№ 2-а-2398\2010 р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«01» листопада 2010 р. суддя Центрально – Міського районного суду м. Макіївки Донецької області Мироненко В. В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Центрально – Міському районі м. Макіївки Донецької області про неправомірну бездіяльність державного органу та зобов’язання зробити нарахування доплати до пенсії -
В С Т А Н О В И В :
У жовтні 2010 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Центрально – Міському районі м. Макіївки Донецької області про визнання неправомірною бездіяльність відповідача та зобов’язання здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії у відповідності до ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» як дитині війни з 09.07.2007 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він має статус «дитини війни», у зв’язку з чим у відповідності до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виплачувана йому пенсія повинна підвищуватися на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, починаючи з 9 липня 2007 року, проте така допомога у встановленому Законом розмірі йому не виплачувалася. Вважає, що положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» в частині зупинення дії ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не відповідають Конституції України і тому не можуть застосовуватись. З підстав невідповідності ст. 22 Конституції України п.п. 2 п. 41 розділу II Закону України « Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» вважає неможливе їх застосування з 01.01.2008 року.
Позивач у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Центрально – Міському районі м. Макіївки Донецької області у судове засідання не з’явився, про місце , дату та час розгляду справи повідомлений належним чином, просив розглядати справу без участі його представника в порядку письмового провадження.
Відповідно до ст. 122 ч. 3 КАС України , судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у зв’язку із тим, що особи, які приймають участь у справі, заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності, про що свідчать заяви, які долучені до матеріалів справи.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач має правовий статус «дитини війни», що підтверджується пенсійним посвідченням (а. с. 7).
Відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року, що набрав чинності 01 січня 2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Статтею 71 Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік», дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» зупинена.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп2007 положення статті 71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», якими була зупинена дія статті 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни», визнані такими, що не відповідають Конституції.
Таким чином, за період з 09 липня 2007 року, за який заявлено позовні вимоги, положення статті 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни», стосовно того, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком були чинними саме з 09 липня 2007 року ( день ухвалення рішення Конституційним Судом України) по 31 грудня 2007 року.
Відповідно до статті 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та абзацу першого частини і статті 28 Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у 2007 році діяли наступні розміри мінімальної пенсії за віком: з 1 квітня - 410,06 грн., з 1 жовтня - 415, 11 грн.
Тобто, за період з 09.07. 2007 р. до 31.12. 2007 року позивач мав право на отримання підвищення до пенсії на підставі ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни».
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. внесено зміни до Закону України « Про соціальний захист дітей війни», зокрема статтею 6 вказаного Закону після внесення змін передбачалось, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання; державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп2008 від 22.05.2008 р. положення пункту 20 розділу II « Внесення змін до деяких законодавчих актів України», Закону України « Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. щодо внесення змін до Закону України « Про соціальний захист дітей війни», визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Таким чином, вимоги позивача щодо зобов’язання Управління Пенсійного фонду України у Центрально – Міському районі м. Макіївки Донецької області здійснити перерахунок підвищення до пенсії «дитині війни» у 2008 році підлягають задоволенню лише з 22 травня 2008 року.
Враховуючи, що позивачу, починаючи з 01.01.2008 р., сплачується підвищення до пенсії у розмірі 10 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідач повинен донарахувати позивачу підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни за період з 22.05.2008 року до 31.12. 2008 року.
Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч. 2 ст. 100 КАС України, якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку, встановленому цим Кодексом.
Суд приходить до висновку, що строк звернення до суду позивачем пропущено з поважних причин, оскільки він, будучи людиною похилого віку, яка погано себе відчуває, не мав можливості звернутися своєчасно до суду з даним позовом. Таким чином, сукупність вказаних вище причин, дає суду підстави вважати, що ці причини пропуску строку звернення позивача до суду за захистом його порушеного права, є поважними і тому цей строк підлягає поновленню.
До того ж статтею 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод особі, права та інтереси якої порушені, гарантується право на судовий захист. Право на суд, одним із аспектів якого є право доступу до суду, не є абсолютним і може підлягати обмеженням, але їх застосування повинно зберігати пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Воловік проти України» (заява № 15123/03) від 6 грудня 2007 року). Конституція України у статті 46 гарантує громадянам право на соціальний захист, який включає отримання пенсій, інших видів соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування та мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. В статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що саме пенсія або виплати, які здійснюються за вибором громадянина замість пенсії щомісячне довічне утримання чи державна соціальна допомога, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Обов’язки щодо призначення перерахунку та виплати пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення» є основною функцією органів Пенсійного фонду України, тому зважаючи на наявність прямої норми в Конституції України, яка гарантує здійснення державними органами належних за законами України виплат сум пенсії з урахуванням встановленого підвищення дітям війни, то за приписами статті 8 Конституції України та вимог частини 3 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, при розгляді справ за Законами України «Про соціальний захист дітей війни» пропущений річний строк для звернення до суду не є підставою для відмови у позові та при наявності заяви сторони відновлюється судом.
Стосовно позовних вимог про нарахування та виплату щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни за період з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р., та за період з 01.01.2010 р. по день винесення рішення , то суд вважає за необхідне задовольнити вказану частину позовних вимог з таких підстав. Відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (у редакції від 18.11.2004 , чинний до теперішнього часу) дітям війни пенсії або щомісячне грошове довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. За ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008 року, та статтею 70 Закону України «Про державний бюджет на 2010 рік» КМУ надано право у 2009,2010 р.р. встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Отже, нарахування та виплата у 2009 році - 2010 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Таким чином, за заявлений період суд вважає за необхідне зобов’язати відповідача перерахувати та здійснити нарахування та виплату на користь позивача підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 09 липня до 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року р. до 31 грудня 2008 року та з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року, з 01 січня 2010 року по 01 листопада 2010 року.
Керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 18, 87, 94, 99, 100, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ :
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у Центрально – Міському районі м. Макіївки перерахувати та здійснити нарахування та виплату на користь ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 09 липня 2007 р. до 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року р. до 31 грудня 2008 року , та з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року, з 01 січня 2010 р. по 01 листопада 2010 року у відповідності до Закону України « Про соціальний захист дітей війни» та згідно Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп2007, Рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Постанова складена суддею у нарадчій кімнаті.
Суддя: