Справа № 2-4215/07
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2007 року м. Запоріжжя
Комунарський районний суд м. Запорожжя в складі: головуючого судді: Дзярук М. П.,
при секретарі: Кожушаній Є.С.,
за участю позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2, представника відповідача Фоломєєвої Л.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Запорізької міської ради про визнання права власності на будинок в порядку спадкування за заповітом, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, ОСОБА_2 3вернулися до суду з позовом до ЗМР про визнання права власності на жилий будинок в порядку спадкування за заповітом, посилаючись на те, що у 1924 році дід та бабка ОСОБА_4 та ОСОБА_5 вступили у шлюб. Від шлюбу мали доньку ОСОБА_6, дітьми якої є позивачі. Дідові на праві власності належав будинок АДРЕСА_1. Дід помер ІНФОРМАЦІЯ_1р., баба - ІНФОРМАЦІЯ_2р. Після їх смерті залишилося спадщина у вигляді спірного будинку. їх мати постійно проживала в будинку, була прописана, а тому прийняла спадщину шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном. 02.08.2001р. ОСОБА_6 залишила заповіт, згідно якого все своє майно заповіла в рівних частках дітям - позивача. Після її смерті ІНФОРМАЦІЯ_3р. позивачі в передбачений законом термін звернулися до нотаріальної контори з заявами про прийняття спадщини за заповітом, однак у видачі свідоцтва їм було відмовлено, оскільки мати за життя не оформила спірний будинок на себе. Просять суд визнати за ними право власності на спірний будинок на 1/2 частку кожному.
В судовому засіданні позивачі підтримали позовні вимоги в повному обсязі, а також доповнили заяву і просять суд ще визнати факт прийняття спадщини ОСОБА_6 після смерті батьків ОСОБА_4 та ОСОБА_5
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог не заперечувала.
Вислухавши пояснення позивачів, представника відповідача, дослідивши інші докази, що є в справі, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_6 є донькою ОСОБА_4 та ОСОБА_5 Згідно оціночного акту на домоволодінняАДРЕСА_1 власником його є ОСОБА_4, користувачем ОСОБА_6 Згідно копії свідоцтва про смерть ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1р. Після його смерті залишилося спадкове майно у вигляді спірного домоволодіння, яке фактично прийняла ОСОБА_6, оскільки постійно проживала в ньому. Відповідно до копії свідоцтв про народження та копії свідоцтва про шлюб ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є дітьми ОСОБА_6, тобто спадкоємцями першої черги. ІНФОРМАЦІЯ_3р. ОСОБА_6 померла, що підтверджено копією свідоцтва про смерть. Після її смерті залишилося спадкове майно у вигляді спірного домоволодіння. Відповідно до складеного ОСОБА_6 заповіту від 02.08.2001р. остання все свої майно залишила своїм дітям - позивачам по справі в рівних частках. Згідно наданої до суду копії спадкової справи після померлої ОСОБА_6 з заявами про прийняття спадщини по заповіту після померлої звернулися ОСОБА_1 та ОСОБА_2, інші спадкоємці до нотаріальної контори не зверталися.
Дані обставини повністю підтверджуються дослідженими у судовому засіданні доказами.
Відповідно до ст.. 548 ЦК України (1963р.) для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Згідно ст.. 525 ЦК України (1963р.) часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця. Відповідно до ч. 1 ст. 549 ЦК України (1963р.) дією, що свідчить про прийняття спадщини є фактичний вступ в управління та володіння майном протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. Згідно ст.. 553 ч.2 ЦК України (1963р.) вважається, що відмовився від спадщини той спадкоємець, який не вчинив жодної з дій, що свідчать про прийняття спадщини (стаття 549 цього Кодексу). Таким чином, суд вважає, що оскільки після смерті ОСОБА_4, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_1р., фактично в управління спадковим майном вступила його донька ОСОБА_6, то вона є такою, що прийняла спадщину у вигляді домоволодіння АДРЕСА_1.
Оцінивши докази в їх сукупності та згідно з п.1 ст. 1269 ЦПК України суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 як спадкоємці за заповітом, подавши до нотаріальної контори в передбачений законом термін заяви про прийняття спадщини після померлої ОСОБА_6, прийняли спадщину і за ними необхідно визнати право власності на спірне домоволодіння в рівних частках.
На підставі викладеного і керуючись 525, 548, 549, 553 ЦК України (1963р.), ст. 1269 ЦК України, ст. ст. 208, 209, 212-215, 256-259 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Цивільний позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 задовольнити повністю.
Встановити факт прийняття ОСОБА_6 спадщини у вигляді домоволодіння АДРЕСА_1 після смерті ОСОБА_4., померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/2 частину домоволодіння АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_6, померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 р.
Визнати за ОСОБА_2 право власності на 1/2 частину домоволодіння АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_6, померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 р.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Запорізької області через Комунарський районний суд м. Запоріжжя шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня його проголошення та подання апеляційної скарги на рішення суду протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.