Справа №22ц-4815, 2010р. Головуючий в 1-й інстанції
Крапівіна О.П.
Категорія: 23 Доповідач – Капітан І.А.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
2010 року вересня місяця “29” дня колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Херсонської області в складі:
Головуючого – Капітан І.А.
Суддів: Майданіка В.В., Вадзінського П.О.
при секретарі – Перевознік В.В.
з участю прокурора Сидоренка В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Херсоні цивільну справу за апеляційною скаргою Херсонського міжрайонного природоохоронного прокурора, який діє в інтересах держави в особі Херсонської обласної державної адміністрації та Генічеської районної державної адміністрації, на рішення Генічеського районного суду Херсонської області від 05 травня 2009 року за позовом ОСОБА_2 до Генічеської районної державної адміністрації про внесення змін до договору оренди земельної ділянки та зобов’язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и л а:
У квітні 2009 року ОСОБА_2 звернулася в суд із зазначеним позовом. Посилаючись на те, що між нею та відповідачем укладено договір оренди земельної ділянки площею 7га строком на 49 років, даний договір зареєстровано у Державному реєстрі земель 28 березня 2008 року, відповідно до умов цього договору орендну плату визначено у трикратному розмірі земельного податку, що не відповідає вимогам Закону України «Про оренду землі» в редакції від 3 червня 2008 року, а Генічеська райдержадміністрація в добровільному порядку не погодилась внести зміни до договору щодо встановлення орендної плати у розмірі 12 відсотків від нормативно грошової оцінки, ОСОБА_2 просила суд:
- внести зміни до договору оренди землі,
- викласти абзац перший п11 договору оренди від 28 березня 2008 року за №4АА002179-040872000004 в такій редакції:
«Орендна палата вноситься орендарем у грошовій формі та трикратному розмірі земельного податку, але не більше ніж 12% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки, що складає 38 419грн. 92коп. за 7га на рік»;
- зобов’язати районну державну адміністрацію внести відповідні зміни до договору оренди земельної ділянки від 26 грудня 2008 року за №4АА002179-0408720000022 з розрахунку 12% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки з врахуванням коефіцієнту індексації за 2009 рік.
Рішенням Генічеського районного суду Херсонської області від 05 травня 2009 року позов задоволено частково. Постановлено:
- визнати, що розмір орендної плати за договором оренди земельної ділянки площею 7,0га за межами населеного пункту села Стрілкове на території Стрілківської сільської ради для розміщення оздоровчого закладу, який зареєстровано в Генічеському реєстраційному окрузі Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 28 березня 2008 року №4АА002179-040872000004, становить 12% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки, що складає 38 419грн. 92коп. на рік за 7,0га.
- в іншій частині відмовити.
В апеляційній скарзі Херсонський міжрайонний природоохоронний прокурор, який діє в інтересах держави в особі Херсонської обласної державної адміністрації та Генічеської районної державної адміністрації, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, просить рішення скасувати, а справу направити на новий розгляд.
В письмових запереченнях ОСОБА_2, посилаючись на безпідставність доводів апеляційної скарги та законність рішення, просить скаргу відхилити, а рішення суду залишити без змін.
Заслухавши доповідача, пояснення осіб, що з’явились в судове засідання, перевіривши законність та обґрунтованість рішення в межах, визначених ст.303 ЦПК України, колегія суддів вважає, що скарга підлягає частковому задоволенню.
При частковому задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що починаючи з 11 січня 2007 року зміни до укладеного з позивачкою договору щодо розміру орендної плати не вносились і такий розмір повинен становити 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що складає 38 419грн. 92коп. на рік за 7 га.
Проте такого висновку суд дійшов з порушенням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до ст.309 ЦПК України є підставою для скасування рішення і ухвалення по справі нового рішення.
Як свідчать матеріали справи, у березні 2008 року між Генічеською райдержадміністрацією та ОСОБА_2 був укладений договір оренди земельної ділянки загальною площею 7га строком на 49 років /а.с.7-11/. За умовами даного договору орендодавець, яким є Генічеська райдержадміністрація, на підставі розпорядження голови Херсонської обласної державної адміністрації від 19 лютого 2008 року №160 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення, надання в оренду земельної ділянки та встановлення розміру орендної плати за користування нею», передав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку із земель запасу рекреаційного призначення. Даний договір зареєстровано у Державному реєстрі земель 28 березня 2008 року. Згідно висновку експерта, який було представлено для укладення вищезазначеного договору, нормативна вартість орендованої земельної ділянки складає 320 166грн. /а.с.20/. Згідно витягу №22 з протоколу №1 засідання комісії набуття права довгострокової оренди ОСОБА_2 визначено орендарем даної земельної ділянки на конкурентних засадах /а.с.102/.
Розмір орендної плати за користування ОСОБА_2 земельною ділянкою встановлений розпорядженням голови Херсонської обласної державної адміністрації №160 від 19 лютого 2008 року /а.с.101/.
Відповідно до ст.21 Закону України «Про оренду землі» в редакції Закону від 3 червня 2008 року річна орендна плата на земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю». Річна орендна плата на земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлено більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині.
Відповідно до ст.23 Закону України «Про оренду землі» орендна плата може переглядатися:
- на земельні ділянки державної і комунальної власності, які передані в оренду для сільськогосподарського використання, один раз на три роки в порядку, встановленому законом або договором оренди;
- на земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, за згодою сторін;
- орендар має право вимагати відповідного зменшення орендної плати в разі, якщо стан орендованої земельної ділянки погіршився не з його вини.
Наявні у справі докази підтверджують, що за договором ОСОБА_2 було передано земельну ділянку державної власності із земель рекреаційного призначення, у зв’язку з чим, підстави для зміни або перегляду розміру орендної плати, передбачені ст.23 Закону України «Про оренду землі», а також п.16,17 Договору оренди землі, відсутні.
Крім того, встановлено, що зазначений у договорі розмір орендної плати був встановлений розпорядженням голови Херсонської обласної державної адміністрації №160 від 19 лютого 2008 року, яке на час вирішення спору по суті є чинним, Генічеська райдержадміністрація як орендодавець за Договором оренди передала землю на підставі даного розпорядження проте, вимагаючи змінити розмір орендної плати, встановлений Херсонською обласною державною адміністрацією, ОСОБА_2 вимог до цієї юридичної особи не пред’являла, а пред’явила позов до Генічеської райдержадміністрації, яка не є належним відповідачем по справі.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що позов ОСОБА_2 задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст.21,23 Закону України «Про оренду землі», ст.ст.303,307,309 ЦПК України, колегія суддів, -
В И Р І Ш И Л А :
Апеляційну скаргу Херсонського міжрайонного природоохоронного прокурора, який діє в інтересах держави в особі Херсонської обласної державної адміністрації та Генічеської районної державної адміністрації, задовольнити частково.
Рішення Генічеського районного суду Херсонської області від 05 травня 2009 року скасувати.
Ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_2 відмовити.
Рішення може бути оскаржено протягом двадцяти днів з моменту його проголошення шляхом подачі касаційної скарги до судової палати в цивільних справах Верховного Суду України.
Головуючий: І.А.Капітан
Судді: В.В.Майданік, П.О.Вадзінський
Копія вірна: І.А.Капітан