Судове рішення #11946569

                                                                                                            Справа № 2-а-1829/010

______2010 рік

                                                                                                           

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

      15 листопада 2010 року     о 15 год. 30 хв.  Суддя  Слов`яносербського районного суду  Луганської області Кобзій Т.І., розглянувши у  скороченому провадженні в сел. Слов`яносербськ адміністративну справу за позовом   ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в  Слов ` яносербському районі   Луганської області про визнання незаконними бездіяльності відповідача та перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

15 жовтня 2010 року  позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Слов ` яносербському районі Луганської області, посилаючись на ту обставину, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом 3 групи від захворювання, пов’язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та має пільги, встановлені законодавством для ветеранів війни – учасників війни. Йому була призначена пенсія у зв’язку із встановленням інвалідності. У відповідності з законом призначений розмір пенсії для інвалідів 3 групи  внаслідок захворювання,  пов’язаного із Чорнобильською аварією, повинен бути не нижчим 6 мінімальних пенсій за віком,  та крім того, інвалідам 3 групи виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком. Проте, розмір його пенсії є меншим за визначений законом. 14 вересня 2010 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок його пенсії з 01.01.2005 року, яка на сьогоднішній день повинна  визначатися, виходячи з того, що мінімальна пенсія за віком з 1.04.2010 року складає 706 грн., проте  в перерахунку пенсії йому було відмовлено. Просив визнати неправомірними дії відповідача, та зобов’язати відповідача провести перерахунок та виплату не донарахованої державної пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком  та додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров’ю, у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком,   з 01.01.2007 року, оскільки з цієї дати набрала законної чинності ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка зобов’язала відповідача у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищувати розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю.  

Ухвалою судді Слов`яносербського районного суду  від 27 жовтня 2010 року адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в  Слов ` яносербському районі   Луганської області в частині вимог за період з 01.01.2007 року по 15.04.2010 року залишено без розгляду, у зв`язку з закінченням строку його подачі до суду.

Відповідач у встановлений строк не надав суду заперечення проти позову, наслідки неподання заперечень йому повідомлені.

Дослідивши  матеріали справи,  вважаю, що  позов підлягає задоволенню з таких підстав.

У відповідністю зі ст.. 71 КАС України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій або бездіяльність суб `єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого  рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.  

Встановлено, що позивач належить до першої категорії як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням  НОМЕР_1 від 22.12.1998 року, перебуває на обліку у відповідача  та отримує пенсію за 3 групою інвалідності, внаслідок захворювання, пов’язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Розмір отримуваної пенсії з 01.08.2010 року складає 1347 грн. 10 коп., в т.ч.: основний розмір пенсії  - 706 грн., додаткова пенсія, 106,35 грн., додаткова пенсія як інваліду  війни 3 групи – 212,70 грн..

    Відповідно до довідки Луганської обласної МСЕК№1 за № 023834  позивачеві встановлена третя група інвалідності, внаслідок захворювання, пов’язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 7.12.2007 року по 1.01.2011 року.

     14 вересня 2010 року позивач звертався до Управління Пенсійного фонду України в  Слов ` яносербському районі із заявою, в якій просив провести перерахунок його пенсії як ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інваліда 3 групи.

В листі Управління Пенсійного фонду України в  Слов ` яносербському районі за № 1610/02-32”о” від 05.10.2010 року зазначено, що для перерахунку пенсії позивача немає законних підстав, розмір пенсії визначено згідно чинного законодавства.

Суд вважає таку відмову в перерахунку розміру пенсії неправомірною.

Згідно зі ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір пенсії для інвалідів 3 групи, призначеної у відповідності з цим Законом, повинен бути не нижчим 6 мінімальних пенсій за віком, а згідно зі ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» таким інвалідам 3 групи виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.

       Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене статтею 8 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

        Пунктом 2 частини 1 статті 8 зазначеного Закону таке право закріплене за особами, яким до дня набрання чинності цим Законом була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (крім соціальних пенсій) або була призначена пенсія (щомісячне довічне утримання) за іншими законодавчими актами, але вони мали право на призначення пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення» - за умови, якщо вони не отримують пенсію (щомісячне довічне грошове утримання) з інших джерел.

       Право вибору пенсійних виплат передбачене статтею 10 наведеного Закону, і означає, що особі, яка має одночасне право на різні види пенсії: за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника, призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

       Абзац перший пункту 13 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, у разі, якщо особа має право на отримання пенсії, у тому числі відповідно до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно зі ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Законом України «Про  встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність,  з 1.04.2010 року встановлено в розмірі 706 грн. на місяць.

Відповідно до ст. 71 Закону України «Про статус і соціальний захист  громадян, які  постраждали  внаслідок  Чорнобильської катастрофи» дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.

Згідно ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю особам, віднесеним до категорії 1.2,3, 4. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Тим самим закон зобов’язує відповідача  самостійно підвищувати розмір пенсії у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

           Обґрунтування відповідачем своєї позиції посиланням на те, що мінімальний розмір пенсії за віком в розмірі прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб застосовується лише при призначенні пенсій відповідно до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист  громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» спростовується приписами пункту 1 та 6 статті 92 Конституції України, статті 71 спеціального закону, відповідно до якого дія його положень не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону, а також абзацом 2 преамбули, частиною 3 статті 4, пунктом 2 частини 1 статті 8 та пунктами 13, 16 Прикінцевих положень загального закону, якими передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення. До приведення законодавства України у відповідність із Законом України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Крім того, згідно з рішенням Конституційного Суду України (№ 8-рп/2005 від 11 жовтня по справі № 1-21/2005), який неодноразово розглядає проблеми, пов’язані з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається.

За таких обставин суд вважає за необхідне визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Слов ` яносербському районі щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачеві неправомірними, а також зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Слов ` яносербському районі здійснити перерахунок та виплату позивачеві пенсії  у  розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком з  15  квітня 2010 року.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, ст..6-11, 18, 71, 86,159-163, 183-2 КАС України , суд

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Слов ` яносербському районі Луганської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Слов ` яносербському районі Луганської області  здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії по інвалідності   з 15 квітня 2010 року  у  розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком. Перерахунок здійснювати виходячи з мінімальної пенсії за віком, встановленої у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом на відповідний період.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного  суду через Слов ` яносербський районний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів. Строк для подання апеляційної скарги обчислюється з моменту отримання копії постанови.  

                  Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

            Постанова  прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.    

   

Суддя                                               Кобзій Т.І.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація