Справа№11-149, 2007року Головуючий в 1-й інстанції Юзюк О.М.
Категорія: постанова Доповідач Дуфнік Л.М.
УХВАЛА
ІМ'ЯМ УКРАЇНИ
06 лютого 2007 року Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах апеляційного суду Хмельницької області у складі:
головуючого - судді Дуфнік Л.М.
суддів Майданюк К.І., Цугеля І.М.
з участю прокурора Янюка А. І.
представника ТОВ „Агрослуч" Куца В.В.
представників ДПІ Воєводського О.С, Пославської О.В.
розглянула у відкритому судовому засіданні справу за апеляцією представника ТОВ „Агрослуч" на постанову Старокостянтинівського районного суду від 18 січня 2007 року.
Цією постановою надано дозвіл Старокостянтинівській об'єднаній державній податковій інспекції на проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ „Агрослуч" з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства протягом 2005-2006 років терміном 10 робочих днів, починаючи з 22 січня 2007 року, а в разі оскарження даної постанови - з наступного дня після розгляду апеляції апеляційним судом при умові не скасування цієї постанови,
Своє рішення суд мотивував тим, що відділом податкової міліції ДПІ у Хмельницькому районі ДПА у Хмельницькій області заведена оперативно-розшукова справа і здійснюється перевірка інформації щодо порушень чинного законодавства України з питань оподаткування службовими особами ТОВ „Агрослуч"(код за ЄДРПОУ 23844806,м.Старокостянтинів, пров.В.Барки, 31), а саме директором ОСОБА_1 та головним бухгалтером ОСОБА_2
Під час проведення заходів, направлених на виявлення правопорушень в сфері оподаткування, встановлено, що службові особи ТОВ „Агрослуч" протягом періоду з 01.01.2005 року по 31.03.2006 року ухилялись від сплати податку на додану вартість та податку на прибуток підприємств шляхом використання при здійсненні фінансово-господарської
діяльності суб'єктів підприємницької діяльності - юридичних осіб, які мають ознаки
„фіктивності". Розмір операцій з купівлі-продажу товарно-матеріальних цінностей, що
проведені з підприємствами вказаної, категорії , свідчить про те, що ТОВ „Агрослуч" не
сплачено до бюджету податків в особливо великих розмірах, чим державі спричинено значні
збитки.
Так, розмір здійснення операцій з придбання товарів в період з 01.07.2005 року по
15.02.2006 року з ПП „Сатурн",( код ЄДРПОУ 31863458, м.Київ, вул.44- річчя Жовтня, 120),статут та свідоцтво платника ПДВ якого за рішенням Голосіївського районного суду м.Києва від 18 червня 2004 року визнані недійсними з моменту реєстрації, складає 8409,7 тис. грн., сума ПДВ з якого - 1401,6 тис. грн., що підтверджується документами первинного бухгалтерського обліку.
Розмір здійснених операцій з придбання товарів в період з 01.01.2005 року по 26.09.2005 рок з ТОВ „Леокос"( код ЄДРПОУ 33148533, м.Київ, вул.Кіото, 25 ), свідоцтво про державну реєстрацію якого за рішенням Деснянського районного суду м.Києва від 27 грудня 2005 року визнано недійсним з моменту реєстрації, тобто з 12.10,2004 року, 22.11.2004 року визнано недійсними свідоцтво про реєстрацію платника ПДВ, а 15.11.2005 року прокуратурою Деснянського району м.Києва порушено кримінальну справу №53-1438 по факту створення
2
фіктивного підприємства ТОВ „Леокос" з метою прикриття незаконної діяльності за ознаками вчинення злочину, передбаченого ч.1 ст.205 КК України, складає 5982,3 тис. грн., сума ПДВ з якого становить 997,0 тис. грн., що підтверджується документами первинного бухгалтерського обліку. Згідно з поданою декларацією з ПДВ за жовтень 2005 року ТОВ „Леокос" задекларовано обсяги продажу та придбання в розмірі 214712 грн., що не відповідає реальним обсягам проведених операцій між даним підприємством та ТОВ „Агрослуч".
Розмір здійснених операцій з придбання товарів в період з 01.01.2005 року по 19.07.2005 року з ТОВ „Кодос" ( код ЄДРПОУ 24895036, м.Вінниця, вул.Київська, 173), державну реєстрацію якого скасовано за рішенням Арбітражного суду Вінницької області від 27.11.2001 року і яке в єдиному державному • реєстрі юридичних осіб Вінницької міської Ради не значиться, за юридичною адресою відсутнє, складає 1298,6 тис. грн., сума ПДВ з якого становить 216,4 тис. грн., що підтверджується документами первинного бухгалтерського обліку.
Таким чином, документи (податкові накладні, накладні, рахунки, акти виконаних робіт), видані ТОВ „Леокос", ТОВ „Кодос" та ПП „Сатурн", підписані особами, які не належать до кола осіб, причетних до фінансово-господарської діяльності вказаних підприємств. Враховуючи, що документи підписані особами, які не належать до кола осіб, наділених таким правом у визначеному законом порядку, відповідно до пп.5.3.9 п.5.3 ст.5 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств" не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими документами, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення податкового обліку.
Отже, при здійсненні фінансово-господарської діяльності службовими особами ТОВ „Агрослуч" в порушення пп.7.2.1, пп.7.2.4, п.7.2, пп.7.4.1, та пп.7.4.5, п.7.4, ст.7 Закону №168/97-ВР „Про податок на додану вартість" з наступними змінами і доповненнями безпідставно включено до складу податкового кредиту суми ПДВ відповідно до податкових накладних, отриманих від імені ТОВ „Леокос", ТОВ „Кодос" та ПП „Сатурн" на загальну суму ПДВ 2615, 0 тис.грн.
Планові виїзні документальні перевірки ТОВ „Агрослуч" з питань дотримання вимог податкового законодавства протягом останніх трьох років Старокостянтинівською ОДНІ проведено: 15.02.2005 року (акт № 10-26-203) за період з 01.03.2003 року по 31.12.2004 рік, за її наслідками донараховано податок на додану вартість в сумі 42,7 тис. грн. та податок на прибуток підприємств в сумі 2,6 тис. грн.; 07.06.2006 року (акт №558-231-23844806) за період з 01.01.2005 року по 31.03.2006 року, за наслідками якої донараховано податок на додану вартість в сумі 21,3 тис. грн. та податок на прибуток підприємств в сумі 10,8 тис. грн.
В поданій апеляції представник ТОВ „Агрослуч" просить скасувати постанову про надання дозволу на проведення позапланової документальної перевірки ТОВ „Агрослуч", оскільки вона винесена без з'ясування всіх обставин справи, на підставі відомостей та документів, що не відповідають дійсним обставинам справи, вказуючи, що остаточного рішення судів щодо ТОВ „Леокос", ПП „Сатурн", ТОВ „Кодос" немає, а правомірність та підстави проведення позапланової перевірки податковою міліцією розглядаються в даний час у господарському суді Хмельницької області.
Заслухавши доповідача, пояснення представника ТОВ „Агрослуч", який підтримав апеляцію, представників Старокостянтинівської ДПІ , які, заперечуючи проти задоволення апеляції, зазначали, що підставами для ініціювання проведення позапланової перевірки стало те, що в ході проведення планової перевірки з питань дотримання податкового законодавства виявилося, що деякі підприємства, з якими ТОВ „Агрослуч" згідно з даними його бухгалтерського обліку здійснює операції з придбання товарів з підприємствами, мають ознаки фіктивності , що підтверджують відповіді на запити щодо проведення зустрічних перевірок , міркування прокурора про законність та обґрунтованість постанови суду, вивчивши матеріали
3
справи, обговоривши доводи апеляції, колегія суддів підстав для задоволення апеляції не знаходить.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні" (далі Закону) органи державної податкової служби мають право здійснювати позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленим підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).Права, передбачені цим пунктом Закону, надано і посадовим особам податкової міліції для виконання покладених на них обов'язків ( ст.22 Закону ).
Позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться, зокрема, за наявності заведеної податковою міліцією оперативно-розшукової справи стосовно платника податків (посадової особи платника податків) у порядку, встановленому законом, у зв'язку з чим є потреба у проведенні позапланової виїзної перевірки фінансово-господарської діяльності такого платника податків (п.7ч.6ст.11-1 Закону)
Згідно зі ст.ст.6, 9 „ Закону України „Про оперативно-розшукову діяльність" за наявності достатньої інформації, одержаної в установленому законом порядку, що потребує перевірки за допомогою оперативно-розшукових заходів і засобів , про злочини, що готуються або вчинені невстановленими особами, про осіб, які готують або вчинили злочин, заводиться оперативно-розшукова справа.
Відповідно до ч.8 ст. 11-1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні" позапланова виїзна перевірка може здійснюватися лише на підставі рішення суду. Орган державної податкової служби, який ініціює проведення позапланової виїзної перевірки, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої перевірки та дати її початку і закінчення, склад осіб, які будуть проводити таку перевірку, документи, які свідчать про виникнення підстав для проведення такої перевірки, інформацію про вид та кількість перевірок, проведених органами державної податкової служби щодо суб'єкта господарської діяльності та наслідки таких перевірок за попередні три роки, а також на вимогу суду - інші відомості. Тривалість позапланової виїзної перевірки не повинна перевищувати 10 днів ( ч. 11 ст. 11 Закону).
Працівники податкової міліції мають право брати участь у проведенні позапланових виїзних перевірок платників податків, якщо такі перевірки пов'язані з веденням оперативно-розшукових справ.
Дозвіл на проведення позапланової перевірки ТОВ „Агрослуч"з питань дотримання податкового та валютного законодавства даний судом з дотримання вказаних вимог.
Як вбачається з матеріалів справи, -15 лютого 2005 року та 7 червня 2006 року Старокостянтинівською ОДПІ проводилися планові перевірки ТОВ „Агрослуч" з питань дотримання податкового законодавства і за наслідками перевірок було донараховано податку на додану вартість відповідно в сумі 42,7 тис. грн. і 21, 3 тис. грн. та податку на прибуток відповідно в сумі 2,6 тис. грн. і 10,8 тис. грн. В процесі перевірок були направлені запити в ДПІ різних регіонів України про проведення зустрічних перевірок з підприємствами -контрагентами ТОВ „Агрослуч". Отримані відповіді свідчать про наявність ознак фіктивності ПП „Сатурн", ТОВ „Леокос", ТОВ „Кодос", з якими ТОВ „Агрослуч" згідно з даними його бухгалтерського обліку здійснювало операції з придбання товарів, і відповідно в діях службових осіб ТОВ „Агрослуч" вбачаються ознаки ухилення від сплати податків на додану вартість та на прибуток підприємств шляхом використання при здійсненні фінансово-господарської діяльності суб"єктів підприємницької діяльності - юридичних осіб, які мають ознаки фіктивності. Дана інформація потребує перевірки за допомогою оперативно-розшукових заходів, а тому стосовно платника податків заведена оперативно-розшукова справа. Під час
4
здійснення оперативно-розшукової діяльності виникла необхідність в проведенні позапланової виїзної перевірки ТОВ „Агрослуч".
Доводи апелянта про те, що наведені в письмовому обґрунтуванні необхідності проведення позапланової перевірки ТОВ „Агрослуч" відомості не відповідають дійсності, нічим не підтверджені. Не заслуговують на увагу також пояснення представника ТОВ „Агрослуч" в апеляційному суді і в тій частині, що ТОВ „Агрослуч" не було повідомлено про час розгляду в суді питання про надання дозволу на проведення позапланової перевірки, чим його було позбавлено права надати відповідні документи, оскільки і в засідання апеляційного суду такі документи не подані в зв'язку з їх відсутністю в нього і на даний час, тобто допущене судом порушення не вплинуло на правильність прийнятого рішення .3 врахуванням викладеного підстав для скасування постанови суду не вбачається.
Керуючись ст.ст. 365, 366 КПК України, колегія суддів -
Ухвалила:
Постанову Старокостянтинівського районного суду від 18 січня 2007 року про надання дозволу Старокостянтинівській ОДПІ на проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ „Агрослуч" з питань дотримання вимог податкового і валютного законодавства в 2005-2006 роках залишити без зміни, а апеляцію представника ТОВ „Агрослуч" - без задоволення.