АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 листопада 2010 року м. Вінниця
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Вінницької області в складі:
головуючого : судді Медяного В.М.,
суддів: Матківської М.В., Сопруна В.В.
при секретарі: Сніжко О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань апеляційного суду Вінницької області справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Староміському районі м. Вінниці про перерахунок та виплату пенсії,
за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Староміському районі м. Вінниці на рішення Староміського районного суду м. Вінниці від 02 вересня 2010 року , -
в с т а н о в и л а :
16.08.2010 року ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Староміському районі м. Вінниці про перерахунок її пенсії з урахуванням середньої заробітної плати, взятої за 2007 рік. Посилається на те, що відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" вона як працюючий пенсіонер набула достатнього для перерахунку пенсії страхового стажу. 11.05.2010 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, після чого останнім було перераховано їй пенсію відповідно до показника середньої заробітної плати за 2007 рік. На її звернення про обрахунок пенсії з урахуванням такого показника за 2009 рік відповідач відмовив їй з посиланням на те, що при перерахунку пенсії УПФ керується спільним листом Міністерства праці та соціальної політики і Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року, згідно якого встановлено для працюючих пенсіонерів у відносинах щодо перерахунку пенсії показник середньомісячної зарплати одного штатного працівника по Україні за 2007 рік, а не рік, що передує року звернення з заявою про перерахунок. У зв’язку з цим розмір пенсії позивачки є значно меншим за той, який мав би бути. Тому, просила зобов’язати відповідача здійснити перерахунок попереднього перерахунку її пенсії, здійснений від 11.05.2010р. відповідно до норми ст..ст. 40,42 ч.4 Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. та п.11 Постанови КМУ « Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28.05.2008р. №530 з урахуванням і застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу загалом в Україні, з якої сплачено внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за 2009 календарний рік, що передує року перерахунку пенсії в розмірі 1650.43 грн. та виплатити різницю між перерахованою та виплаченою пенсією.
Рішенням Староміського районного суду м.Вінниці від 02.09.2010 року позов ОСОБА_1 задоволено. Зобов’язано Управління Пенсійного фонду України в Староміському районі м. Вінниці здійснити перерахунок попереднього перерахунку пенсії ОСОБА_1, здійснений від 11.05.2010 р. відповідно до норми ст.ст. 40,42 ч.4 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. та п.11 постанови КМУ « Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28.05.2008р. №530 з урахуванням і застосуванням показника середньої заробітної плати ( доходу) в середньому на одну особу загалом в Україні, з якої сплачено внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за 2009 календарний рік, що передує року перерахунку пенсії в розмірі 1650.43 грн. та виплатити ОСОБА_1 різницю між перерахованою та виплаченою пенсією.
В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Староміському районі м. Вінниці просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове, яким в задоволенні позову відмовити, посилаючись на неповне з’ясування обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу необхідно відхилити, а рішення суду залишити без змін з наступних підстав.
Відповідно до ст. 213 ЦПК України, рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті і справедливе рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Згідно зі ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про задоволення позову, з висновками якого погоджується і колегія суддів, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 та є пенсіонеркою за віком з 06.04.2008 р. На даний час продовжує працювати.
Згідно приписів ст. 22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" позивач як працюючий пенсіонер набув достатнього для перерахунку пенсії страхового стажу.
Зокрема, відповідно до ч. 4 ст. 42 цього Закону (у редакції Закону після визнання рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.2008 року неконституційними змін від 28.12.2007 року) у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше, як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначенні в ч. 1 ст. 40 Закону.
Згідно п.п.3 п.11 Постанови КМ України №530 від 28.05.2008 року "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв в роботі.
Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону. Роком, що передує року перерахунку пенсії позивачеві, є 2009 рік.
За таких обставин врахування Управління Пенсійного фонду України в Староміському районі м. Вінниці показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідає Закону, враховується для обчислення пенсії за календарний 2007 рік при перерахунку пенсії позивачу є протиправним, оскільки при цьому перерахунку повинен враховуватись показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України враховується для обчислення пенсії за календарний 2009 рік, беручи до уваги, що розмір середньої заробітної плати по Україні за 2009р. становить 1650,43 грн.
Роз'яснення, які містяться в листі Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року №20/0/ 18-09/039, №4096/02-01 не можуть бути взяті судом до уваги, оскільки він не є нормативно-правовим актом та не зареєстрований відповідно до Указу Президента України від 3 жовтня 1992 року «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» та Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 року N 731.
Відповідно до ст.22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Таким чином, постановляючи рішення суд першої інстанції вірно дійшов висновку що вимоги позивачки є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення, повно і всебічно з’ясовані всі обставини справи, доказам дана належна правова оцінка, а постановлене рішення відповідає вимогам матеріального і процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. ст. 15, 303, 304-1, 307, 308, 315, 317, 319, 324 ЦПК України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Староміському районі м. Вінниці відхилити.
Рішення Староміського районного суду м. Вінниці від 02 вересня 2010 року залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за результати розгляду справ даної категорії є остаточною і касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий: В.М.Медяний
Судді: М.В.Матківська
В.В.Сопрун