ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ Справа № 2а - 2421/09
16 жовтня 2009 року Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі :
головуючого - судді Рибакової В.В.
секретаря Затуливітер Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Нікополя адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Нікопольської райдержадміністрації про визнання протиправною бездіяльність , зобов’язання вчинити певні дії ,-
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернулася до суду з зазначеним позовом .
Позовні вимоги обґрунтувала тим , що за бездіяльністю Управління праці та соціального захисту населення Нікопольської районної державної адміністрації (далі - УПСЗН) вона недоотримала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років за 2007-2008 роки . Також вона недоотримала допомогу по народженню дитини . Просить визнати протиправною бездіяльність УПСЗН щодо не здійснення перерахунку та не виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007-2008 роки у повному обсязі , зобов’язати УПСЗН сплатити їй недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 3050,60 грн. та недоотриману допомогу по народженню дитини в розмірі 2122 грн.
Позивач у судове засідання не з’явилася , про день і час розгляду справи була повідомлені належним чином. Згідно наданої до суду заяви просить розглянути справу за її відсутністю , на позові наполягає (а.с.14).
Представник Управління праці та соціального захисту населення Нікопольської районної державної адміністрації у судове засідання не з’явився , про день і час розгляду справи був повідомлений належним чином . Згідно наданих до суду заперечень просить розглядати справу без участі їх представника та відмовити у задоволенні позову , так як позивач отримує допомогу по догляду за дитиною до дсягненнянею трирічного віку з 15.02.2008 року і управління виплачувало таку допомогу відповідно до чинного законодавства, а тому вимоги позову є безпідставними. Крім того зазначає , що позивачем пропущений строк звернення до суду , передбачений ст. 99 КАС України .
Вивчивши матеріали справи , суд приходить до наступного .
Судом встановлено , що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 народила сина ОСОБА_2, у зв'язку з чим набула право на отримання державної допомоги по її догляду до досягнення нею трирічного віку передбачене ст. 13 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” (а.с.6) .
Позивач перебуває на обліку УПСЗН Нікопольської райдержадміністрації та з 15.02.2008 року отриує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку : їй було нараховано та виплачено таку допомогу у лютому 2008 р. –67,24 грн., а з березня місяця по грудень місяць включно – по 130 грн. (а.с.8,12).
Позивач зверталася до УПСЗН Нікопольської райдержадміністрації з заявою про проведення перерахунку та виплати недоотриманої суми по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідності до норм чинного законодавства , однак в цьому їй було відмовлено ( а.с.9,10).
Суд вважає , що позивачці допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік перерахуванню та виплаті не підлягає , так як остання таку допомогу почала отримувати лише з 15.02.2008 року .
За 2008 рік допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку також перерахуванню та виплаті позивачці не підлягає . На думку суду відповідач за зазначений період правомірно проводив нарахування та виплату такої допомоги у відповідності до ч.1 ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми ” зі змінами внесеними Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік ” від 28.12.2007 року № 107-VI викладеними в такій редакції: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається у розмірі , що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом , встановленим для працездатних осіб , та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців , але не менше 130 грн.(п.п.7 п.23 Розділу II внесення змін до деяких законодавчих актів України), що не були визнані неконституційними .
У відповідності до ст. 147 Конституції України , ст.ст. 1,13 Закону України „Про Конституційний Суд України ” єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні є Конституційний Суд України , який приймає рішення та дає висновки у справах щодо конституційності законів та інших правових
актів Верховної Ради України , актів Президента України , актів Кабінету Міністрів України , правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим .
Тому закони , інші правові акти мають юридичну силу до визнання їх неконституційними окремим рішенням органу конституційного контролю .
Щодо вимог позивача про стягнення з відповідача на її користь недоотриманої одноразової допомоги при народженні дитини суд зазначає наступне .
Відповідач проводив виплату позивачу щомісячної одноразової допомоги при народженні дитини з листопада 2007 року по жовтень 2008 року включно по 425 грн. щомісяця (а.с.7) та 3400 грн. у перший місяць народження дитини , про що ОСОБА_1 зазначила у позові . Всього їй виплачено 8500 грн. одноразової допомоги при народженні дитини .
Згідно із ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», в редакції, яка діяла до набрання законної сили Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік», допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта - протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було встановлено наступне:
- абзац 2 частини 2 ст. 56 Закону: допомога при народженні дитини - у розмірі 8500 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400 гривень, решта - протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
- пункт 14 ст. 71 Закону: призупинити дію статті 12 «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
В той же час, рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 не було визнано неконституційним положення абзацу 2 частини 2 ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», яким було встановлено одноразову виплату у розмірі 8500 гривень.
Таким чином, відповідачем була призначена правомірно допомога при народженні дитини у розмірі 8500 грн.
Позов у частині зобов’язання відповідача призначити та виплачувати позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до вимог чинного законодавства у подальшому задоволенню не підлягає , оскільки суд не може вирішити питання про події , що стануться у майбутньому . Необхідною умовою для звернення особи до суду з адміністративним позовом є обов’язкова наявність порушення прав , свобод чи інтересів особи у сфері публічно-правових відносин , що передбачено ст. 104 КАС України.
На підставі викладеного , суд приходить до висновку , що вимоги позивача задоволенню не підлягають .
Керуючись ст.ст. 2,6,8-12,69,104,128,158,159-163,167 КАС України , ст.147 Конституції України , ст.ст. 1,13 Закону України „Про Конституційний Суд України”, ст.13 , ч.1 ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" , п.п. 7 п. 23 Розділу II Закону України " Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року № 107-VI , -
ПОСТАНОВИВ :
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Нікопольської райдержадміністрації про зобов’язання вчинити певні дії , стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку – відмовити .
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області шляхом подачі апеляційної скарги з подачею її копії до суду апеляційної інстанції протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження , яка може бути подана протягом 10 днів з дня складання повного тексту постанови через Нікопольський міськрайонний суд , або в порядку , передбаченому ч. 5 ст. 186 КАС України .
Повний текст постанови виготовлено 26.10.2009 року .
Суддя :