КОПІЯ
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
_________________________________________________
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
?03 ” серпня 2010 року м. Хмельницький
Колегія суддів судової палати у цивільних справах
Апеляційного суду Хмельницької області
в складі: головуючого – судді Заїки В. М.
суддів: Ніколової Б. Ю., Шершуна В. В.
розглянула в порядку ст..304-1 ЦПК України цивільну справу № 22ц-3282 за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України /далі – ПФУ/ в Деражнянському районі на постанову Деражнянського районного суду від 20 січня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі про стягнення недовиплаченої грошової допомоги як дитині війни за 2007-2008 роки, січень – вересень 2009 року,
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів
встановила:
В листопаді 2009 року ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі , в якому просить визнати неправомірними (незаконними) дії та зобов'язати вчинити перерахунок підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до Закону України „Про соціальний захист дітей війни” за період з 1 січня 2007 року по 30 вересня 2009 року включно. Обґрунтовуючи свої вимоги зазначала, що на підставі Закону вона має статус „дитини війни” і їй у вказані періоди було передбачено підвищення до пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком, однак відповідач її не виплачував.
Постановою Деражнянського районного суду від 20 січня 2010 року позов задоволено частково. Цією постановою зобов’язано управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 30 вересня 2009 року включно, врахувавши виплати, які були проведені у 2007-2009 роках.
В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі вважає постанову суду незаконною, просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову позивачу. Посилається на порушення норм матеріального права. При цьому управління ПФУ зазначило, що підвищення до пенсії виплачено позивачці у відповідності до вимог чинного законодавства та в межах бюджетних асигнувань, а суд безпідставно не взяв до уваги, що положення ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» про мінімальний розмір пенсії за віком не застосовуються при обрахунку підвищення до пенсії дітям війни.
Колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 має статус дитини війни відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» № 2135-VІ від 18.11.2004 р. На підставі вказаного Закону позивачка має право на доплату до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком щомісяця. Проте управлінням Пенсійного фонду України Деражнянському районі ОСОБА_1 доплата до пенсії не виплачувалася з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 30
____________________________________________________________________________________
Головуючий у першій інстанції –Зарєчна І. В. Справа № 22ц-3282
Доповідач – Заїка В. М. Категорія № 57
вересня 2009 року. ______________________________________________________________
Вказані обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи та дослідженими судом доказами.
Давши належну оцінку зібраним по справі доказам, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про порушення управлінням Пенсійного фонду України в Деражнянському районі права ОСОБА_1 на отримання підвищення до пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в редакції яка діяла до 01.01.2006 р. За таких обставин, суд обґрунтовано частково задовольнив позовні вимоги ОСОБА_1
Норми матеріального права застосовані судом правильно, порушень процесуального закону, які б були підставою для скасування рішення, судом не допущено. Тому наявні підстави для відхилення апеляційної скарги відповідно до ст. 308 ЦПК України.
Доводи апеляційної скарги на законність рішення суду не впливають і спростовуються наступними обставинами.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" в редакції, яка діяла до 01.01.2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно з п. 12 ч. 1 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" дію ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" з урахуванням ст. 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" призупинено на 2007 рік.
Статтею 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
9 липня 2007 року Рішенням Конституційного суду України N 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України, п. 12 ст. 71 та ст. 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Відповідно до п. 41 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесено зміни до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни - 10 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Положення п. 41 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" були визнані такими, що не відповідають Конституції України, згідно з Рішенням Конституційного суду України N 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
За таких обставин, в період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 30 вересня 2009 року відповідач був зобов'язаний нараховувати та сплачувати ОСОБА_1 підвищення до пенсії в розмірі, встановленому ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", в редакції закону, яка діяла до 01.01.2006 року.
Доводи апеляційної скарги про те, що підвищення до пенсії повинно виплачуватись у розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України N 530 від 28 травня 2008 року є необґрунтованими.
Обчислення підвищення до пенсії, виходячи з розміру, встановленого постановою Кабінету Міністрів України N 530 від 28 травня 2008 року, є порушенням засад пріоритету законів над підзаконними актами, а тому розрахунок такого підвищення повинен здійснюватись з розміру, встановленого ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Посилання на те, що відповідно до ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, а саме пенсії за віком, по інвалідності та по втраті годувальника, є безпідставними.
Положення частини третьої статті 28 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого крім передбаченого частиною 1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
Таким чином при визначенні розміру підвищення відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовується розмір мінімальної пенсії за віком, який визначений ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове соціальне страхування".
Інші підстави для скасування постанови суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги відсутні.
Керуючись ст. ст. 307, 308, 315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів
ухвалила:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі відхилити.
Постанову Деражнянського районного суду від 20 січня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною і касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий: /підпис/ Судді: /підписи/
Згідно з оригіналом: суддя апеляційного суду В. М. Заїка
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(вступна та резолютивна частини)
„ 3 ” серпня 2010 року м. Хмельницький
Колегія суддів судової палати у цивільних справах
Апеляційного суду Хмельницької області
в складі: головуючого – судді Заїки В. М.
суддів: Ніколової Б. Ю., Шершуна В. В.
при секретарі:
розглянула у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 22ц-3282 за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі на постанову Деражнянського районного суду від 20 січня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі про стягнення недовиплаченої гршової допомоги як дитині війни за 2007-2008 р.р., січень – вересень 2009 року,
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів керуючись ст. ст. 218, 307, 308, 313, 314, 317 ЦПК України, колегія суддів
ухвалила:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі відхилити.
Постанову Деражнянського районного суду від 20 січня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, проте може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.
Головуючий: Судді:
КОПІЯ
Справа №22ц-3882
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
„ 3 ” серпня 2010 року м. Хмельницький
Колегія суддів судової палати у цивільних справах
Апеляційного суду Хмельницької області
в складі: головуючого – судді Заїки В. М.
суддів: Ніколової Б. Ю., Шершуна В. В.
при секретарі:
розглянула у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 22ц-3282 за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі на постанову Деражнянського районного суду від 20 січня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі про стягнення недовиплаченої гршової допомоги як дитині війни за 2007-2008 р.р., січень – вересень 2009 року,
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів
встановила:
В листопаді 2009 року ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі , в якому просить визнати неправомірними (незаконними) дії та зобов'язати вчинити перерахунок підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до Закону України „Про соціальний захист дітей війни” за період з 1 січня 2007 року по 30 вересня 2009 року включно. Обґрунтовуючи свої вимоги зазначала, що на підставі Закону вона має статус „дитини війни” і їй у вказані періоди було передбачено підвищення до пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком, однак відповідач її не виплачував.
Постановою Деражнянського районного суду від 20 січня 2010 року позов задоволено частково. Цією постановою зобов’язано управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 30 вересня 2009 року включно, врахувавши виплати, які були проведені у 2007-2009 роках.
В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі вважає постанову суду незаконною, просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову позивачу. Посилається на порушення норм матеріального права. При цьому УПФ зазначило, що підвищення до пенсії виплачено позивачці у відповідності до вимог чинного законодавства та в межах бюджетних асигнувань, а суд безпідставно не взяв до уваги, що положення ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» про мінімальний розмір пенсії за віком не застосовуються при обрахунку підвищення до пенсії дітям війни.
Колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.
_________________________________________________________________
Головуючий у першій інстанції –Зарєчна І. В. Справа № 22ц-3282
Доповідач – Заїка В. М. Категорія № 57
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 має статус дитини війни відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» № 2135-VІ від 18.11.2004 р. На підставі вказаного Закону позивачка має право на доплату до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком щомісяця. Проте управлінням Пенсійного фонду України Деражнянському районі ОСОБА_1 доплата до пенсії не виплачувалася з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 30 вересня 2009 року.
Вказані обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи та дослідженими судом доказами.
Давши належну оцінку зібраним по справі доказам суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про порушення управлінням Пенсійного фонду України в Деражнянському районі права ОСОБА_1 на отримання підвищення до пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в редакції яка діяла до 01.01.2006 р. За таких обставин, суд обґрунтовано частково задоволив позовні вимоги ОСОБА_1
Норми матеріального права застосовані судом правильно, порушень процесуального закону, які б були підставою для скасування рішення, судом не допущено. Тому наявні підстави для відхилення апеляційної скарги відповідно до ст. 308 ЦПК України.
Доводи апеляційної скарги на законність рішення суду не впливають і спростовуються наступними обставинами.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" в редакції, яка діяла до 01.01.2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно з п. 12 ч. 1 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" дію ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" з урахуванням ст. 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" призупинено на 2007 рік.
Статтею 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
9 липня 2007 року Рішенням Конституційного суду України N 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України, п. 12 ст. 71 та ст. 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Відповідно до п. 41 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесено зміни до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни - 10 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Положення п. 41 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" були визнані такими, що не відповідають Конституції України, згідно з Рішенням Конституційного суду України N 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
За таких обставин, в період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 30 вересня 2009 року відповідач був зобов'язаний нараховувати та сплачувати ОСОБА_1 підвищення до пенсії в розмірі, встановленому ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", в редакції закону, яка діяла до 01.01.2006 року.
Доводи апеляційної скарги про те, що підвищення до пенсії повинно виплачуватись у розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України N 530 від 28 травня 2008 року є необґрунтованими.
Обчислення підвищення до пенсії, виходячи з розміру, встановленого постановою Кабінету Міністрів України N 530 від 28 травня 2008 року, є порушенням засад пріоритету законів над підзаконними актами, а тому розрахунок такого підвищення повинен здійснюватись з розміру, встановленого ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Посилання на те, що відповідно до ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, а саме пенсії за віком, по інвалідності та по втраті годувальника, є безпідставними.
Положення частини третьої статті 28 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого крім передбаченого частиною 1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
Таким чином при визначенні розміру підвищення відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовується розмір мінімальної пенсії за віком, який визначений ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове соціальне страхування".
Інші підстави для скасування постанови суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги відсутні.
Керуючись ст. ст. 307, 308, 313, 314, 317 ЦПК України, колегія суддів
ухвалила:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі відхилити.
Постанову Деражнянського районного суду від 20 січня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, проте може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.
Суддя /підпис/
З оригіналом згідно: суддя апеляційного суду В. М. Заїка