Справа № 2-а-2478/10
ПОСТАНОВА
іменем України
25 жовтня 2010 року м. Харків
Фрунзенский районний суд м. Харкова в складі:
головуючого-судді Бабкової Т.В.,
за участю секретаря – Ляхової І.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова про зобов’язання провести перерахунок пенсії; -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова, в якому просила визнати дії посадових осіб відповідача стосовно перерахунку пенсії позивачки в 2009р. виходячи із заробітної плати робітників, зайнятих в галузях економіки за 2007р. , неправомірними; поновити права позивачки на перерахунок пенсії с 01.04.2009р.; зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії (за 2008 рік) – відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування ” та здійснити відповідні виплати з 01.04.2009р. Позовні вимоги обґрунтовує наступним: вона є пенсіонером та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова. Перебуваючи на обліку, продовжує працювати. Відпрацювавши передбачений Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» термін, вона 10.04.2009 року звернулася до відповідача з заявою про перерахунок призначеної пенсії за віком відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Відповідач провів перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік (із розрахунку 1197, 91грн.). Зазначений перерахунок позивачка оскаржила і 01.06.2010 року отримала відповідь-відмову, що перерахунок зроблено вірно, відповідно до листа Пенсійного Фонду України та Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.2009 року.
В судове засідання позивачка не з’явилася, подавши письмову заяву, в якій зазначила, що позов вона підтримує в повному обсязі, просить розглядати справу за її відсутністю.
Відповідач - Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова, в особі свого представника, до суду не з’явився. Подав письмові заперечення на позов, в яких зазначив, що при проведенні перерахунку Управління керувалося Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 року ч. 4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі Закон № 1058) було змінено, встановлено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до ст.ст. 40,42 Закону № 1058 в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії вказаної норми в попередній редакції не приймалось. У зв’язку з чим, перерахунки пенсії проводились відповідно до підпункту 3 ст. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”. До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсії у 2009 році відповідно до підпункт третього пункту 11 постанови КМ України № 530 від 28.05.2008 р. „Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік. При перерахунку пенсій у 2009 році Управління також керується цим листом. Посилаючись на те, що пенсія позивачу призначена відповідно до чинного законодавства, Управління Пенсійного фонду у Фрунзенському районі м. Харкова просило в позові відмовити в повному обсязі.
У зв’язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у відповідності до положень ч. 6 ст. 12 КАС України, судом не здійснювалося.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова.
Позивачка 10.04.2009 року звернулася до відповідача з заявою щодо проведення перерахунку пенсії та їй було проведено перерахунок пенсії за ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 календарний рік, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.08р.
Згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у разі, якщо застрахована особа, після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім ч. 1 ст. 40 цього Закону.
Відповідно до підп. 10 п. 35 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
22.05.2008 року Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” визнано неконституційними, в тому числі підпункт 10 пункту 35 розділу 2 вищевказаного Закону України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, тобто відповідні норми зазначеного Закону втратили чинність з 22.05.2008року.
Рішення Конституційного Суду України мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли в наслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення Законів України, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України відповідного рішення. Рішення Конституційного Суду України є обов’язковим для виконання та території України, остаточними і не можуть бути оскаржені.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що оскільки положення абзаців 3 ч. 1 ст. 40, абзац 4 ч. 2 ст. 40 та ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону України від 28.12.2007 року визнано неконституційними Рішенням Конституційного Суду України з 22.05.2008 року, то відповідачеві слід було застосувати редакцію Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», в якій вона діяла до вказаних змін.
Відповідно до рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Кечко проти України» про незворотність дії у часі законів та інших нормативно-правових актів, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної сили, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи, реалізацію особою права на отримання бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства. До спірних правовідносин застосовується закон, що діяв на момент виникнення у особи відповідно права.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2008 рік ( 1573 грн. 99 коп. ) на підставі ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Також суд вважає необхідним визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова щодо відмови в здійсненні позивачці перерахунку пенсії по стажу та заробітку із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2008 рік у розмірі 1573 грн. 99 коп.
Судові витрати по справі підлягають розподілу у відповідності до ч.3 ст.94 КАС України : з Державного бюджету України на користь позивачки підлягають судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3 грн. 40 коп.
Керуючись ч. 2 ст. 19, ст. 152 Конституції України, рішенням Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України» від 08.11.2005р., рішенням Конституційного Суду України № 1-28\2008 від 22.05.08року, ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.18, 22, 70, 71, 160, 161, 162, 167 КАС України , суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова - задовольнити.
Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м.Харкова в здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії по стажу та заробітку – неправомірними.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова провести перерахунок пенсії за віком, яку отримує ОСОБА_1, відповідно до ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (за 2008 рік), з 01.04.2009 року та провести відповідні виплати починаючи з 01.04.2009р. з урахуванням виплачених сум.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати із сплати судового збору в розмірі 3 грн. 40 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Фрунзенський районний суд м.Харкова шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення , а вразі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає , до суду апеляційної інстанції.
Суддя –
- Номер: б/н
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-2478/10
- Суд: Білопільський районний суд Сумської області
- Суддя: Бабкова Тетяна Вікторівна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.03.2016
- Дата етапу: 02.03.2016
- Номер:
- Опис: пенсія
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-2478/10
- Суд: Таращанський районний суд Київської області
- Суддя: Бабкова Тетяна Вікторівна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.10.2010
- Дата етапу: 28.10.2010