КОПІЯ
УКРАЇНА
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
_____________________________________________________________________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
У Х В А Л А
15 вересня 2010 року м. Хмельницький
Колегія суддів
судової палати у цивільних справах
Апеляційного суду Хмельницької області
у складі:
Самчука П.П. (головуючий)
Пастощука М.М., Варвус Ю.Д.
при секретарі Пещанюк Л.Ю.
розглянула у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою ОСОБА_4 на рішення Славутського міськрайонного суду від 17 травня 2010 року цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до акціонерного комерційного інноваційного банку «УкрСиббанк» про захист прав споживача: визнання частково недійсним договору про надання споживчого кредиту та зобов’язання до внесення змін в кредитний договір і перерахунок суми кредиту.
Заслухавши доповідь судді, ознайомившись з доводами апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів
в с т а н о в и л а :
В апеляційній скарзі ОСОБА_4 просить скасувати рішення Славутського міськрайонного суду від 17 травня 2010 року та постановити нове рішення про задоволенні позову.
Вказаним рішенням суду відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_4 до АКІБ «УкрСиббанк» про захист прав споживача: визнання недійсним п.п. 1.1 договору від 14.05.2007 року про надання споживчого кредиту № 11153495000 на суму 80000 доларів США та зобов’язання внести зміни до п.п. 1.1. договору від 14.05.2007 р. про надання споживчого кредиту № 11153495000 і встановлення суми кредиту в національній валюті по курсу на момент укладення договору, проведення перерахунку сплачений сум та зобов’язання надалі приймати платежі за кредитним договором від 14.05.2007 р. про надання споживчого кредиту в національній валюті за курсом на момент укладення договору.
В обґрунтування незаконності рішення суду зазначається про помилковість висновку суду, що позивач не довів наявність підстав для визнання договору частково недійсним. Суд не взяв до уваги, що не лише банк, але й ОСОБА_4 не має індивідуальної ліцензії на операції з валютними цінностями, що позбавляє сторони можливості укладення кредитного договору в іноземній валюті. Не враховані вимоги п.п. 2.2. Постанови Правління НБУ «Про затвердження Положення про валютний контроль» від 8.02.2000 р. №49, ст.ст. 533, 651 ЦК України.
В засідання апеляційного суду сторони не з’явилися, про день, час і місце слухання справи повідомленні у встановленому законом порядку.
Колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.
Судом встановлено, що 14 травня 2007 року між АКІБ «УкрСиббанк» та ОСОБА_4 був укладений договір про надання споживчого кредиту № 11153495000.
Згідно п. 1.1. вказаного договору банк надав позивачу кредитні кошти в іноземній валюті в сумі 80000 доларів США. В свою чергу ОСОБА_4 зобов’язався належним чином використовувати і повернути банку кредитні кошти та сплатити плату за кредит у порядку та на умовах, зазначених у даному договорі.
Вказані обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи та дослідженими судом доказами.
Давши належну оцінку зібраним по справі доказам суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що при укладенні договору про надання позивачу кредитних коштів в іноземній валюті АКІБ «УкрСиббанк» діяв відповідно до Законів України «Про банки і банківську діяльність», «Про Національний банк України», Декрету Кабінету міністрів України «Про систему валютного регулювання та валютного контролю» та на підставі виданих НБУ ліцензій.
Оскільки відсутні підстави для визнання частково недійсним п.п. 1.1 договору від 14.05.2007 р., суд обґрунтовано відмовив у задоволенні позову ОСОБА_4
Норми матеріального права застосовані судом правильно, порушень процесуального закону, які б були підставою для скасування рішення, судом не допущено. Тому наявні підстави для відхилення апеляційної скарги відповідно до ст. 308 ЦПК України.
Доводи апеляційної скарги на законність рішення суду не впливають і його висновки не спростовують.
Відповідно до ч. 1 ст. 533 ЦК України грошове зобов'язання має бути виконане у гривнях.
Частиною 3 цієї статті передбачено, що використання іноземної валюти, а також платіжних документів в іноземній валюті при здійсненні розрахунків на території України за зобов'язаннями допускається у випадках, порядку та на умовах, встановлених законом.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 47 Закону України "Про банки і банківську діяльність" від 07.12.2000, № 2121-III банк, крім перелічених у частині першій цієї статті операцій, має право здійснювати операції з валютними цінностями.
Національний банк України у сфері валютного регулювання: видає ліцензії на здійснення валютних операцій та приймає рішення про їх скасування (ч. 1 п. 7 ст. 11 Декрету Кабінету міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" від 19.02.1993, № 15-93).
Письмовий дозвіл на здійснення операцій з валютними цінностями є генеральною ліцензією на здійснення валютних операцій згідно з Декретом Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" від 19.02.93 за N 15-93 та може видаватися за умови дотримання банком відповідних спеціальних вимог щодо одного чи кількох напрямів діяльності.
(п. 5.3. «Положення про порядок видачі банкам банківських ліцензій, письмових дозволів та ліцензій на виконання окремих операцій» затвердженого постановою Правління Національного банку України від 17 липня 2001 р. № 275)
28 жовтня 1991 року Національним банком України АКІБ «УкрСиббанк» була видана банківська ліцензія № 75 на право здійснювати банківські операції визначені ч. 1 та п.п. 5-11 ч. 2 ст. 47 Закону України «Про банки і банківську діяльність» ( а.с. 45) та дозволи № 75-2, № 75-3 на право здійснення операцій визначених п.п. 1-4 ч. 2 та ч. 4 ст. 47 Закону України «Про банки і банківську діяльність / в тому числі й операцій з валютними цінностями/ (а.с.28, 44)
19 листопада 2002 року НБУ видав відповідачу додаток до дозволу № 75-2 з переліком операцій, які має право здійснювати акціонерний комерційний інноваційний банк «УкрСиббанк».
Враховуючи, що банку був виданий дозвіл на здійснення операцій з валютними цінностями, АКІБ «УкрСиббанк» правомірно надав кредит ОСОБА_4 в іноземній валюті.
Доводи апеляційної скарги про відсутність індивідуальної ліцензії на укладення кредитного договору в іноземній валюті як в банку так і в позивача на законність рішення суду не впливають.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 5 Декрету Кабінету міністрів України, від 19.02.1993, № 15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю» Національний банк України видає індивідуальні та генеральні ліцензії на здійснення валютних операцій, які підпадають під режим ліцензування згідно з цим Декретом.
Генеральні ліцензії видаються комерційним банкам та іншим фінансовим установам України, національному оператору поштового зв'язку на здійснення валютних операцій, що не потребують індивідуальної ліцензії, на весь період дії режиму валютного регулювання.
Частиною 4 Декрету передбачено, що індивідуальні ліцензії видаються резидентам і нерезидентам на здійснення разової валютної операції на період, необхідний для здійснення такої операції.
Оскільки відповідно до виданих Національним банком України ліцензій АКІБ «УкрСиббанк» має право здійснювати діяльність з надання кредитів в іноземній валюті на постійній основі, суд прийшов до правильного висновку, що отримання індивідуальних ліцензій, які видаються резидентам і нерезидентам, на здійснення разової валютної операції, не потрібне.
Крім того, згідно п. «в» ч. 4 ст. Декрету від 19.02.1993 р., № 15-93 Індивідуальної ліцензії потребують операції з надання і одержання резидентами кредитів в іноземній валюті, якщо терміни і суми таких кредитів перевищують встановлені законодавством межі.
Також ґрунтуються на законі висновки суду про те, що позивач ОСОБА_4 не навів жодних підстав передбачених ч. 1 ст. 215, ч.ч. 1-3, 6 ст. 203 ЦК України для визнання частково недійсним договору про надання споживчого кредиту № 11153495000.
Інші підстави для скасування рішення суду в межах доводів апеляційної скарги відсутні.
Керуючись ст. ст. 307, 308, 313, 315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 відхилити.
Рішення Славутського міськрайонного суду від 17 травня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий: /підпис/ Судді: /підписи/
З оригіналом згідно: суддя апеляційного суду П.П. Самчук
====================================================================
Головуючий у І інстанції – Зеленська В.І. Справа № 22ц-3476
Доповідач - Пастощук М.М. Категорія № 27