Справа №2-2134 2007 рік
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2007 року Харківський районний суд Харківської області у складі:
головуючого - судді - Козирєвої Г.М.
при секретарі Нетецькій Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел. Покотилівка справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Височанської селищної ради про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом та за зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визнання права власності на житловий будинок,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Височанської селищної ради про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом, посилаючись на те, що житловий будинок в АДРЕСА_1, збудовано ОСОБА_3 згідно договору про безстрокове користування земельною ділянкою та будівництва житлового будинку по праву приватної власності, але право власності в КП "ХРБТІ" не зареєстровано.
ОСОБА_3 помер, в ІНФОРМАЦІЯ_1 році, про що свідчить свідоцтва про смерть видане Височанською селищною радою Харківського районну та області від 26.04.2006 року реєстровий НОМЕР_1.
За життя ОСОБА_3 уклав заповіт в якому заповів все своє майно ОСОБА_4 та ОСОБА_1 в рівних частинах кожному.
ОСОБА_4 померла, ІНФОРМАЦІЯ_2 року про, що свідчить свідоцтво про смерть видане Височанською селищною радою Харківського р-ну та області від ІНФОРМАЦІЯ_2 року реєстровий НОМЕР_2.
ОСОБА_1 прийняв спадщину після смерті ОСОБА_3, поховав його, прийняв речі померлого. І на далі користувався та обслуговував зазначений будинок.
Позивач проживав з спадкодавцем на момент його смерті, від спадщини не відмовлявся.
Звернувся в шестимісячний строк с заявою до нотаріальної контори про прийняття спадщини, але оформити своє спадкове право не має можливості оскільки ОСОБА_3 збудувавши зазначений будинок не встиг отримати свідоцтво про право власності. В зв"язку з чим він просить визнати за ОСОБА_3, померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 року право власності на житловий будинок в порядку забудови, що знаходиться в АДРЕСА_1, а потім за ним право власності на вищевказаний житловий будинок в порядку спадкування за законом та заповітом.
17.01.2007 року до суду надійшла зустрічна позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_1 про визнання договору купівлі-продажу дійсним та визнання права власності на житловий будинок з тих підстав, що 03.10.2006 року між ним та ОСОБА_1 була досягнута угода про продаж йому житлового будинку що розташований в АДРЕСА_1 за 4000 грн. Обумовлену суму в цей же день він сплатив продавцю будинку ОСОБА_1, який зобов"язався оформити цю угоду нотаріально, однак до теперішнього часу договір купівлі-продажу будинку не оформив. Тому на підставі ст.220 ч.2 ЦК України просить визнати цю угоду дійсною та визнати за ним право власності на житловий будинок.
Височанська селищна рада не заперечує проти задоволення основного та зустрічного позову, просить слухати справу у відсутності її представника.
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши письмові докази по справі, суд вважає, що заявлені позови підлягають задоволенню з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що позивач, ОСОБА_1, є спадкоємцем, що прийняв спадщину після смерті ОСОБА_3, померлого в ІНФОРМАЦІЯ_1 році, що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с.9), заповітом посвідченим приватним нотаріусом Харківського районного нотаріального округу від 16 липня 2003 року (а.с. 11).
Після смерті спадкодавця позивача залишилося спадкове майно -житловий будинок АДРЕСА_1, який було побудовано ОСОБА_3, про що свідчить рішення Харківської районної ради народних депутатів від 05.02.1959 року № 60 (а.с.13).
ОСОБА_3 своїх прав власності на вказаний житловий будинок не оформив, хоча постійно проживав у будинку та користувався ним.
Тому відповідно до вимог ст. ст. 376, 1261 ЦК України, можливо визнати право власності на вказаний житловий будинок за ОСОБА_3 в порядку забудови, а потім за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом та заповітом після смерті ОСОБА_3, померлого, ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Також необхідно задовольнити зустрічний позов ОСОБА_2, оскільки встановлено, що ще 03.10.2006 року вказаний житловий будинок АДРЕСА_1, ОСОБА_1 фактично продав ОСОБА_2, отримавши за нього грошові кошти у повному обсязі, про що свідчить письмова розписка ОСОБА_1
Відповідно до ст.220 ч.2 ЦК України, якщо сторони домовилися щодо всіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. Тому на підставі цієї статті ЦК України можливо визнати дійсним цей договір купівлі-продажу житлового будинку, визнати за ОСОБА_2 право власності на вказаний житловий будинок.
3
Керуючись СТ.СТ.10, 11, 60, 212, 214-215, 218, ЦПК України, ст.ст. 1261, 1268 ЦК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати спочатку за ОСОБА_3 право власності на житловий будинок, що розташований в АДРЕСА_1, в порядку забудови, а потім визнати за позивачем ОСОБА_1 право власності на цей будинок в порядку спадкування за законом та заповітом.
Визнати дійсним договір купівлі-продажу житлового будинку, розташованого в АДРЕСА_1, укладений між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 03.10.2006 року, й визнати за ОСОБА_2 право власності на вказаний житловий будинок, на підставі цього договору.
На рішення протягом 10 днів з дня його проголошення може бути подано заяву про оскарження, після чого протягом 20 днів може бути подано апеляційну скаргу, через Харківський районний суд, до Апеляційного суду Харківської області, з подачею її копії до апеляційної інстанції, або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.