РІШЕННЯ Справа № 2-275/2007 p.
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 березня 2007 року Хорольський районний суд Полтавської області
в складі: головуючого судді - Миркушіної Н.С.
при секретарі - Пойда Т.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Хоролі справу за позовом ОСОБА_1 до Староаврамівської сільської ради Хорольського райрну Полтавської області про встановлення факту належності майна спадкодавцю на праві приватної власності, встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно за спадкоємцем при ціні позову 63 304 грн,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Староаврамівської сільської ради Хорольського району Полтавської області про встановлення факту належності майна спадкодавцю на праві приватної власності, встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно за спадкоємцем.
В позовній заяві позивачка ОСОБА_1 вказувала, що народилася вона ІНФОРМАЦІЯ_1 року у с.Староаврамівка Хорольського району Полтавської області. 17 лютого 1959 року вона вступила до реєстрованого шлюбу з ОСОБА_2. Позивачка вказує у позовній заяві, що після смерті її чоловіка-ОСОБА_2 відкрилася спадщина на домоволодіння, яке розташоване в в АДРЕСА_1 та на земельний пай, сертифікат серії НОМЕР_1 розміром 2,55 га, розташований на території Староаврамівської сільради Хорольського району.
Позивачка вказує у позовній заяві, що 16.03.2007 року вона звернулася у Хорольську державну нотаріальну контору по питанню оформлення спадщини, але нотаріусом їй було відмовлено в оформленні спадщини, оскільки на спадкове домоволодіння відсутні правовстановлюючі документи, а кількість і вартість земельного паю змінилася після видачі сертифікату на земельний пай.
Позивачка вказує у позовній заяві, що після смерті її чоловіка-ОСОБА_2 згідно ст.1261 ЦК України України вона є спадкоємцем першої черги на спадкове майно, оскільки згідно закону спадкоємцями першої черги на спадкове майно є діти та переживший один із подружжя померлого, але обидва сини померлого ОСОБА_2 відмовилися від своєї долі в спадщині на її користь, і ця відмова завірена в Староаврамівській сільраді Хорольського району.
По Староаврамівській сільській раді вищавказане домоволодіння було зареєстроване на покійного ОСОБА_2 Позивачка звернулася до спеціаліста КП Лубенське МБТІ ,і їй була виготовлена довідка-характеристика , де вказана вартість цього домоволодіння в сумі 54 584 грн.
Позивачка вказує, що крім домоволодіння після смерті її чоловіка відкрилася спадщина також і на на земельну частку ( пай ) площею 2,55 га уточненою вартістю 8 720 гривень, що доводиться сертифікатом на право на земельну частку (пай) серія НОМЕР_1, виданим на підставі рішення Хорольської райдержадміністрації від 08.10.1996 року № 403, при цьому первоначальна кількість земельної ділянки у сертифікаті вказана 3,0 га, а уточнена кількість -2,55 га. Відповідно до довідки , виданої виконкомом Староаврамівської сільради від 19.01.2007 року покійний чоловік позивачки -ОСОБА_2 нікому не заповідав свого майна.
Позивачка вказує, що оскільки правовстановлюючих документів на спадкове майно, тобто свідоцтва на право власності на вказану земельну частку ( пай) немає, тому позивачка не має можливості оформити спадщину, тому вона і змушена звернутися до суду з відвовідною заявою про визнання права власності на вказане майно.
Позивачка вказує, що вона фактично прийняла спадщину, оскільки проживала з
2
покійним чоловіком однією сімюю до його смерті, і проживає в їхньому домоволодінні і після смерті чоловіка, приймала участь у похованні та поминках свого чоловіка ,наводила порядок в будинку та на подвір'ї, виконувала ремонтні роботи по господарству після померлого ОСОБА_2.
Позивачка вказує , що відповідно до ст.346 ЦК України однією з підстав припинення права власності є смерть власника. А згідно із ст.25 ЦК України здатність мати цивільні права і обов'язки (цивільну правоздатність) мають усі фізичні особи. Цивільна правоздатність фізичної особи виникає в момент її народження і припиняється у момент смерті.
В судовому засіданні представник позивачки позов підтримала, доповнивши позовні вимоги тим, що проохала суд також встановити факт прийняття позивачкою спадщини після померлого чоловіка.
Представник відповідача, Староаврамівської сільської ради, в судове засідання не з'явився, надавши суду письмову заяву, в якій позов визнав і не заперечував проти встановлення факту належності нерухомого майна спадкодавцю ОСОБА_2 на праві приватної власності, та визнання права власності на спадкове нерухоме майно за спадкоємцем - позивачкою- ОСОБА_1
В судовому засіданні свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 показали, що житловий будинок з господарськими будівлями в АДРЕСА_1, де проживали позивачки зі своїм померлим чоловіком та двома синами належав ОСОБА_2, оскільки він там був головою двору і вищевказане домоволодіння вони збудували вдвох у 1970 році.
Факт належності нерухомого майна, житлового будинку з господарськими будівлями АДРЕСА_1 чоловіку позивачки-ОСОБА_2, на праві приватної власності підтверджується ксерокопією технічного паспорта на житловий будинок на його ім'я, довідкою -характеристикою, виданою КП "Лубенське МБТІ" на ім'я позивачки на предмет оформлення права власності на спадковий житловий будинок, довідкою та копією рішення виконкому Староаврамівської сільради Хорольського району від 23.06.2007 року за № 33 про підтвердження факту належності будинковолодіння ОСОБА_2 на праві приватної власності, ксерокопіями свідоцтв про одруження та смерть чоловіка позивачки.
Той факт, що позивачка фактично прийняла спадщину після смерті свого чоловіка ОСОБА_2 підтверджується ксерокопіями свідоцтв про одруження та смерть чоловіка, довідкою виконкому Стаооврамівської сільської ради про те, що заповіт чоловік в сільській раді не оформляв, довідкою виконкому сільсради про те, що з часу закінчення будивництва будинку позивачка була в ньому постійно зареєстрована та проживає по даний час, у неї на руках знаходиться сертифікат на земельний пай померлого чоловіка, а також показаннями предстаниці позивачки та свідків про те, що після смерті свого чоловіка позивачка похоронила його , відбула поминки, прибирала , ремонтувала по мірі своїх сил домогосподарство . Згідно ч.3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається тамим, що прийняв спадщину, якщо він не заявив про відмову від неї, отже позивачку ОСОБА_1 слід визнати такою, що пррийняла спадщину після померлого свого чолоіка- ОСОБА_2
Позивачка є єдиною спадкоємницею після смерті свого чоловіка,ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року, оскільки обидва сини померлого ОСОБА_2 та позивачки відмовилися від спадщини після померлого свого батька на користь матері- позивачки по справі, а тому є всі законні підстави для того, щоб визнати за нею право власності на спадкове майно.
Отже, суд, заслухавши показання представника позивачки, свідків, дослідивши матеріали справи і давши належну оцінку всім зібраним по справі доказам в їх сукупності, приходить до висновку про наявність всіх підстав для задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 10, 62, 212, 213, 215, 256 ЦПК України, згідно ст. ст. 346, 1258,1261 , 1268 ЦК України,
3
РІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Староаврамівської сільської ради Хорольського райрну Полтавської області про встановлення факту належності майна спадкодавцю на праві приватної власності, встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно за спадкоємцем задовольнити повністю.
Встановити факт належності нерухомого майна, а саме : житлового будинку з господарськими будівлями, розташованого за адресою : АДРЕСА_1, на праві приватної власності ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
Встановити факт прийняття ОСОБА_1спадщини, яка відкрилася після смерті її чоловіка- ОСОБА_2 , протягом шести місяців з дня відкриття спадщини, з ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 року народження, жителькою АДРЕСА_1 -право приватної власності на спадкове нерухоме майно - житловий будинок з господарськими будівлями, що розташований за адресою: АДРЕСА_1, який належав її чоловіку, ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 року народження, жителькою АДРЕСА_1 -право приватної власності на спадкове нерухоме майно - земельну частку пай розміром 2,55 га уточненою вартістю 8720 грн згідно сертифікату серія НОМЕР_1, розташований на ьериторії Староаврамівської сільської ради Хорольського району Полтавської області, який належав її чоловіку, ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
Протягом десяти днів з дня проголошення рішення суду може бути подана заява про його апеляційне оскарження в судову палату по цивільних справах апеляційного суду Полтавської області через Хорольський районний суд. Після подання заяви про апеляційне оскарження на рішення суду подається апеляційна скарга.