Справа № 2-9385
2010р.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2010 року Бердянський міськрайонний суд
Запорізької області
у складі головуючого-судді: Пахоменка О.Г.,
при секретарі: Димовій Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Бердянськ цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади м. Бердянськ в особі Бердянської міської ради Запорізької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – інспекція архітектурно-будівельного контролю в Запорізькій області, про визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з вищезазначеним позовом, в якому зазначила, що на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого Бердянською державною нотаріальною конторою від 11.08.2010р., за нею зареєстровано право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 який знаходиться на земельній ділянці за цією ж адресою, площею 418,0 кв.м., яка перейшла до неї у власність на тій же підставі.
На вказаній земельній ділянці вона самовільно побудувала господарчу будівлю літ. „Л”, вартістю 83141 грн. Оскільки будівництво здійснено без належно затвердженого проекту та належних дозволів, воно є самочинним.
Посилаючись на ст. 376 ЦК України, позивачка просила на вищезазначене нерухоме майно визнати за нею право власності, оскільки ця самовільно збудована споруда відповідає будівельним нормам та не порушує права інших осіб.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Представник відповідача - Бердянської міської ради Запорізької області до суду не з'явився, направив заяву, в якій не заперечував проти задоволення позову та просив розглянути справу у його відсутність (а.с. 19).
Представник третьої особи - інспекції архітектурно-будівельного контролю в Запорізькій області в судове засідання не з’явився, заяв про відкладення розгляду справи, або про розгляд справи у його відсутність не надіслав, про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить розписка у поштовому повідомлені (а.с. 21) .
Аналізуючи надані в справі докази, суд дійшов наступного висновку.
На підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, житловий будинок АДРЕСА_1 належить позивачу по справі ОСОБА_1 (а.с. 4, 5). Дане домоволодіння розташоване на земельній ділянці площею 418,0 кв.м., яка перейшла позивачці у власність на підставі зазначеного свідоцтва про право на спадщину за законом та нотаріальним надписом на державному акті про право власності на землю від 20.10.2009р. про перехід права власності на цю земельну ділянку (а.с. 6, 7).
Згідно технічного паспорту на житловий будинок станом на 25.06.2010 року, на території домоволодіння самовільно збудовано господарську будівлю під літ. „Л” (а.с. 11-13).
Як вбачається з висновку про технічний стан будівельних конструкцій самочинних споруд, виготовленого Комунальним підприємством „Архітектурно-планувальне бюро” Бердянської міської ради № 097/08/10 від 30.08.2010р., самочинно збудована господарська будівля під літ. „Л” по АДРЕСА_1, знаходиться в задовільному технічному стані, деформаційних порушень у несучих конструкціях будівлі не виявлено, споруда безпечна для експлуатації (а.с. 8-9).
Згідно експертного висновку протипожежного стану об'єкту № 1865 від 23.09.2010р., порушень вимог діючих протипожежних норм та правил при будівництві господарчої будівлі „Л” не виявлено (а.с.14).
На підставі листа Бердянської СЕС від 15.09.2010р. № 02.11-4946 самочинно збудована господарча будівля „Л” не підлягає державній санітарно-епідеміологічній експертизі та не потребує отримання відповідного висновку (а.с.15).
У відповідності до норм чинного законодавства будь-які цивільні права та інтереси охороняються законом і можуть заслуговувати на судовий захист. Визнання за позивачем права власності на зазначений об’єкт нерухосмості відповідає нормам п.1 ч.2 ст.16 ЦК України, що визначає способи захисту цивільних прав та інтересів особи. Одним із таких способів є визнання наявності прав.
Згідно ч.1 ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Частиною 1 ст. 331 ЦК України передбачено, що право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частиною 2 ст. 331 ЦК України передбачено, що право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).
Частиною 5 ст. 376 ЦК України встановлено, що на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
Судом встановлено, що самочинно збудований позивачем об'єкт нерухомого майна не порушує прав інших осіб, будівництво об'єкта нерухомості здійснено в межах своєї території, яка знаходиться в законному володінні позивача.
Обраний позивачем спосіб захисту цивільного права відповідає ч.2 ст. 16 ЦК України. За таких обставин позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 16, 328, 376 ЦК України, ст. 95 ЗК України, ст. ст. 11, 15, 60, 212 – 215 ЦПК України, суд –
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на господарчу будівлю літ. „Л”, яка розташована на земельній ділянці, площею 418,0 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано в апеляційний суд Запорізької області через Бердянський міськрайонний суд в порядку, передбаченому ст.ст. 292-296 ЦПК України, протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Сторони можуть отримати повне рішення суду з 01.11.2010р. з 15-00 годин.
Суддя: О.Г. Пахоменко