Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #1186393460

Справа №339/287/24

69

2/339/137/24








Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 серпня 2024 року м. Болехів

Болехівський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого - судді Головенко О. С.

секретаря судового засідання Латик В.Є.

з участю позивача ОСОБА_1 , представника ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про стягнення аліментів,-

встановив:

ОСОБА_1 звернулася з позовною заявою та просить стягнути з відповідача на її користь аліменти на утримання малолітніх дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі по 8000 грн щомісячно до досягнення повноліття.

Позовні вимоги обгрунтовує тим, що відповідач, який визнаний батьком дітей, працює в ТзОВ «СОЛІД-Р», отримує дохід, проте не надає на утримання дітей матеріальної допомоги.

Вона займається підприємницькою діялшьністю, постійно несе витрати на харчування, одяг, ліки, тобто на речі першої необхідності та має на утримання ще такж неповнолітню дочку ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

22 липня 2024 року відповідач подав відзив, в якому просить позов задоволити частково та стягнути з нього на утримання ОСОБА_4 та ОСОБА_5 аліменти в розмірі по 1290 грн на дитину; сплачувати аліменти в розмірі по 8000 грн на кожну дитину не має змоги, оскільки немає таких доходів і відповідно не матиме коштів на прожиття.

Він офіційно працевлаштований водієм ТзОВ «Солід-Р», його заробітна плата становить близько 10000 грн. На даний час, у зв`язку з війною немає змоги заробляти значні кошти, його заробітки на даний час є невеликими. Також, він є батьком трьох неповнолітніх дітей, на утримання яких згідно рішення суду сплачує аліменти в розмірі половини заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму та на користь дружини згідно рішення суду від 25 січня 2024 року стягують аліменти в розмірі частини всіх видів заробітку.

Просить розгляд вказаної справи проводити без його участі (а.с.34-35).

Такі дії не суперечать вимогам ст.211 ЦПК України, згідно якої учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Суд, заслухавши вступне слово позивача, представника повно та всебічно з`ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, підтверджених тими доказами, які дослідженні в судовому засіданні, прийшов до наступного висновку.

Як вбачається з матеріалів справи, спір виник з приводу сімейних відносин щодо розміру витрат на утримання малолітніх дітей.

Так, згідно ст. 141 СК України, мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.

Законодавство України встановлює пріоритет інтересів дітей при вирішенні сімейних спорів (ч.8 ст.7 СК України), а також зобов`язує дотримуватись засад рівності їх прав щодо батьків (ст.142 СК України) та справедливості у врегулюванні сімейних відносин (ч.9 ст.7 СК України).

Ураховуючи положення ч. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини, частин 7, 8 ст. Сімейного кодексу України під час вирішення будь-яких питань щодо дітей, суд повинен виходити з якнайкращого забезпечення, максимально можливого урахування інтересів дитини.

Обов`язок батьків щодо утримання своїх дітей є одним з головних конституційних обов`язків (ч. 2 ст. 51 Конституції України) і закріплюється в сімейному законодавстві, зокрема статтею 180 СК України на батьків покладено обов`язок по утриманню дитини до досягнення нею повноліття.

Згідно до ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства», кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

За своєю суттю аліменти - це кошти, покликані забезпечити дитину усім необхідним для повноцінного розвитку, тому вони можуть бути стягнуті лише на користь того з батьків, хто проживає із дитиною та бере більш активну участь у її вихованні.

Відповідно до роз`яснень, що надані у п. 17 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 15.05.2006р. «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» за відсутності домовленості між батьками про сплату аліментів на дитину той із них, з ким вона проживає, вправі звернутися до суду з відповідним позовом.

Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов"язків щодо дитини.

Встановлено, що відповідача згідно рішення Блехівського міського суду від 06 березня 2024 року визнано батьком малолітніх дітей: сина ОСОБА_5 , дочки ОСОБА_4 , які народилися ІНФОРМАЦІЯ_1 та мають задовільний стан здоров"я, проживають з матір"ю ОСОБА_1 , перебуваючи на її утриманні.

Позивач займається підприємницькою діяльністю та зареєстрованя як ФОП (а.с.18).

Відповідач працевлаштований водієм ТзОВ «Солід-Р» і його середній заробіток становить 10077 грн (а.с.44) та ним надано дані про наявність на його утриманні інших дітей, непрацездатних членів родини (дружину), які мають істотне значення для визначення розміру аліментів.

Так, він має на утриманні неповнолітніх дітей ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , народжених в шлюбі з ОСОБА_9 , на утримання яких згідно судового наказу Болехівського міського суду від 03 січня 2024 року стягнуто аліменти у розмірі половини заробітку (доходу) боржника, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку.

Окрім того, згідно рішення Болехівського міського суду від 25 січня 2024 року він має на утриманні дружину ОСОБА_9 , на яку щомісячно сплачує аліменти в розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку (доходу), починаючи з 03 січня 2024 року і до досягнення ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 трьохрічного віку, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_4 .


Частина 3 ст. 181 СК України передбачає, що за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Суд за заявою одержувача визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі.

Розмір аліментів, визначений судом або домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, щорічно підлягає індексації відповідно до закону, якщо платник і одержувач аліментів не домовилися про інше. За заявою одержувача аліментів індексація може бути здійснена судом за інший період (ст.184 СК України).

Відповідно до ст. 182 СК України, при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальнtp:/search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an_809/ed_2018_02_06/pravo1/T022947.html?pravo=1#809" title="Сімейний кодекс України; нормативно-правовий акт № 2947-III від 10.01.2002">е становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.

Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

Суд не обмежується розміром заробітку (доходу) платника аліментів у разі встановлення наявності у нього витрат, що перевищують його заробіток (дохід), і щодо яких таким платником аліментів не доведено джерело походження коштів для їх оплати.

Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2024 рік», прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років з 1 січня 2024 року становить 2563 гривні.

Разом з тим, при визначенні розміру аліментів на дитину в даному спорі суд, з додержанням вимог ст.182 СК України, враховує загальний матеріальний стан відповідача, який окрім того, має на утриманні ще трьох осіб, яктх- з-обов"язаний утримувати за законом; працевлаштований водієм ТзОВ «Солід-Р», визнав можливість сплачувати аліменти в розмірі 1290 грн на кожну дитину; стан здоров"я дітей та відповідача, фактичного приділення позивачем більше сил та засобів на виховання та розвиток дітей через проживання з нею

Звертаючись до суду, позивач просить стягнути на її користь аліменти на утримання дітей в розмірі по 8000 грн на кожну дитину, мотивуючи це тим, що відповідач у справі є платоспроможним і може сплачувати визначену нею суму грошових коштів.

Однак, аналізуючи наявні у справі докази, надані сторонами на підтвердження своїх позовних вимог/заперечень, при визначенні розміру аліментів суд враховує, що відповідно до вимог закону сторони нарівні зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття і створювати для неї необхідні передумови для її розвитку і забезпечення організації її життя, а також, приймаючи до уваги обов`язок відповідача утримувати своїх малолітніх дітей на підставі описаних вище норм права, суд вважає, що заявлений позивачем розмір аліментів в сумі по 8000 грн. на дитину щомісячно, є завищеним.

На підставі наведеного, суд приходить до висновку про стягнення аліментів з відповідача у розмірі по 2500грн на кожну дитину.

Оскільки позивач звернулася до суду з вимогами 09 липня 2024 року, то з цього часу слід присудити стягнення аліментів і до досягнення дітьми повноліття.

Позивач звільнений від сплати судового збору, тому відповідач у відповідності до вимог ч.6 ст. 141 ЦПК має сплатити судовий збір в сумі 1211.20 грн. в дохід держави.

На підставі наведеного, ст.180-184 Сімейного кодексу України, керуючись ст.141, 258-259, 263-265 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В :

Позов задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_3 а:

- на користь ОСОБА_1 щомісячно аліменти в розмірі по 2500 (дві тисячі п`ятсот) грн на кожну дитину з подальшою індексацією відповідно до закону на утримання дітей: сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- судовий збір в дохід держави в сумі 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) грн 20 коп.

Стягнення аліментів розпочати з 09 липня 2024 року і проводити до досягнення дітьми повноліття.

Рішення суду про стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць в сумі 5000 (п"ять тисяч) грн. підлягає негайному виконанню.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Івано-Франківського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Найменування та ім`я сторін, їх місцезнаходження та проживання :

ОСОБА_1 - реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_1 , місце проживання АДРЕСА_1 .

ОСОБА_3 - реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_2 , місце реєстрації АДРЕСА_2 .

Дата складання повного тексту рішення 2108.2024


Суддя Головенко О.С.





































































Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація