ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ
ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
Від "06" вересня 2006 р. по справі № 7/138-10А
За позовом Відкритого акціонерного товариства "Ковельсільмаш", м. Ковель
до відповідачів: Ковельського міськрайонного управління юстиції, м. Ковель
та Всеукраїнського об’єднання солідарності трудівників, м. Київ
про визнання нечинним реєстраційного посвідчення та зобов’язання вчинити певні дії
Суддя Шум М.С.
Секретар судового засідання Ксензюк А.Я.
За участю представників сторін:
від позивача: Гурин В.А., адвокат
від відповідачів: Шум В.І., начальник Ковельського міськрайонного управління юстиції
Враховуючи, що зазначена справа порушена господарським судом за позовом суб’єкта господарювання – юридичної особи до суб’єкта владних повноважень щодо оскарження дій останнього, предмет даного спору носить публічно-правовий характер, однією з сторін у справі виступає орган владних повноважень, який здійснює владні управлінські функції, розгляд справи у відповідності до положень статей 17, 18, 19, п. 6 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України здійснюється господарським судом за правилами зазначеного Кодексу.
Відповідно до ст. 127 Кодексу адміністративного судочинства України представникам сторін було роз’яснено право відводу судді та секретарю судового засідання. Відводу судді та секретарю судового засідання заявлено не було. В судовому засіданні учасникам судового процесу на підставі ст.ст. 49, 51 Кодексу адміністративного судочинства України було роз’яснено їх процесуальні права та обов’язки. Заяв та клопотань від останніх на розгляд господарського суду не поступило.
Суть спору: позивач – відкрите акціонерне товариство "Ковельсільмаш" звернулося в господарський суд Волинської області з позовною заявою про визнання нечинним реєстраційного посвідчення №005 серії ВН від 19.03.1995р., виданого Всеукраїнським профспілковим вільним об’єднанням – солідарних трудівників та зобов’язання Ковельського міськрайонного управління юстиції вчинити дії по внесенню подання до суду з вимогою про примусовий розпуск об'єднання громадян – Вільної профспілки ВАТ "Ковельсільмаш".
Відповідач – Всеукраїнське об’єднання солідарності трудівників у пояснені на позовну заяву повідомило суд проте, що Вільна профспілка ВАТ "Ковельсільмаш" ніколи не була членською організацією ВОСТ і останнє не видавав жодних реєстраційних посвідчень.
Ковельське міськрайонне управління юстиції у відзиві на позовну заяву та представник в судовому засіданні пред’явлені позовні вимоги заперечили, мотивуючи тим, що управлінням юстиції Вільна профспілка ВАТ "Ковельсільмаш" не легалізувалась.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи представників сторін, господарський суд прийшов до висновку про підставність пред’явлених товариством "Ковельсільмаш" позовних вимог в частині визнання нечинним реєстраційного посвідчення №005 серії ВН від 19.03.1995р. та необхідність задоволення останніх, зокрема, з наступних підстав:
19 березня 1995 р. Всеукраїнським профспілковим вільним об'єднанням - солідарних трудівників було видане Вільній профспілці ВАТ "Ковельсільмаш" реєстраційне посвідчення серія ВН № 005. Реєстраційним посвідченням встановлено, що Вільна профспілка ВАТ "Ковельсільмаш" є юридичною особою, має рахунки в банку та печатку.
Ухвалою господарського суду Волинської області від 06.07.2006р. по справі № 04/33-77 встановлено, що Вільна профспілка ВАТ "Ковельсільмаш" не є юридичною особою, оскільки профспілка не проходила процедури легалізації та не внесена до Єдиного державного реєстру підприємств, установ та організацій. Відповідно до вимог ст.80 Цивільного кодексу України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку.
Відповідно до вимог ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до статті 129 Конституції України однією з основних засад судочинства є обов'язковість рішень, ухвал суду. Обов'язковість виконання рішень, ухвал, постанов господарського суду віднесено також до принципів організації і діяльності названого суду. Статтями 115 Господарського процесуального Кодексу України та ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що рішення, ухвали, постанови господарського суду (адміністративного суду), які набрали законної сили є обов’язковими на всій території України та невиконання вимог яких тягне за собою відповідальність, передбачену чинним законодавством. Відповідно до ст.ст. 4, 5 Господарського процесуального кодексу України та ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України, суди здійснюють правосуддя шляхом прийняття обов'язкових до виконання на усій території України рішень, ухвал, постанов.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 Цивільного кодексу УРСР, правоздатність юридичної особи виникає з моменту затвердження її статуту або положення, а у випадках, коли вона повинна діяти на підставі загального положення про організації даного виду, - з моменту видання компетентним органом постанови про її утворення. Якщо статут підлягає реєстрації, правоздатність юридичної особи виникає в момент реєстрації.
Відповідно до ч.4 ст.2 Закону СРСР "Про професійні спілки, права та гарантії їхньої діяльності" статути (положення) профспілок реєструються в порядку, встановленому для громадських об'єднань.
Відповідно до ст.14 Закону України "Про об'єднання громадян" легалізація (офіційне визнання) об'єднань громадян є обов'язковою і здійснюється шляхом їх реєстрації або повідомлення про заснування. Діяльність об'єднань громадян, які не легалізовані або примусово розпущені за рішенням суду, є протизаконною. У разі реєстрації об'єднання громадян набуває статус юридичної особи... Легалізація громадської організації здійснюється відповідно Міністерством юстиції України, місцевими органами державної виконавчої влади, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських Рад народних депутатів.
З вищевикладеного вбачається, що Вільна профспілка ВАТ "Ковельсільмаш" могла б набути статус громадської організації лише у випадку реєстрації даної профспілки (реєстрації Статуту цього об'єднання) місцевими органами державної виконавчої влади, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських Рад народних депутатів.
Таким чином, законодавством визначено перелік суб'єктів, які уповноважені здійснити реєстрації профспілок. Всеукраїнське профспілкове вільне об'єднання - солідарних трудівників не наділений повноваженнями здійснювати реєстрацію профспілкового комітету наділяючи його при цьому статусом юридичної особи з притаманними юридичній особі атрибутами: власною печаткою та рахунком.
Відповідно ст.15 Закону України "Про об'єднання громадян" до заяви про реєстрацію додається серед інших документів і Статут майбутньої громадської організації. А отже, Статут Вільної профспілки після проходження відповідної процедури реєстрації мав містити відмітку про реєстрацію.
Наявний Статут Вільної профспілки ВАТ "Ковельсільмаш" не містить відміток про реєстрацію профспілки реєструючим органом, що свідчить про відсутність статусу юридичної особи.
В силу ч. 1 та 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди (в даному випадку господарський суд) перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оскільки, Всеукраїнське профспілкове вільне об'єднання - солідарних трудівників не наділено повноваженнями здійснювати реєстрацію профспілкового комітету, а тому реєстраційне посвідчення №005 серії ВН від 19.03.1995р. не відповідає вимогам закону та підлягає скасуванню.
В частині позовних вимог про зобов’язання Ковельського міськрайонного управління юстиції вчинити дії по внесенню подання до суду з вимогою про примусовий розпуск об'єднання громадян – Вільної профспілки ВАТ "Ковельсільмаш" до задоволення не підлягають враховуючи наступне:
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України "Про об'єднання громадян" припинення діяльності об'єднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску).
Відповідно ч.2 ст.27 Закону України "Про об'єднання громадян" об'єднання громадян несуть відповідальність, передбачену цим Законом та іншими законодавчими актами України.
Гл.5 Закону України "Про об'єднання громадян" визначає органи, які уповноважені здійснювати контроль за діяльністю об'єднань громадян та застосовувати до таких об'єднань відповідні стягнення. Одним з таких органів Законом визначений легалізуючий орган - для Вільної профспілки ВАТ „Ковельсільмаш" таким органом є Ковельське міськрайонне управління юстиції.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.32 Закону України "Про об'єднання громадян" за поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду об'єднання громадян примусово розпускається (ліквідується) у випадку продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом.
Враховуючи те, що Ковельським міськрайонним управлінням юстиції не вчинялись дії щодо легалізації Вільної профспілки ВАТ "Ковельсільмаш", а тому пред’явленні позовні вимоги до управління юстиції є необґрунтованими.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 71, 87, 94, 158-163, 167, п. 6 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Скасувати реєстраційне посвідчення №005 серії ВН від 19.03.1995р., видане Всеукраїнським профспілковим вільним об’єднанням – солідарних трудівників Вільній профспілці ВАТ "Ковельсільмаш".
3. В частині позовних вимог про зобов’язання Ковельського міськрайонного управління юстиції вчинити дії по внесенню подання до суду з вимогою про примусовий розпуск об'єднання громадян – Вільної профспілки ВАТ "Ковельсільмаш" відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського господарського апеляційного суду протягом 10 – днів з дня ї складення в повному обсязі за правилами ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через господарський суд Волинської області заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом 20 днів апеляційної скарги.
Суддя Шумом Миколою Сергійовичем