Судове рішення #11967580

                                                                                             

                                                                                                        Справа № 2-2313/10  

                                                                       РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

08 листопада 2010 року Великобагачанський районний суд Полтавської області в складі:

                                           головуючого-судді    Хоролець В.В.

                                           при секретарі              Костенко Л.О.

                   з участю позивача      ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Велика Багачка Полтавської області  цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Великобагачанської районної державної адміністрації та Рокитянської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області про визнання права власності на спадщину, -

в с т а н о в и в:

       30.09.2010 року ОСОБА_1 звернувся до Великобагачанського районного суду Полтавської області з позовом до Великобагачанської районної державної адміністрації та Рокитянської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області про визнання права власності на спадщину (а.с.3-4).

       З позову вбачається, що після смерті гр-ки ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Рокита Великобагачанського району Полтавської області залишилась спадщина, яка складається з права на земельну частку (пай) розміром 3,67 в умовних кадастрових гектарах у землі, яка перебуває у колективній власності КСП «Маяк» Великобагачанського району, посвідченого сертифікатом на право на земельну частку (пай) серія РН №771331, виданого Великобагачанською райдержадміністрацією.

      Як вказує позивач, цю спадщину прийняв її чоловік ОСОБА_5, оскільки на день відкриття спадщини постійно проживав разом із спадкоємцем, але право на неї юридично оформити не встиг, так як помер ІНФОРМАЦІЯ_2.

       Після смерті ОСОБА_5 відкрилась спадщина, яка складається з права на земельну частку (пай) розміром 3,67 в умовних кадастрових гектарах у землі, яка перебуває у колективній власності КСП «Маяк» Великобагачанського району, посвідченого сертифікатом на право на земельну частку (пай) серія РН №771332, виданого Великобагачанською райдержадміністрацією та спадщини, яку ОСОБА_5 прийняв після смерті своєї дружини ОСОБА_4

       ОСОБА_1 вказує в позові, що він є єдиним спадкоємцем за заповітом на вказану спадщину, інші спадкоємці відсутні, після смерті ОСОБА_5 він подав до Великобагачанської ДНК заяву про прийняття спадщини, і йому як спадкоємцю державним нотаріусом Великобагачанської ДНК були видані свідоцтва про право на спадщину на належні померлому ОСОБА_5 житловий будинок  з господарськими будівлями в с. Рокита Великобагачанського району та легковий автомобіль.  При цьому позивач вказує, що він не оформив право на земельні частки (паї), оскільки на той час не володів ситуацією про їх наявність, і дізнався про них, коли отримав копію позовної заяви Рокитянської сільської ради про визнання спадщини ОСОБА_5 відумерлою, що була подана до Великобагачанського районного суду Полтавської області.    

       В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 заявлений позов підтримав в повному обсязі, в своїх поясненнях посилався на обставини, що в ньому викладені і просив його задовольнити. Представники відповідачів Великобагачанської райдержадміністрації та Рокитянської сільської ради Великобагачанського району в судове засідання не з’явились, від цих відповідачів надійшли листи про визнання позову та про розгляд справи у відсутність їх представників (а.с.56-57).

          Згідно ч.4 ст. 174 ЦПК  України  “у разі визнання відповідачем позову суд за  наявності передбачених законом підстав ухвалює рішення про задоволення позову”.            

       Суд, заслухавши пояснення позивача ОСОБА_1, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи і давши їм належну оцінку, оглянувши фотокопію спадкової справи, що надійшла з Полтавського обласного нотаріального архіву приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 до Великобагачанської районної державної адміністрації та Рокитянської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області про визнання права власності на спадщину підлягає задоволенню з таких підстав.

          Частиною 3 ст. 10 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

          Згідно ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданими відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

          Кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір (ст.60 ЦПК України).

         Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4, останнім постійним місцем проживання якої було с. Рокита Великобагачанського району Полтавської  області (а.с. 6).

         ОСОБА_5, останнім постійним місцем проживання якого було с. Рокита Великобагачанського району помер ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданого Рокитянською сільською радою Великобагачанського району (а.с.6).

        ОСОБА_4 та ОСОБА_5 перебували між собою в зареєстрованому шлюбі з 30.01.1970 року (а.с.7).

        Згідно довідки Рокитянської сільської ради Великобагачанського району №578 від 21.09.2010 року на день смерті ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 вона була зареєстрована і проживала в АДРЕСА_1 разом з чоловіком ОСОБА_5 (а.с.13).

       Як вбачається з матеріалів справи, після смерті ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Рокита Великобагачанського району Полтавської області залишилась спадщина, яка складається з права на земельну частку (пай) розміром 3,67 в умовних кадастрових гектарах у землі, яка перебуває у колективній власності КСП «Маяк» Великобагачанського району, посвідченого сертифікатом на право на земельну частку (пай) серія РН №771331, виданого Великобагачанською райдержадміністрацією (а.с.11-12).

      Цю спадщину після смерті ОСОБА_4 в порядку ст.549 ЦК України (в редакції 1963 року) прийняв її чоловік ОСОБА_5, оскільки на день відкриття спадщини постійно проживав разом із спадкоємцем, але право на неї юридично оформити не встиг, так як помер ІНФОРМАЦІЯ_2.

      Після смерті ОСОБА_5 відкрилась спадщина, яка складається з права на земельну частку (пай) розміром 3,67 в умовних кадастрових гектарах у землі, яка перебуває у колективній власності КСП «Маяк» Великобагачанського району, посвідченого сертифікатом на право на земельну частку (пай) серія РН №771332, виданого Великобагачанською райдержадміністрацією (а.с.9-10) та спадщини, яку ОСОБА_5 прийняв після смерті своєї дружини ОСОБА_4

       Згідно заповіту, посвідченого 05.05.1995 року секретарем виконавчого комітету Рокитянської сільської ради Великобагачанського району, реєстровий №150 ОСОБА_5 належний йому на праві власності житловий будинок з надвірними будівлями в с. Рокита Великобагачанського району, предмети домашнього вжитку та все інше майно, яке є у нього він заповів ОСОБА_1 (а.с.8,33).

       ОСОБА_1 17.06.1998 року подав до Великобагачанської державної нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_6 (а.с.30).

       В подальшому, ОСОБА_1 як спадкоємцю за заповітом 28.09.1999 року було видане свідоцтво про право на спадщину за заповітом ОСОБА_5, що складається з житлового будинку та надвірних будівель по АДРЕСА_1 (а.с.36) та 03.12.2002 року було видане свідоцтво про право на спадщину за заповітом ОСОБА_5 у виді автомобіля ВАЗ-21011, що належав ОСОБА_5 (а.с.40).

        Таким чином, з досліджених в судовому засіданні матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 як спадкоємець за заповітом у встановлений законодавством шестимісячний строк з часу відкриття спадщини подав заяву про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5, і в подальшому, отримав в Великобагачанській державній нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину за заповітом ОСОБА_5

       Як вбачається з матеріалів справи, 16.08.2010 року ухвалою судді Великобагачанського районного суду прийнята до провадження заява Рокитянської сільської ради Великобагачанського району про визнання спадщини ОСОБА_5 відумерлою (а.с.16). Копія цієї ухвали разом з копіями доданих до неї документів була направлена ОСОБА_1 для ознайомлення.

       Таким чином, з урахуванням пояснень позивача ОСОБА_1 вбачається, що про наявність спадщини у виді права на земельні частки (паї), які належали ОСОБА_5 він як спадкоємець не знав, дізнавшись про це лише після отримання документів з суду після 16.08.2010 року.      

       При таких обставинах справи, коли визнання відповідачами Рокитянською сільською радою та Великобагачанською районною державною адміністрацією позову ОСОБА_1  про визнання права власності на спадщину не суперечить закону і не порушує права, свободи і інтереси інших осіб, враховуючи наявні обставини справи суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 до Великобагачанської районної державної адміністрації та Рокитянської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області про визнання права власності на спадщину підлягає до задоволення.

      На підставі викладеного та керуючись ст.ст.534,549 ЦК України (в редакції 1963 року), ст.ст. 3,10,11,58,60,174,212-215 ЦПК України, суд, -

                             

в и р і ш и в:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

           В порядку спадкування за заповітом, визнати за ОСОБА_1 право власності на спадщину, яка залишилась після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 та яка складається з права на земельну частку (пай) розміром 3,67 умовних кадастрових гектарів, посвідченого сертифікатом на право на земельну частку (пай) серія РН №771331, виданого на ім’я ОСОБА_4 та з права на земельну частку (пай) розміром 3,67 умовних кадастрових гектари, посвідченого сертифікатом на право на земельну частку (пай) серія РН №771332, виданого на ім’я ОСОБА_5.  

          Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Полтавської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

          Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

         Повне рішення складено 13 листопада 2010 року.

            Суддя        

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація