Справа №2-200/2007
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
23 квітня 2007 року Софіївський районний суд Дніпропетровської області в складі:
судді Джерелейко О.Є.
при секретарі Палій Л.Г.
з участю позивача ОСОБА_1.
розглянувши у відкритому судовому засіданні смт.Софіївка справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Софіївської районної державної адміністрації про визнання права на земельну частку (пай) та видачу сертифікату на право на земельну частку (пай),
ВСТАНОВИВ:
27 березня 2007 р. ОСОБА_1. звернувся до Софіївського районного суду із вказаною позовною заявою, мотивуючи її тим, що його дядько - ОСОБА_2, 1931 року народження, з лютого місяця 1944 року по березень місяць 1991 року працював в колгоспі "Шлях до комунізму", Софіївського району та перебував членом цього колгоспу з 1950 року, а також був членом КСП ім..Шевченко після реорганізації колгоспу в КСП. ІНФОРМАЦІЯ_1 дядько позивача-ОСОБА_2 помер. Спадщину після його смерті отримав позивач.Строк звернення до суду з позовною заявою про визнання за ОСОБА_1. права на земельну частку (пай) та про видачу сертифікату на право на земельну частку (пай), як за спадкоємцем після смерті ОСОБА_3 ним пропущений з тієї причини, що він про це дізнався тільки в січня місяці 2007 року. Тому ОСОБА_1. просить поновити строк, встановлений для захисту порушеного права, визнати право на земельну частку (пай) за ним в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2, який був членом колгоспу КСП ім.Шевченко Софіївського району, в розмірі 10,00 в умовних кадастрових гектарах, вартістю 37185 -без індексації та 94858 грн. 94 коп. з урахуванням індексації; зобов'язати Софіївську районну державну адміністрацію видати сертифікат на право на земельну частку (пай) на ім'я ОСОБА_1.
Позивач в судовому засіданні підтримав свої позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.
Відповідач і зацікавлена особа - відділ земельних ресурсів, будучи повідомленими про дату та час проведення судового засідання, своїх представників не направили, прохають розглянути справу без участі їх представників. Відповідач - Софіївська районна державна адміністрація - з позовом згоден та визнає позовні вимоги в повному обсязі, про що надав до Софіївського районного суду відповідну письмову заяву за №3/9-283 від 23.04.2007 року., а.с. 43.
Вислухавши пояснення позивача, розглянувши матеріали справи, суд вважає, що позовна заява обгрунтована і підлягає задоволенню із таких підстав.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» від 14 лютого 1992 року земля є об»єктом права колективної власності підприємства, майно у підприємстві належить на праві спільної часткової власності його членам, суб»єктом права власності у підприємстві є підприємство як юридична особа, а його члени - в частині майна, яку вони одержують при виході з підприємства. Згідно із пунктом 2 Указу Президента України №720/95 від 08.08.1995 р. "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам та організаціям" право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
В судовому засіданні за матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_2 працював в колгоспі «Шлях до комунізму» Софіївського району в період з 1944 по 1990 роки та перебував його членом з 1950 року. В 1991 році вийшов на пенсію як член колгоспу «Шлях до комунізму», з цього часу продовжував перебувати в членах колгоспу та після реорганізації колгоспу в КСП ім.Шевченка - в членах КСП ім.Шевченка, до дня смерті
2
- ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується архівними матеріалами пенсійної справи (а.с. 11-16), протоколом від 08.02.1992 року про реорганізацію колгоспу «Шлях до комунізму» в2 колгосп ім..Шевченка (а.с.44), протоколом №1 від 04.03.1995 року про реорганізацію колгоспу ім..Шевченка в КСП ім..Шевченка (а.с.23), копією свідоцтва про смерть (а.с. 20). Даних про те, що ОСОБА_2. виключали із членів колгоспу чи КСП ім..Шевченка немає. Державний акт на право колективної власності КСП ім. Шевченко отримало 11 жовтня 1995 року, що підтверджується копією цього Державного акту (а.с. 7-8); прізвище ОСОБА_2 внесене до списків, які додавались до Державного акту на право колективної власності на землю КСП і значиться під № 408 (а.с.9-10).
Спадкоємцем належного померломуІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 майна, а саме: грошових внесків У Софіївських відділеннях ОБ України в Дніпропетровській області є позивач, який успадкував зазначене майно після смерті своєї матері ОСОБА_3, яка їх успадкувала після смерті брата ОСОБА_2, що підтверджують копії свідоцтв про народження ОСОБА_3., ОСОБА_2., ОСОБА_1. та одруження ОСОБА_3., свідоцтва про смерть ОСОБА_2., ОСОБА_3. , копія ощадної книжки та свідоцтво про право на спадщину за законом (а.с. 17-21).
Згідно довідки Софіївського відділу земельних ресурсів розмір земельної частки (паю) по КСП ім..Щевченка становить 10,0 в умовних кадастрових гектарах, вартістю 37185 грн. без індексації та 94858 грн. 94 коп. з індексацією (а.с.5).
Тому за таких обставин суд приходить до висновку, що позивач набув право на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2, який був членом КСП ім.Шевченко Софіївського району, у розмірі 10, 00 в умовних кадастрових гектарах, вартістю 37185 грн. без урахування індексації та 94858, 94 грн. з урахуванням індексації. За таких обставин суд приймає визнання відповідачем позову, адресо'ване суду в письмовій заяві за №3/9-283 від 23.04.2007 року., а.с. 43, так як це не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
В судовому засіданні також встановлено, що до січня 2007 року ОСОБА_1 не знав, що порушено його право на отримання земельної частки (паю) за померлого ОСОБА_2 як спадкоємця, у зв»язку з чим не мав змоги вирішувати питання спадщини після померлого дядька, тому відповідно зі статтею 73 ЦПК України клопотання про поновлення строків підлягає задоволенню.
Виходячи з вищевикладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 73, 212-215 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.
2. Поновити строк позовної давності.
3. Визнати право на земельну частку (пай) за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2, який був членом КСП ім.Шевченко Софіївського району, в розмірі 10,0 в умовних кадастрових гектарах, вартістю 37185 гривень без індексації та 94858 гривень 94 копійки з індексацією.
4. Зобов'язати Софіївську районну державну адміністрацію видати сертифікат на право на
земельну частку (пай) на ім»я ОСОБА_1.
5. Заяву про апеляційне оскарження рішення може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Апеляційного суду Дніпропетровської області через Софіївський районний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.