Судове рішення #11989551

               

Т Е П Л О Д А Р С Ь К И  Й   М І С Ь К И Й    С У Д  

О Д Е С Ь К О Ї   О Б Л А С Т І  

                        Справа №2-а-42/10р.  

П О С Т А Н О В А  

        І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И  

   09 листопада 2010р. Теплодарський міський суд Одеської області в складі:

 головуючої, судді – Мисливої Л.М.,

 при секретарі – Поповій Т.Л.,

 за участю позивача – ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Теплодарі адміністративну справу за  позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області, про визнання протиправними дій суб»єкта владних повноважень та зобов’язання вчинити певні дії ,    

 в с т а н о в и в:

 ОСОБА_1 звернувся до суду з вищезазначеним позовом, в якому просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області  щодо відмови в перерахунку йому пенсії протиправними, зобов»язати відповідача здійснити йому перерахунок та виплату пенсії з підвищенням її на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» за період з 25.04.2010р. по період винесення рішення суду. Свої вимоги мотивує тим, що він є пенсіонером за віком, має статус дитини війни та відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на підвищення до пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, але незважаючи на зазначену норму законодавства, відповідачем вказаний перерахунок не був проведений. У зв»язку з чим просить позов задовольнити.  

В судовому засіданні позивач підтвердив свої позовні вимоги в повному обсязі.  

Відповідач в судове засідання не з»явився, надавши до суду заяву про розгляд справи без його участі, а також заперечення проти позову, мотивуючи тим, що відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»  №2195-ІV від 18.11.2004 року дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання або соціальна допомога, які виплачуються замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, однак даною статтею не вказано конкретний розмір мінімальної пенсії за віком та не визначені законодавчі або нормативні документи, якими необхідно керуватися при визначенні розміру підвищення пенсії позивачу. Крім того, відповідно до п.3 ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-1У мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим законом, в зв»язку з чим позивач не може посилатися на розмір мінімальної пенсії за віком при визначенні розрахунку щодо підвищення до пенсії. Також вказує, що дія Закону України «Про соціальний захист дітей війни» може поширюватись на відносини в системі загальнообов»язкового державного пенсійного страхування лише в частині, що не суперечить Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування». Виплата позивачу допомоги, як дитині війни, проводиться у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни, з січня 2008 та по теперішній час. Реалізація нормативних приписів і пенсійних програм здійснюється шляхом фінансування пенсійних виплат за рахунок чітко визначеною прибутковою частиною бюджету Пенсійного фонду і відповідно до конкретних напрямів витратної частини бюджету, який щорічно затверджується Кабінетом Міністрів України. За таких обставин, та враховуючи, що Законом визначено, що фінансування за ст.ст. 6, 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» проводиться з Державного бюджету України, а не з бюджету Пенсійного фонду України, а так само не визначений ним інший механізм розрахунку підвищення, передбаченого вищезазначеною статтею, отже немає підстав для задоволення позовних вимог позивача. Також вказав про те, що позивачем не зазначено підстав  пропущеного строку звернення до суду. З зазначених підстав просить відмовити в задоволенні позову.                            

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов  підлягає задоволенню з наступних підстав.  

 Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_1, народився ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1, виданого 17 жовтня 1997 року Теплодарським СВМ Центрального РВ УМВС України в Одеській області, і являється дитиною війни.  

Відповідно до вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»  №2195-ІV від 18.11.2004р. позивач має право на  підвищення пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Для нарахування та виплати підвищення до пенсії в такому розмірі позивач в березні 2010 року звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області з вимогою здійснити нарахування належної йому, як дитині війни, державної соціальної підтримки у виді підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків від мінімальної пенсії за віком з липня 2009 року. Однак, 29.03.2010р. він отримав відмову відповідача в підвищенні до пенсії у вказаному розмірі, мотивовану тим, що йому з 1 січня 2008 року проводиться нарахування та виплата підвищення до пенсії у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни, яка передбачена Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. №107-У1 та постановою Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008р. «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». За спірний період позивач отримує вказане підвищення до пенсії в сумі 49 грн. 80 коп. щомісячно.  

Згідно ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-1У мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Згідно ч.2 ст. 3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» №2195-ІV від 18.11.2004р.  державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

Згідно п.2 резолютивної частини рішення  Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008р. (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України), визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення, в тому числі, пункту 41 розділу 11 «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» була викладена в новій редакції та відповідно до якої дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Згідно п.6 резолютивної частини зазначеного рішення Конституційного Суду України воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв”язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»,  визнаних неконституційними.

Мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений у 2010 році у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, згідно ст. 52 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» наступний: з 1 квітня – 706 грн., з 1 липня – 709 грн., з 1 жовтня – 723 грн.  

В зв»язку з тим, що ОСОБА_1 нараховується та проводиться виплата у виді надбавки до пенсії, як дитині війни, але не в зазначеному ст. 6 Законом України «Про соціальний захист дітей війни» розмірі, та, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами суд вважає, що відмова відповідача в перерахуванні та виплаті позивачу підвищення до пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як це передбачено зазначеною нормою Закону, є протиправною та вважає за необхідне зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області   здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, як дитині війни, з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком  за період з 25.04.2010р. по 09.11.2010р., виходячи з розміру, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням фактично здійснених виплат  .    

Суд не приймає до уваги доводи відповідача в зв»язку з вищенаведеним.

Відповідно до п. 34 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993р. №7-93 відповідач звільняється від виплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 8, 22 Конституції України, ст.ст. 3, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»  №2195-ІV від 18.11.2004 року, ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-1У, ст. 52 Закону України «Про Держаний бюджет України на 2010 рік» від 27.04.2010р. №2154-У1, ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993р. №7-93, ст.ст. 2, 10, 11, 158, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України,  

            ПОСТАНОВИВ:  

  Позовну заяву  ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області, про визнання протиправними дій суб»єкта владних повноважень та зобов’язання вчинити певні дії ,  задовольнити.  

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області по не підвищенню розміру пенсії ОСОБА_1, як дитині війни, протиправними.  

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, як дитині війни, з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком  за період з 25.04.2010р. по 09.11.2010р., виходячи з розміру, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням фактично здійснених виплат.  

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови.    

  Повний текст постанови суду виготовлено 12.11.2010р.  

  Суддя    

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація