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано незаконними дії управління Пенсійного фонду України в Замостянському районі м. Вінниці  в частині обмежень у здійсненні ОСОБА_1 виплат та перерахунку пенсії, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року.

Зобов’язано управління Пенсійного фонду України в Замостянському районі м. Вінниці нарахувати ти виплатити ОСОБА_1 30% надбавку до пенсії, як дитині війни відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 17 серпня 2010 року з урахуванням проведених виплат.

Стягнуто з управління Пенсійного фонду України в Замостянському районі м. Вінниці  на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 45 грн. 50 коп.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Замостянському районі м. Вінниці просить рішення суду скасувати як незаконне, необґрунтоване, ухвалене з порушенням норм процесуального та матеріального права і ухвалити нове рішення яким у позові відмовити.

         Перевіривши матеріали справи, законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

          Судом встановлено, що позивачка отримує пенсію за віком та належить до категорії громадян, яким визначено статус дитини війни.    

Положення ст. 6 Закону від 18 листопада 2004 р. (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.  

Однак, згідно з пунктом 12 ст. 71 Закону України від 19 грудня 2006 р. «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дію ст. 6 Закону від 18 листопада 2004 р. зупинено на 2007 р. із урахуванням ст. 111 названого вище Закону.  

Проте, рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 р. № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення пункту 12 ст. 71 Закону України від 19 грудня 2006 р. «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким зупинено на 2007 р. дію ст. 6 Закону від 18 листопада 2004 р. із урахуванням ст. 111 цього ж Закону.  

Підпунктом 2 пунктом 41 розділу ІІ Закону України від 28 грудня 2007 р. «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» норми ст. 6 Закону від 18 листопада 2004 р. щодо розмірів підвищення пенсії дітям війни викладено в новій редакції.  

Тоді як, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 р. № 10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) зміни, внесені підпунктом 2 пунктом 41 розділу ІІ Закону України від 28 грудня 2007 р. «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо розмірів підвищення пенсії дітям війни визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).  

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

          Таким чином, право на здійснення перерахунку підвищення до пенсії у розмірах, визначених ст. 6 Закону від 18 листопада 2004р., мають "діти війни" з  9 липня до 31 грудня 2007р. та з 22 травня 2008р. по 31 грудня 2008 р.    

           Статтею 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

          Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України "Про соціальний захист дітей війни" залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.

          Аналогічне положення викладене в ст. 70 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік».

          Отже, нарахування та виплата у 2009-2010 роках "дітям війни" підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України "Про соціальний захист дітей війни" від 18.11.2004 року.            

            Положення статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою зазначеної статті мінімального розміру пенсії за віком.  

          Вирішуючи спір і задовольняючи позов частково, суд правомірно виходив з того, що управління Пенсійного фонду України в Замостянському районі м. Вінниці  як орган, якому делеговано повноваження щодо призначення і виплати пенсій та доплат до них, повинно було діяти у відповідності з вимогами статті 6 Закону № 2195-IV і здійснити позивачці відповідні нарахування, проте таких  нарахувань не проводило, чим і допустило протиправну бездіяльність.

          Доводи відповідача щодо правомірності своїх дій з посиланням на відсутність бюджетних коштів  для повної реалізації програми з доплат дітям війни обґрунтовано не взяті судом до уваги, оскільки питання фінансування цих видатків не виступає предметом даного спору.

         Разом з тим, судом першої інстанції не враховано, що відповідно до п. 34 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про Державне мито» органи Пенсійного фонду звільнені від сплати державного мита (судового збору) та в порушення           ч. 2 ст . 88 ЦПК України суд стягнув з відповідача на користь ОСОБА_1 8 грн. 50 коп. судового збору.

         За таких обставин, апеляційна скарга управління Пенсійного фонду України в Замостянському районі м. Вінниці підлягає до часткового задоволення, а відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 309 ЦПК України рішення Замостянського районного суду м. Вінниці  від 27 серпня 2010 року – зміні.

         Керуючись ст.ст. 304-1, 307, 309, 314, 316, 319 ЦПК України, -

в и р і ш и л а:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в  Замостянському районі м. Вінниці задовольнити частково.

Рішення Замостянського районного суду м. Вінниці  від 27 серпня 2010 року змінити.

Виключити в абзаці четвертому резолютивної частини рішення суду вказівку про стягнення з управління Пенсійного фонду України в  Замостянському районі м. Вінниці на користь ОСОБА_1 8 грн. 50 коп., сплаченого нею при зверненні в суд судового збору, замінивши вказівкою такого змісту "судовий збір в розмірі 8 грн. 50 коп. відшкодувати за рахунок державного бюджету".

В решті рішення суду залишити без змін.

Ухвала є остаточною і касаційному оскарженню не підлягає.

Судді :

З оригіналом вірно:

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація