Справа №2-а-7749/07
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
«25» вересня 2007 року м. Вінниця
Вінницький окружний адміністративний суд
в складі:
головуючого судді Гонтарука В.М.
судді Сапальової Т.В.
судді Сауляка Ю.В.
при секретарі Зелінській І.В.
за участю:
позивача ОСОБА_1.
представника позивача ОСОБА_2.
представників відповідача Євчук Г.В., Демчук С.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Міністерства внутрішніх справ України, УМВС України у Вінницькій області про перерахунок пенсії, суд -
В С Т А Н О В И В :
До Вінницького окружного адміністративного суду подано позов ОСОБА_1про зобов`язання відповідача по справі перерахувати пенсію з урахуванням 50 відсотків пенсійної доплати та відшкодування пенсійної недоплати з 01.01.2005 року.
Під час слухання справи ОСОБА_1. заявив клопотання щодо залучення по справі в якості відповідачів МВС України та УМВС України у Вінницькій області, аргументуючи це тим, що вказані структури видавали наказ про його звільнення на пенсію та встановлювали в грошовому атестаті доплати суми пенсії за вислугу років. Відповідач по справі - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, не заперечував щодо даного клопотання. Судом винесена ухвала про задоволення даного клопотання.
Також, в судовому засіданні позивач змінив позовні вимоги та просив суд постановити рішення, яким зобов'язати УМВС України у Вінницькій області включити в грошовий атестат доплати суми пенсії за вислугу років у розмірі 35 відсотків та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок пенсії з урахуванням зазначеної доплати та виплатити кошти недоотриманні в зв'язку з цим з 01.01.2007 року.
На підставі ч. 1 ст. 51, ст.137 КАС України, зміна позовних вимог прийнята судом.
Позивач аргументував свою позицію тим, що наказом №118 о/с від 22.12.2002 року він був звільнений з 09.12.2002 року із органів МВС на пенсію, зі встановленням її розміру 90% грошового забезпечення. У переліку змінних параметрів відсутня пенсійна доплата, яка введена Указом Президента України №926/96. Згідно Наказу МВС України №335 о/с щодо призначення та встановлення посадових окладів, який виданий в 1997 році, майору міліції ОСОБА_1. була встановлена доплата суми пенсії за вислугу років у розмірі 35 відсотків, на яку і претендує позивач з 01.01.2007 року. Представник позивача вимоги підтримав, дав пояснення аналогічні до позовної заяви, просив суд позов задоволити з урахуванням вищевказаних видів грошового забезпечення.
Представник МВС України суду пояснила, що дійсно в 1997 році наказом №335 о/с Міністерства внутрішніх справ України ОСОБА_1. була встановлена доплата суми пенсії за вислугу років у розмірі 35%. Даний наказ ніким не скасований, тому справа може бути вирішена «за розсудом суду».
Представник УМВС України у Вінницькій області, ознайомившись із зміненими позовними вимогами позивача заявила, що не заперечує щодо задоволення позову по перерахунку пенсії з урахуванням 35% пенсійної доплати, так як зазначений наказ МВС України від 1997 року ніким не скасований, і УМВС України у Вінницькій області може внести в грошовий атестат вказану доплату з 01.01.2007 року.
Представник ГУ ПФУ у Вінницькій області проти позову заперечила, посилаючись при цьому на обставини, що викладені у запереченнях на позовну заяву. Зокрема, зазначивши, що ОСОБА_1пенсія нараховується з 09.12.2002 року. Нарахування пенсії з моменту призначення її позивачу здійснювалось відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу ОВС і деяких інших осіб» (далі - Закон), яка передбачала види грошового забезпечення, які повинні включатись до розміру пенсії.
Відповідно до редакції ст. 43 Закону, яка була чинна до 01.01.2005 року зазначено, що для обчислення пенсій враховуються відповідні оклади за посадою, військовим чи спеціальним званням, процентна надбавка за вислугу років служби, надбавки за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію та умови служби.
Відповідно до Інструкції про організацію роботи з пенсійного забезпечення військовослужбовців ВВ та осіб начальницького та рядового складу ОВС і членів їхніх сімей, затвердженої наказом МВС України №1276 від 21.10.2003 року та зареєстрованої в Мін'юсті 12.12.2003 року за №1161/8182, грошове забезпечення осіб начальницького та рядового складу, що підлягає врахуванню при обчисленні пенсії визначається пенсійним відділом відповідно до поданого пенсіонером грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення.
Крім того, представник ГУ ПФУ у Вінницькій області пояснила, що відповідно до внесених змін статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу ОВС і деяких інших осіб», пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням.
ОСОБА_1., відповідно до грошового атестату, до розрахунку пенсії було враховано: посадовий оклад, оклад за військове звання, 40% надбавки за вислугу років.
З 01.01.2005 року, Законом України від 16.12.2004 року №2255, було внесено зміни до ст. 43 Закону, якими визначено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Відповідно до грошового атестату, позивач за останньою штатною посадою перед звільненням такого виду грошового забезпечення, як доплата від належної суми пенсії не отримував, а тому, оскільки, пенсія вираховується із суми грошового забезпечення перед звільненням, яке особа отримувала, відповідна доплата не могла бути включена до розміру пенсії позивача.
Отже, доплата від належної суми пенсії не є обов'язковим видом грошового забезпечення, оскільки її встановлення є правом керівника в межах виділених бюджетних асигнувань і лише працюючим співробітникам.
Крім того, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.06 за №1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначенням і виплати пенсій деяким категоріям громадян», органи Пенсійного фонду України з 01.01.2007 року прийняли функції з призначення і виплати пенсії від Міноборони, МВС, МНС, СБУ, Державного Департаменту з питань виконання покарань та інших органів, що здійснювали призначення та виплати пенсій, що передбачені Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У зв'язку з цим, Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області не може перераховувати пенсії за попередній період.
Це підтверджується листом Пенсійного фонду України від 14.05.2007 року за №7788/02-60, яким Пенсійний фонд України заборонив проводити перерахунок раніше призначених пенсій та доплати за минулий час за рішеннями судів, в яких відповідачем по справі визначені структурні підрозділи силових міністерств та відомств, оскільки Пенсійний фонд України не є правонаступником цих міністерств та відомств (підстава: лист Міністерства Юстиції України від 30.03.2007м року №21-46-139)
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення сторін, дослідивши надані в їх обґрунтування докази, судом встановлено, що згідно з витягом наказу начальника УМВС України у Вінницькій області №118 о/с від 22.12.2002 року ОСОБА_1. був звільнений з органів МВС України у відставку за віком.
З 01.01.1999 року на підставі п. а) ч.3 Указу Президента України «Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників органів внутрішніх справ» №926/96 від 04.10.1996 року він отримував щомісячну доплату у розмірі 25-50 відсотків суми пенсії, яка могла б бути йому нарахована, що стверджується наявною у матеріалах справи довідкою №11/1 від 23.04.2007 року, та наказом 1997 року №335 о/с, згідно якого майору міліції ОСОБА_1. встановлено доплату суми пенсії за вислугу років у розмірі 35%.
01.01.2005 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» №1769-VI від 15.06.2004 року, відповідно до ст.1 якого «пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством».
В зв'язку з викладеним, а також враховуючи п.6 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» №4 від 15.04.2005 року, щомісячна доплата у розмірі 25-50 відсотків суми пенсії підлягає врахуванню при перерахунку пенсії.
У ч.2 ст.46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» №1058-IV від 09.07.2003 року закріплено, що «нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів».
В силу вищезазначеного, сума пенсії, що не отримана позивачем в зв'язку з неврахуванням щомісячної доплати у розмірі 35 відсотків суми пенсії, підлягає виплаті за період з 01.01.2007 року.
Згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року та Постанови КМУ «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» №1522 від 02.11.2006 року обов'язок по перерахунку пенсії з урахуванням зазначеної доплати та виплаті коштів, недоотриманих в зв'язку з цим за термін з 01.01.2007 року віднесений до компетенції Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
На підставі викладеного, а також враховуючи, що згідно Інструкції «Про організацію роботи з пенсійного забезпечення військовослужбовців внутрішніх військ та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України і членів їхніх сімей», затвердженої Наказом МВС України №1276 від 31.10.2003 року, для призначення пенсії за вислугу років необхідно подати також грошовий атестат, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ч.2 ст.46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» №1058-IV від 09.07.2003 року; ст.1 Закон України «Про внесення змін до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» №1769-VI від 15.06.2004 року; п.а) ч.3 Указу Президента України «Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників органів внутрішніх справ» №926/96 від 04.10.1996 року; Постановою КМУ «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» №1522 від 02.11.2006 року; Інструкцією «Про організацію роботи з пенсійного забезпечення військовослужбовців внутрішніх військ та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України і членів їхніх сімей», затвердженої Наказом МВС України №1276 від 31.10.2003 року, ст.ст. 86, 158, 160, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області внести зміни до грошового атестату ОСОБА_1з урахуванням щомісячної доплати суми пенсії за вислугу років у розмірі 35 відсотків з 01.01.2007 року, що отримував ОСОБА_1. відповідно до п.а) ч.3 Указу Президента України «Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників органів внутрішніх справ» №926/96 від 04.10.1996 року під час проходження служби у органах внутрішніх справ.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплатити, в зв'язку з цим, недоотримані суми пенсії за період з 01.01.2007 року з урахуванням щомісячної доплати суми пенсії за вислугу років у розмірі 35 відсотків, що отримував ОСОБА_1відповідно до п.а) ч.3 Указу Президента України «Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників органів внутрішніх справ» №926/96 від 04.10.1996 року під час проходження служби у органах внутрішніх справ.
Відповідно до ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня ї проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддя./підпис/.
Суддя. /підпис/.
Суддя. /підпис/.
Суддя:
Секретар: